Вплив температури на ЛОР-органи

Підвищилася температура? Не переносьте її «на ногах» – зверніться за допомогою. Наслідки цього симптому можуть бути важкими – дізнайтеся, як знизити ризики і безпечно збити температуру.

Підвищення температури тіла (гіпертермія) є порушенням терморегуляції і тривожним сигналом. Нормальне значення становить 36,6 градусів, допускаються невеликі розбіжності. Температура є одним із найважливіших фізіологічних параметрів, які говорять про стан організму. Якщо вона піднімається вище 37 градусів – це може бути ознакою небезпечних патологій, які потребують лікування.
Досить часто гіпертермія проявляється при ЛОР-захворюваннях. У пацієнта може спостерігатися підвищення температури тіла при отиті, тонзиліті, синуситі та інших патологіях. Це шкідливо для всього організму, а також для роботи уражених органів – через сильний жар вони можуть втрачати свою функціональність. Давайте розберемося, чим небезпечна гіпертермія, і як від неї позбутися.

Симптоми підвищення температури

Зазвичай підвищення температури тіла супроводжується симптомами загальної інтоксикації. Людина відчуває:

Зазвичай людина відчуває підвищення температури, але іноді це відбувається безсимптомно. Нерідко на цю симптоматику накладаються ознаки основного захворювання. Наприклад, підвищення температури тіла при отиті доповнюється болем і прострілами у вусі.

Причини і види підвищення температури

Підвищення температури тіла класифікується за ступенем підвищення та є індикатором різних патологічних процесів в організмі.

Види

  • Субфебрильна – стовпчик термометра знаходиться в значенні 37-38 °С. Це говорить про уповільнені хронічні хвороби або запалення в початковій стадії. Симптоматика виражена слабо, при цьому субфебрильна температура легко збивається.
  • Фебрильна – коливається в межах 38-39 °С. Відчувається важче, може супроводжуватися лихоманкою.
  • Піретична – від 39 до 41 °С. Стан людини сильно погіршується, виникає блювота, судоми, зневоднення.
  • Гіперпіретична – вище 41 °С. Небезпечно критичний стан, в якому сильно порушуються механізми терморегуляції і важливі процеси в організмі, вимагає екстреної медичної допомоги.

Причини

Висока температура – це захисна реакція організму від вірусів, бактерій, запальних процесів та інших патологій. Коли відбувається підвищення температури тіла, причини нерідко пов’язані з ЛОР-захворюваннями. Однією з поширених причин є отит різних видів – катаральний, секреторний або гнійний. При цьому захворюванні запалюється середнє вухо. Підвищення температури при отиті може прогресувати у разі наявності гною в порожнині середнього вуха. Це небезпечний стан, що вимагає негайного втручання ЛОР-лікаря.

Крім цього, гіпертермію можуть викликати:

  • хвороби горла – тонзиліт, фарингіт, ларингіт;
  • патології носа – риніт і всі види синуситів;
  • вірусні хвороби – ГРВІ, грип, кір, краснуха, коронавірусна інфекція і т д;
  • ураження нижніх дихальних шляхів – бронхіт, плеврит, пневмонія;
  • гормональні зміни в організмі – на ранніх термінах вагітності часто буває субфебрильна температура, також вона спостерігається при клімаксі, ендокринних порушеннях;
  • інфекції внутрішніх органів – кишечника, сечостатевої системи і т д;
  • перегрів організму – при сонячному або тепловому ударі.

Коли трапляється підвищення температури тіла у дітей або дорослих, потрібно вчасно надати їм допомогу.

Що робити при підвищеній температурі

Полегшити стан у домашніх умовах допомагають:

  • рясне тепле пиття;
  • ліжковий режим;
  • при підвищенні понад 38 °С – жарознижуючі засоби.

Чого робити не можна

Не рекомендується:

  • пити антибіотики без призначення лікаря;
  • їсти гостру, жирну їжу і продукти, що містять цукор;
  • вживати алкоголь;
  • розтирати тіло оцтом або спиртом;
  • закутуватися або закутувати дитини.

Підвищення температури у дитини або немовляти

Гіпертермія у дітей становить величезну небезпеку, вона може порушити роботу важливих органів і систем, привести до незворотних наслідків. Якщо вона піднялася вище 38 градусів, то потрібно збивати, але робити це правильно. Головне – ні в якому разі не давати дітям аспірин або анальгін, вони тільки нашкодять. Краще проконсультуватися з лікарем – він призначить безпечні препарати. Якщо підвищена температура у дитини вище 39 °С – потрібно викликати швидку допомогу.

Лікування високої температури

Щоб знизити температуру, потрібен комплексний підхід. Лікар проводить обстеження і з’ясовує причину, а потім лікує основне захворювання. У кожному разі підбір препаратів строго індивідуальний. При сильному жарі та лихоманці лікар може прописати жарознижуючі.

Можливі ускладнення

Тривале підвищення температури порушує роботу важливих систем організму. У людини змінюються процеси білкового обміну, що може негативно вплинути на серцево-судинну, нервову, слухову систему. Краще не переносити температуру «на ногах» і вчасно лікувати основне захворювання.

Профілактика

Щоб температура не підвищувалася, потрібно уникати переохолоджень і перегрівів, вчасно лікувати ЛОР-хвороби, вести здоровий спосіб життя. Якщо ж вона піднялася – краще відразу звернутися до лікаря.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:

    Кристина Альбертовна Оганян

    Спеціалізація: ЛОР лікар. Дитячий отоларинголог. Сурдолог Головний лікар мережі Центру Слуху Оганян Х.А. є фахівцем в області дослідження, корекції та терапії сенсоневральної, вікової приглухуватості, а також запальних, грибкових і інфекційних захворювань ЛОР-органів. Лікар проводить прийом як дорослих пацієнтів, так і дітей. Адреса прийому: м. Київ, вул. Невська 2-Л