- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Головний біль – це один з досить поширених неспецифічних симптомів. Виявляється хворобливими відчуттями в області голови, які можуть супроводжуватися здавлюванням, пульсацією і іншими неприємними явищами.
Дізнайтеся:
- Про що говорить головний біль
- Які бувають головні болі
- Як зняти головний біль
Симптоми і види
Головні болі по-різному проявляються і класифікуються. Коли у людини головний біль, види можуть бути наступними:
- Мігрень – досить поширений тип болю, що виявляється нападами. Біль при цьому є інтенсивним, пульсуючим, іноді супроводжується аурою. Хворобливі відчуття при цьому наростають. Біль може тривати від кількох годин до кількох днів.
- Головний біль напруги – тупий, без пульсації і наростання, відчувається по обидва боки голови, при цьому також може віддавати в потилицю і шию.
- Біль тиску – проявляється у людей, які страждають на гіпертонію. Виникає при скачках артеріального тиску разом з шумом у вухах.
- Кластерний головний біль – відчувається в одній точці голови, виявляється сильними болючими відчуттями, але триває недовго. При цьому у людини може сльозитися очей з хворого боку.
- Синусовий – хворобливість проявляється в області придаткових носових синусів.
Чому може боліти голова
Коли турбує головний біль, причини можуть бути пов’язані з різними факторами. Іноді вони банальні – людина перепрацювала, довго була у напрузі або перебрала з алкоголем. Але часті головні болі можуть бути викликані більш серйозними причинами. Нерідко це ознака відхилень і проблем зі здоров’ям.
ЛОР-захворювання
Коли у людини болить голова, причина може бути в запаленні носової порожнини або пазух – риніт, а також різні види синуситу (гайморит, фронтит). Зазвичай при цьому хворий відчуває закладеність у носі, страждає від нежиті.
Головний біль при гаймориті – небезпечний симптом, який вказує, що запалення прогресує і може торкнутися кісткову тканину, нервові волокна, дійти до мозкової оболонки.
Інші причини
- гіпертонія
- Пухлини в мозку і інші захворювання центральної нервової системи
- сильний стрес
- фізичне перенапруження
- голод
- інтоксикація
- Шийний остеохондроз
- захворювання очей
Ще одна популярна причина, при якій з’являється головний біль – психосоматика. Нею часто страждають люди з низькою самооцінкою, які не приймають себе і захоплюються зайвої самокритикою. У будь-якому випадку, якщо болі сильні і часто повторюються, потрібно пройти обстеження і зрозуміти – психосоматика це або реальні проблеми зі здоров’ям.
Що робити, якщо болить голова
Сильний головний біль – привід для звернення до фахівця. Лікар призначає різні обстеження, щоб встановити причину цього небезпечного симптому. Пацієнту проводять:
- електроенцефалографію
- КТ і МРТ черепа
- УЗД судин головного мозку
Комплексна діагностика допомагає встановити, з чим пов’язані болю – запальними ЛОР-хворобами, ураженнями ЦНС або іншими причинами.
Головні болі у дітей
Головний біль у дитини вимагає уважного вивчення. У підлітковому віці він може бути пов’язаний з гормональною перебудовою організму. Але якщо голова часто болить у малюка, це привід для занепокоєння. Нерідко головні болі стають ознакою дитячих інфекцій, а також хвороб носа або вух. Але іноді вони можуть бути сигналом про більш серйозні проблеми – пухлинах мозку, порушеннях роботи центральної нервової системи.
Болить голова при вагітності
Головний біль при вагітності може говорити про гормональні зміни, яким піддається організм майбутньої мами. Але іноді вона сигналізує про проблеми:
- Стрибки артеріального тиску
- Низький рівень гемоглобіну
- Нервове перенапруження
- Простудні або інфекційні захворювання
Якщо головні болі при вагітності повторюються часто, потрібно сказати про це лікарю. Він установить причину і допоможе позбутися від цього неприємного симптому.
Лікування головного болю
Якщо людину мучить головний біль, лікування зводиться до усунення її причини. При гаймориті і інших ЛОР-хворобах пацієнтові призначають антибіотики або противірусні препарати, краплі та спреї в ніс, промивання антисептиками, фізіотерапію. Це допомагає зняти запалення, очистити носову порожнину і синуси від зайвої слизу, відновити нормальне дихання. Зазвичай після лікування болі проходять.
При патологіях ЦНС потрібно більш складне лікування, яке призначає невропатолог. Пацієнту прописують ліки, які відновлюють мозковий кровообіг, знижують ризик крововиливів. В особливо складних випадках може знадобитися операція.
Деякі люди звикли самі лікувати головний біль – за допомогою анальгетиків. Такий підхід не тільки неефективний, але і небезпечний. Коли голова болить, це сигнал про проблему, яку потрібно знайти і вирішити. Знеболюючі – тимчасове рішення. Вони лише ненадовго приглушують біль, але не усувають її причину.
До чого може привести головний біль
Якщо махнути рукою на головний біль, то хвороби, що провокують його, прогресують. Наприклад, при гаймориті запалення вражає сусідні тканини і може дійти до головного мозку. Високий тиск і проблеми з ЦНС можуть викликати інсульт та інші небезпечні для життя стани.
Постійні напади болю сильно знижують якість життя. Людині стає складно концентруватися на роботі, спілкуватися і виконувати інші прості завдання. Замість цього вона стурбована лише одним – як позбутися від жахливого болю. Це заважає жити повноцінно і щасливо. Згодом хворий стає замкнутим, терпить невдачі в кар’єрі, псує відносини з близькими людьми.
Профілактика
Щоб голова не боліла, потрібно частіше бувати на свіжому повітрі, ввести в свій режим більше фізичних навантажень, уникати стресів. Також лікарі радять відмовитися від шкідливих звичок, одягатися по погоді, вчасно лікувати інфекційні хвороби. Якщо є проблеми психологічного характеру, краще піти на психотерапію – це допоможе уникнути болю, пов’язаних з психосоматикой.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
Залиште коментар