Диагностика слуха у детей

Найчастіше обстеження дошкільників на предмет виявлення проблем зі слуховою системою завдає лікарям деяких складнощів — діти непосидючі та нетерплячі. Тим не менш, діагностику і тестування необхідно проводити, тому що виявлені на ранніх стадіях захворювання легше піддаються коригуванню. Найчастіше для збереження залишкового слуху дітям призначають або протезування, або консервативне лікування, і лише при суворих показаннях юним пацієнтам рекомендують хірургічне втручання. Однак перш ніж приступати до усунення проблем, отоларинголог зобов’язаний провести діагностичні заходи, щоб отримати точні дані про стан слухової системи.

Дослідження промовою — простий спосіб виявити проблеми

У сучасній медицині існує безліч діагностичних методик, і одна з них — ефективна і проста — по праву займає провідні позиції. Дослідження промовою включає до себе спостереження за тим, як дитина сприймає шепіт і звичайну розмову. У дитини у віці від півтора до двох років за допомогою цього способу можна виявити:

  • невелику приглухуватість сенсоневрального характеру;
  • приглухуватість при проблемах з лимфоглоточним кільцем;
  • приглухуватість у дитини, яка взагалі не розмовляє;
  • логопедичні відхилення;
  • односторонню глухоту.

Щоб увійти в контакт з маленьким пацієнтом і заслужити її довіру, лікарі перетворюють діагностичну процедуру на захопливу гру. У процесі використовуються демонстраційні зображення, іграшки, кубики і будь-які інші предмети, про які дитина знає і назви яких вміє вимовляти. Малюки двох-трьох років мають обмежений лексикон, тому їх тестують, застосовуючи таблицю Неймана, яка включає фонеми різної частоти.

До чотирьох років словниковий запас дітей збільшується, і при дослідженні починають використовувати більш складні слова та словосполучення. Лікар при аналізі зібраних в процесі дослідження даних повинен враховувати, що достовірність результатів залежить від тембру та інтенсивності голосу диктора, а також не варто скидати з рахунків навколишні обставини і настрій малюка. Щоб отримати детальні дані, більш точні та докладні, необхідно пройти мовну аудіометрію.

Слуховий поріг – найважливіший критерій

Величезна кількість тестів, проведених компетентними особами, дозволяють виявити пороги мовлення відповідно до віку пацієнта. Крім того, пороги мови поділяються за розбірливістю у відсотковому співвідношенні: існують такі поняття, як 20, 50, 85 і 100 відсотків розбірливості мови. Основну увагу фахівці приділяють визначенню 50% розбірливості та чітко відстежують особливості зростання цього параметра. Перелічені фактори починають відігравати величезну роль, коли проводиться диференціально-топичне обстеження, присвячене проблемам аудіосприйняття.

Необхідно зауважити, що слухові пороги дорослої людини та дитини у віці трьох-п’яти років відрізняються. У другому випадку показники буду вищими на 14-16 децибелів. До того ж ці параметри перевищать тональні приблизно на 28-30 децибелів. Цікавий той факт, що діти сприймають мову, записану на цифровому носії, гірше, ніж фонеми, що передаються за допомогою мікрофона, при тому, що відстань між вухом і мікрофоном не буде перевищувати двадцяти сантиметрів, а інтенсивність буде дорівнювати 60 децибелам.

Якісно-порівняльна аудіометрична діагностика на обох вухах проводиться із застосуванням спеціального телефону. Цей пристрій електродинамічного типу з повітряною провідністю допомагає забезпечити моноуральну чутливість та усуває непотрібні акустичні шуми, які можуть з’явитися ззовні звукоізольованого приміщення. На жаль, аудіометрія укупі з ігровими методиками не завжди здатна принести бажані та достовірні результати.

Яким способом контролюють мову

Фахівці розробили кілька досить ефективних методів, щоб визначити, як добре дитина сприймає мову. Ці методи прості та дієві:

  • юному пацієнту доручається виконати яке-небудь завдання;
  • лікар ставить питання, на які дитина відповідає;
  • спеціаліст просить повторити малюка словосполучення, слова або фонеми, які озвучує диктор.

Лікар зобов’язаний переконатися, що дитина розуміє запропоновану словесну інформацію, інакше результати можуть виявитися далекими від справжніх. Крім того, варто пам’ятати про ситуації, при яких маленький пацієнт — через шкідність або з причини відсутності інтересу — не бажає брати участь у діагностиці, відмовляючись повторювати слова. У цьому випадку необхідно негайно зацікавити дитину, представивши весь процес, як якусь подобу потішної гри. Наприклад, можна розкласти перед нею які-небудь предмети чи ілюстрації, пов’язані з переданими словами, і попросити її кожен раз після репліки диктора показувати картинку або предмет в спеціальному вікні. Такий підхід допомагає визначенню мовних порогів навіть у дворічних дітей.

Цілком природно, що в процесі діагностики дитина швидко втомлюється, тому для виконання всіх тестів лікарю відводиться мінімальний час. Потрібно постаратися виявити всі необхідні параметри мовного порогу в стислі терміни, тому рекомендується робити упор на середньостатистичні показники щодо тональних порогів; саме ці показники важливі для визначення частотного сприйняття. Підставою для такої думки може служити взаємозв’язок мовлення і рівня чутності чистих тонів. Сьогодні для виявлення цього взаємозв’язку використовують методи непрямого обчислення чутності аудіограми з тональним типом.

Однак, якщо у пацієнта наявна приглухуватість коркового походження, якій притаманна невідповідність мовного і тонального звукосприйняття, то виявлений взаємозв’язок апріорі виявиться неефективним. Практичне значення виявленої патології в корі складно переоцінити, зважаючи на те, що вона знадобиться для подальшого встановлення слухокорегувального приладу. Виявити таку патологію у пацієнтів ніжного віку можна за допомогою алалії сенсорного типу. За спостереженнями фахівців нашого Центру, взаємозв’язок пропорцій тонального дослідження і чутності повністю підтверджується.

Ви можете досліджувати слух своєї дитини за допомогою мовної аудіометрії в нашому ЛОР-центрі.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *