Хронический тонзиллит

Хронічний тонзиліт являє собою таку патологію, при якій в піднебінних мигдалинах розвивається запальний процес, в результаті чого відбувається зниження імунітету і загальної опірності організму до зовнішніх подразників, особливо проявляється гостра реакція на ряд мікробів.

В основі виникнення і розвитку цього захворювання лежить, зазвичай, флора кокової властивості. У період, коли організм в цілому починає менше чинити опір зовнішнім загрозам, після того, як він піддався загальному або місцевому переохолодженню, а також під впливом деяких вірусів, ця флора поступово починає імплантуватися в лімфаденоїдну тканину піднебінних мигдалин, внаслідок чого починають відбуватися зміни негативного характеру, і впродовж тривалого часу в організмі існує запальний процес.

Хронічний тонзиліт, в залежності від того, як поширюється процес запалення в організмі, і від того, на якій стадії знаходиться недуга, поділяється на ряд форм. У тому випадку, коли запалення локалізується в зоні мигдалин неба, і немає захворювань інших органів, що випливають з даного запалення, фахівці кваліфікують це як просту (компенсовану) форму. У цілому вона характеризується сприятливим прогнозом в тому, що стосується ходу лікування і остаточного одужання. Після того, як процес запалення починає поширюватися на інші тканини й органи, розносячи продукти життєдіяльності патогенної мікрофлори, з’являється активна чутлива реакція організму у вигляді алергії, починають працювати аутоімунні процеси. В даному випадку не рідкість поява деяких ускладнень. Прогноз, що стосується лікування, стає менш сприятливим, багато залежить від того, як довго протікає захворювання і коли стало застосовуватися відповідне лікування. Подібну форму кваліфікують як токсико-алергічну (декомпенсовану).

У більшості випадків захворювання проходить поступово, у виняткових ситуаціях симптомів взагалі немає. Тільки час від часу хворі відчувають незначний дискомфорт в зоні горла. Це сприймається ними як банальна застуда, яку вони лікують самі, не залучаючи до цього спеціалістів.

Значно частіше це захворювання проявляється у формі ангіни в холодний період року і періодів ремісії, при яких хворі не відчувають дискомфорту, не скаржаться на неприємні відчуття в горлі та інших органах. У зв’язку з цим, у багатьох випадках проста форма залишається не поміченою, і хворий звертається до фахівця тільки тоді, коли з’являються ускладнення, пов’язані з іншими органами.

Виходячи з цього, особливо важливо після того, як був проведений огляд, і були зібрані відповідні аналізи (анамнез), визначити перші симптоматичні прояви і зрозуміти, як протікає захворювання. Не рідкість, коли після низки навідних питань пацієнти згадують про те, що часто вечорами у них трохи піднімалася температура (до 37,0-37,5 градусів), вони швидше втомлюються, відчувають слабкість в ногах, дискомфорт у горлі, неприємні поколювання в зоні серця, болі в суглобах і пр.

Провівши збір анамнезу і зробивши ендоскопічний огляд, приступають до надзвичайно важливого моменту – обстеження пацієнта з метою формування тактики лікування. Обов’язковим є проведення загального клінічного обстеження, електрокардіограма. Якщо є проблеми з серцево-судинною системою, доцільно зробити УЗД серця, а також відвідати кардіолога. Після того, як був поставлений діагноз стану мигдаликів піднебіння та інших органів, лікар має можливість виробити найбільш оптимальну тактику лікування.

На процес лікування великий вплив справляє форма захворювання і те, на якому етапі почалися лікувальні процедури.

Якщо у хворого констатована проста форма, при якій запалення відзначається лише в зоні лімфаденоїдної тканини мигдаликів, вдаються до консервативного методу лікування. Сьогодні для того, щоб ефективно лікувати піднебінні мигдалини, є різні засоби і методики, в ході яких застосовуються передові фізіотерапевтичні засоби. Зокрема, використовується ручне або із застосуванням апаратури промивання лакун мигдаликів (у даному випадку використовується апарат під назвою ТОНЗИЛЛОР), фонофорез (накладення лікарських засобів шляхом використання ультразвуку), терапія із застосуванням лазера (низько інтенсивне випромінювання в зоні мигдалин і застосування інфрачервоних променів з метою впливу на лімфатичні вузли).

Досить непоганий ефект відзначається при залученні внутрішньовенного лазерного опромінення крові (відоме як процедура ВЛОК, у разі опромінення променями ультрафіолету – УФОК). Дані процедури підсилюють місцеве лікування, піднімають імунітет організму, зменшують ступінь впливу хронічної інтоксикації шляхом зниження активності токсинів бактеріальної властивості.

У разі декомпенсації необхідно проведення лікування із застосуванням хірургічних методів. На ступінь втручання впливають такі фактори, як вік хворого, тривалість захворювання, наявність яких-небудь ускладнень, наявність випадків інтоксикації та деякі інші. Якщо захворювання протікає без ускладнень, немає наочних ознак отруєння, то доцільно застосовувати радіохвильову абляцію мигдалин в щадному режимі. Це робиться амбулаторним шляхом з застосуванням місцевої анестезії. Пацієнти без проблем переносять цю процедуру.

Якщо відзначається багато-разове повторення абсцесів, пацієнт часто переносить ангіну, є патологія, яка йде від серця, нирок і суглобів, потрібне проведення тонзилектомії – повного видалення мигдалин разом з капсулою. Операція проводиться в лікарняному закладі під загальним наркозом.

Дорослі ЛОР-лікарі, які працюють у ЛОР-центрі, що обслуговує як дітей, так і дорослих пацієнтів, які мають досить високу кваліфікацію, забезпечать проведення грамотної діагностики, виберуть відповідний метод консервативного лікування, ефективно проведуть терапію хронічного тонзиліту за допомогою радіо хвильового лікування.

Не забувайте про те, що дане захворювання, якщо вчасно не почати лікування, може привести до вельми несприятливих наслідків, отримання інвалідності, а в деяких випадках і до летального результату. І тільки вчасно звернувшись до грамотних фахівців, можна запобігти їх настанню.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *