Берегите голос

Найчастіше лікарі зустрічаються з ларингітом — за статистикою він є найпоширенішим захворюванням гортані. Трохи рідше доводиться стикатися з іншими розладами.

Існує симптом, завдяки якому пацієнт може сам визначити, що з його дихальними шляхами не все добре. Якщо ваш голос змінився, став хрипким або сиплим, пора звертатися за допомогою до фахівців.

При підозрі на ларингіт поспішайте до лікаря

Ларингітом називають захворювання, при якому запалюється слизова оболонка гортані. У цій частині глотки у будь-якої, навіть найздоровішої людини, ховаються патогенні мікроорганізми. Вони не заподіють вам ніякої шкоди, якщо їх активації не посприяють певні фактори. Гостре запалення зачіпає голосовики: в результаті відбувається їх збільшення, знижується просвіт голосової щілини, що призводить до зниженого тону голосу. Посилений запальний процес може спровокувати повне закриття голосової щілини й відріже доступ повітря до легенів. У такій ситуації пацієнту буде складно дихати.

Основною спонукальною причиною для розвитку ларингіту є сильне переохолодження. У деяких випадках ларингіт викликає тривале перенапруження голосовиків або вплив пилу, газу і пари. Крім цих факторів запаленню сприяє знижений імунітет, а також порушений обмін речовин. Цілий ряд захворювань може зробити слизову оболонку гортані надмірно чутливою. При ревматизмі та туберкульозі гортань починає реагувати навіть на слабкі подразники. Все перелічене негативно впливає на голос, який набуває не властивої йому раніше грубості та хрипоти. Іноді пацієнт і зовсім позбавляється голосу, не в змозі вимовити ні слова. Супутніми симптомами є біль — як в гортані, так і в голові — а також кашель і підвищена температура.

При несвоєчасному лікуванні ларингіту і при довготривалому впливі факторів, що до нього призводять, людина набуває хронічної форми цього захворювання. Слід якомога ретельніше оберігати дихальні шляхи й, якщо можна, скоротити перебування в наступних місцях:

  • де присутні раптові температурні коливання;
  • де присутні випаровування, пил і вихлопні гази;
  • де повітря відрізняється надзвичайною сухістю або, навпаки, вологістю.

Намагайтеся звести до мінімуму обставини, за яких ви будете дихати ротом, а не носом, займається лікуванням бронхіту та туберкульозу і доведіть його до логічного кінця, не зловживайте алкоголем та тютюнопалінням, не перенапружуйте зв’язки. У групі ризику знаходяться люди, у яких виявлені хвороби серця і судин, тому що при цьому кров і лімфа скупчуються в районі шиї, що призводить до запальних процесів.

Гігантське навантаження на голосовики та хронічні захворювання гортані іноді призводять до неприємних наслідків. Набряклі оболонки змінюють тембр голосу. Нехай ця ознака послужить пацієнтам приводом для якнайшвидшого візиту до лікаря.

Якими способами усунути гострий ларингіт

Протягом перших трьох-чотирьох днів після того, як вам поставили діагноз, уникайте довгих розмов. Постарайтеся виключити паління і вживання гострої їжі, інакше ваша гортань буде постійно дратуватися, а це не входить до ваших планів. Непогані результати показує застосування гірчичників і зігрівальних компресів. Не забувайте пити багато теплої води.

Полоскання. Шавлія, солодка, ромашка, календула прекрасно лікують роздратовану і набряклу гортань. Звичайна кухонна сіль, дрібку якої необхідно розчинити в склянці теплої води, допоможе зменшити набряки та послабить біль. Відмінний і довготривалий ефект надасть полоскання, складене з рівних частин соди і солі, та присмачене декількома краплями йоду. З медикаментозних засобів можна порекомендувати розчин фурациліну.

Інгаляція. Перебування у ванній, де за допомогою гарячих струменів води напущений пар, і щойно зварена картопля, над якою хвора людина може трохи подихати, також є дієвими методами боротьби з підступним ларингітом.

В аптеці можна придбати льодяники або таблетки з фенолом, якщо вам необхідно відчути негайне полегшення. Фенол миттєво розправиться з бактеріями і, крім цього, надасть болезаспокійливу дію.

Очікувати повернення нормального голосу ви можете приблизно через тиждень, За умови, звичайно, що прикладете всі сили для якнайшвидшого лікування. Співаки, вчителі, диктори — загалом всі представники професій, де потрібне часте використання голосовиків — зобов’язані дочекатися повної нейтралізації інфекції, перш ніж виходити на роботу. В іншому випадку недолікований ларингіт ще повернеться, можливо навіть в ускладненій формі.

Рухові розлади гортані

При різкому підвищенні функціоналу м’язової системи гортані людина може зіткнутися з руховим розладом. До речі, така ж ситуація загрожує тим людям, у яких функції гортані ослаблені або пригнічені. Періодичне змикання голосової щілини свідчить про те, що нервово-м’язовий апарат гортані страждає від рефлекторної збудливості. Спазми з’являються внаслідок впливу декількох факторів. Зазвичай, вони є результатом попадання в гортань чужорідних тіл, вдихання деяких видів газів або вказують на реакцію від використання засобів, що печуть. До катастрофічних наслідків можуть привести інфекційні захворювання на кшталт грипу, тифу, дифтерії: при ускладненнях у пацієнта розвивається м’язовий параліч. Наприклад, грип зрідка провокує частковий параліч, при цьому голосова щілина видозмінюється і нагадує своєю формою веретено. Не до кінця зімкнені голосові складки ведуть до послаблення голосу, який починає асоціюватися зі зміячим шипінням. Збільшена витрата повітря одночасно викликає задишку при тривалій і напруженій бесіді. Відкладати лікування в таких випадках не рекомендується, інакше вимальовується перспектива довгий час зберегти захриплий голос.

Рухові розлади гортані супроводжують деякі види нервово-психічних розладів. Так, у людини, що страждає істерією, взаємозв’язок між збудженням і гальмуванням порушена, що тягне за собою центральний параліч гортані. Про цей факт фахівцеві легко здогадатися по затрудненому диханню, яке забезпечують голосовики, парадоксально змикаючись на вдиху. Подібні зміни частіше зустрічаються у жінок і дівчат, що мають лабільну нервову систему і колись перенесли серйозну застуду. Тривалість такого захворювання передбачити неможливо — іноді воно триває близько декількох годин, а іноді, приймаючи хронічну форму, змушує страждати пацієнтів більше десятка років.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *