Метод переміщення рідини по Проетцу ( «Кукушка»)

Є постійна закладеність носа? Проблеми з гайморитом або наявністю аденоїдів? Все це ефективно лікується в нашому ЛОР-центрі.

Ключова інформація:

  1. Застосовується в оториноларингології для нормалізації назального дихання.
  2. Показання для проведення: риніти різного походження, катаральні ріносінусіти. Крім цього, “Кукушка” застосовується в якості альтернативи пункцій пазух для їх якісної санації при гнійних гайморитах, етмоїдитах, полісінусітах в тому випадку, якщо хворий відмовляється від маніпуляції.
  3. Промивання по Проетцу рекомендовано дітям молодшого шкільного віку, а також дорослим. Також її можна проводити вагітним жінкам, проте, як показує практика, при синуситі у вагітних вона може виявитися неефективною. Що стосується дітей дошкільного віку, то таке промивання їм не протипоказане, проте його досить складно здійснити.
  4. У процедуру входить обов’язковий огляд за допомогою відеоотоскопа. Процедура промивання носової порожнини використовується в ЛОР-практиці для відновлення назального дихання.

Як правило, з настанням холодів створюються всі умови для загострення різного роду запальних процесів. У їх числі і гайморит, всі негативні наслідки якого переносять досить багато людей. І так триває роками. В результаті люди всіма способами намагаються дізнатися, як його лікувати, що застосовувати, коли і в якій пропорції, що протипоказано і т.д. Одним з найбільш відомих і ефективних способів лікування недуги є так званий метод «Кукушка».

Даний спосіб ще відомий як переміщення рідини по Проетцу (по імені лікаря з США, який його винайшов). Промивання в даному випадку виступає оптимальним засобом терапії не тільки при наявності гаймориту, але і при аденоідиті, синуситі і риніті.

Схема промивання

Процедура найчастіше використовується в оториноларингології як один з найбільш ефективних способів нормалізації носового дихання. Для її проведення хворий сідає в крісло (зазвичай такий стан приймають діти) або лягає таким чином, щоб голова була закинута. Потім лікар, вливаючи в одну ніздрю спеціальний знезаражуючий розчин, в той же час електротсосом прибирає вміст з другої. Для того, щоб промивна рідина не потрапляла з носа в глотку, хворий повторює “ку-ку” (що вплинуло на найменування методики), піднімаючи тим самим м’яке піднебіння і заважаючи витіканню, що дозволяє створити вакуум і під дією негативного тиску вимити вміст з носової порожнини і навколоносових пазух.

Процедура «Кукушка»Ефективність “Кукушки” доведена в разі лікування ринітів різного походження, катаральних риносинуситов, застосування в якості іншого методу терапії при відмові хворих від пункцій.

Автором методики є американський лікар-отоларинголог А. В. Проетцу. Промивання методом переміщення рідини має більш використовувану назву – “Кукушка” через необхідність повторення хворим “ку-ку” поки проводиться маніпуляція. Саме ця особливість не дозволяє при маніпуляції потрапити розчину в горло. При цьому пацієнт повинен лежати на спині закинувши голову, для того щоб лікар міг ввести антисептичну рідину в одну ніздрю, і вивести її з іншої за допомогою спеціального електровідсмоктувача.

Якщо маніпуляція проводиться для дитини дошкільного віку, використовується дещо інша методика, а саме водно-струменева промивка носових каналів. Розчин, температура якого відповідає 36,6 градусам, встановлюють в спеціальний штатив. Маленького пацієнта розташовують над раковиною, обличчям вниз, таким чином, щоб його обличчя перебувало на відстані близько метра від штатива. Від судини з рідиною до ніздрі веде спеціальна трубка, затикаючи її при цьому канюлей. Відповідно до закону сполучених посудин, розчин проникає в одну ніздрю і випливає з іншої.

Показання до промивання пазух

  • Синусит в легких формах (гайморит, полісінусіт, фронтит, етмоїдит, сфеноїдит);
  • Риніти затяжні і алергічного характеру;
  • аденоидит;
  • Поліпи.

Протипоказання застосування даного методу

  • У пацієнтів періодично кров йде носом;
  • Напади епілепсії.

Категорії пацієнтів, кому даний метод не протипоказаний

  • Діти від 5 років (до досягнення цього віку в силу нюансів носової будови проведення процедури є проблематичним);
  • Дорослі, у яких в наявності ці недуги з усіма наслідками, що випливають обставинами;
  • Жінки в положенні (при лікуванні синуситу).

Процедура «Кукушка»

Процедура «Кукушка»Даний спосіб, в загальному, полягає в поступовому вливанні в одну ніздрю теплого розчину антисептика, і при цьому розчин одночасно зі усім, хто знаходиться в ніздрі (гній, слиз) відсмоктується з іншого носового отвору вакуумним способом. Ще одним варіантом є введення за допомогою шприца 20 мл розчину, який відразу ж відсмоктується з іншого проходу з використанням груші (пластикової або металевої). Ніздрі слід весь час міняти, на кожну припадає по 100-120 мл, тобто 5-6 наповнених розчином шприців.

Потрібно уважно стежити за тим, щоб рідина плавно перетікала з одного носового проходу в інший.

В ході вливання розчину хворий повинен лежати на спині з закинутою назад головою. Дихання повинне бути рівним і ритмічним, при цьому він весь час повторює «ку-ку».

Кваліфікований фахівець іноді в цілях дренування носових пазух може на пару секунд затискати один отвір. Це неприємно, але ефект досить істотний.

Під час очищення за цією методикою слід мати на увазі:

  • по завершенні не можна відразу вибігати на вулицю, потрібно близько 15 хвилин посидіти в кімнатній температурі;
  • протипоказано переохолодження.

Як неприємні відчуття в процесі очищення слід зазначити:

  • смак вводимо ліки далеко не найприємніший;
  • больові відчуття при введенні рідини в носовий отвір (якщо проводиться досвідченим лікарем, то вони практично не відчуваються).

Неприємні наслідки промивання виражаються в:

  • носових кровотечах (невеликих), при цьому кров швидко зупиняється лікарем;
  • поганій чутності (закладає вуха) і головного болю (характерно в початковий етап процедури);
  • часте чхання;
  • іноді подразнення очей;
  • блювотний рефлекс (зустрічається нечасто, як правило, у дітей).

Все лікування даним способом займає від двох до десяти процедур.

Якщо спосіб застосовується при лікуванні малолітніх дітей, то використовують дещо інший підхід, що полягає в водно-струменевому прочищенні носових пазух. Нагрітий розчин антисептика (потрібна температура тіла) заливають у посудину, при цьому дитину нахиляють вниз головою над ємністю з ліками таким чином, щоб від голови до флакона було близько 100 см. Трубочку одним кінцем поміщають в посудину, а другий вставляють в ніздрю. В результаті рідина надходить в один отвір, випливає з іншого, при цьому вільно циркулюючи.

Можливі ускладнення

Це може мати місце, якщо терапія здійснюється без допомоги та консультації ЛОР-лікаря. Наслідки виражаються в тому ж синуситі або євстахіїті. В основі лежить те, що часто разом з лікувальною рідиною в носові пазухи або євстахієві труби проникає інфекція.

У багатьох клініках очищення носа подібним способом проводиться з відступами від класичних норм. Це по факту означає просто-напросто промивання носової порожнини, тобто такий собі «душ для нього». Так, це має якийсь ефект, але все ж не такий глибокий, і не відображає метод Проетцу. До речі сказати, фахівці-страховики, що працюють в страхових компаніях Північної Америки, розглядаючи методи промивання носової порожнини, не вважають спосіб свого співвітчизника ефективніше інших аналогічних за формою прийомів. Але позитивного ефекту механізму введення розчину таким чином ніхто не заперечує. Сьогодні подібну промивку можливо робити і вдома, використовуючи для цього назальний аспіратор. Цей прилад відповідає всім принципам застосовуваного в ЛОР-практиці медичного обладнання.

Рекомендації лікарів після проведення «Кукушки»

Після маніпуляції пацієнтові ні в якому разі не рекомендується виходити на вулицю протягом 30 хвилин влітку, і протягом 1-2 годин в інші пори року. Крім цього варто берегти себе від холодів. Оскільки дотримання даних правил досить проблематично при варіанті промивання в стаціонарних умовах або поліклініці, найбільш оптимальним в цьому випадку рішенням є проведення процедури на дому.

Малопривабливі аспекти під час промивання носа:

Правильне проведення процедури не викликає ніяких неприємних відчуттів. Але коли лікар закриває ніздрі пацієнта, може виникнути відчуття ниючий болі в районі лоба.

Крім цього, можливі такі аспекти:

  • неприємний смак застосовуваного розчину. Крім цього він може спровокувати подразнення слизової оболонки;
  • емоційні незручності через незвичні обстановки і активний вплив медпрацівників.

В процесі промивання може виникнути:

  • кровотеча;
  • травмування порожнини носа;
  • мігрень, а також закладеність вух;
  • затяжне чхання;
  • запалення носа і очей;
  • рідко нудота (частіше у дітей).
  • помилки при проведенні, а також набряклість носової порожнини можуть призвести до синуситу;
  • виникнення отиту або евстахііту – в тому випадку, якщо під час промивання буде занесена інфекція.

Ціни на послуги в Києві:

Послуга Ціна грн.
 Промивання пазухи носа по Проетцу (“кукушка”) 450
 Туалет порожнини носа (одна сторона) 300
 Відео-ендоскопічний огляд носа 300

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Виберіть найближчий до себе центр

Задати питання лікарю