Зміст сторінки:

Вас або вашу дитину турбують неприємні відчуття у вухах? Продування вуха по методу Политцера є дієвим і безпечним лікувально-діагностичним методом при багатьох хворобах вух.

Ключова інформація:

 1. Ця процедура досить популярна в отоларингології.
 2. Для проведення використовуються отоскоп і політцеровскій балон, а здійснювати її може тільки досвідчений лікар-отоларинголог.
 3. Після лікування часто настає виражений позитивний ефект.
 4. Але щоб його надовго зберегти, слід берегти здоров’я: уникати протягів, не ходити взимку з непокритою головою, не пити крижаної води і до кінця виліковувати будь-які ЛОР-хвороби.

Продування слухових труб по Політцеру є маніпуляцією, що має діагностичний і лікувальний сенс. Полягає вона у вдуванні повітря в слуховий прохід через євстахієву трубу. Здійснюють цей лікувальний захід за допомогою однойменного балона, а також отоскопа.

Відбувається все так: спочатку, безпосередньо перед маніпуляцією, звільняють від слизу, що скупчився у порожнині носа. Якщо слизова носоглотки набрякла, її зрошують препаратами, що розширюють судини. Потім глибоко в ніс вводять наконечник балону і затискають його ніздрів з метою створення герметизації.

За допомогою отоскопа, вухо пацієнта з’єднується з вухом доктора, який проводить маніпуляцію – це потрібно для контролю над звуками і для подальшої постановки діагнозу. Пацієнту пропонується повільно сказати по складах певне слово, роблячи акцент на голосних буквах. Коли проговорюється чергова голосна, доктор, натискаючи на балон, направляє повітря в вушний канал пацієнта.

Слід мати на увазі, що провести цю маніпуляцію має лікарські повноваження тільки досвідчений отоларинголог. Справа в тому, що якщо в процесі її проведення щось зробити неправильно, то наслідки для здоров’я можуть бути дуже серйозними, аж до пошкодження барабанної перетинки.

Medical Problems

Записатися на Прийом

 

Коли повітря рухається по слухового проходу, лікар і пацієнт чують одні й ті ж звуки, на підставі яких ставиться діагноз:

 • легке шипіння є ознакою чистого каналу;
 • подолання незначної перешкоди чується, як клацання;
 • наявність серозної рідини або гною в вусі діагностується за специфічними звукам, що нагадує бульбашки, що лопаються. При цьому шум від проходження повітря майже не чути.

Продуванню труб методом Политцера спочатку піддається одне вухо, потім друге. Для повного досягнення максимального лікувального ефекту, пацієнт повинен пройти від п’яти і більше таких маніпуляцій, дотримуючись інтервалу між ними в один-два дня.

Якщо лікар вважатиме за потрібне, кількість запланованих процедур можна збільшити. Але іноді продування виявляється не особливо дієвим – і отоларинголог призначає інші методи лікування.

В яких випадках застосовується

Продування по Політцеру приносить позитивні результати при наступних ЛОР-захворюваннях:

 • ускладнення після важкого отиту;
 • чергове загострення хронічного евстахиита;
 • дисфункція слухової труби;
 • больові відчуття у вухах, відчуття закладеності;
 • погіршення слуху – від невеликого ступеня до глухоти;
 • занадто сильно чується власна мова.

Під час гострих хвороб носоглотки, що супроводжуються температурою, користуватися цим методом не слід, щоб інфекція не розповсюдилася на середнє вухо. Нехтування цією порадою може призвести до розвитку гнійного отиту або до інших серйозних хвороб органів слуху. При цьому слід враховувати, що всі без винятку інвазивні процедури, включаючи метод Политцера, в рідкісних випадках провокують ускладнення і загострення основного захворювання.

Чи можна використовувати метод в домашніх умовах

Деякі пацієнти дуже не люблять ходити по лікарнях і виявляють бажання провести продування вух на дому. Треба підкреслити, що самолікування, при відсутності необхідних знань, набагато частіше призводить до серйозних ускладнень, ніж до одужання.

Що можете зробити ви:

 • Щоб самого себе успішно вилікувати, потрібно, по-перше, точно знати діагноз, а по-друге, застосовувати тільки ті методи лікування, які прописав лікар.
 • Якщо при нежиті сильно закладений ніс, можна використовувати судинорозширювальні засоби, що продаються в аптеках без рецепта.
 • Процедура продування вух, якщо її проводити самостійно, буде виглядати так: потрібно затиснути обидві ніздрі двома пальцями і постаратися видихнути повітря через ніс. Ви тут же відчуєте, повітряний тиск на барабанні перетинки. Цим нескладним способом (він називається продування Вальсальви) часто користуються водолази і дайвери.

Інші методи продувки, які теж можна використовувати (в лікарні або вдома)

 • Спосіб Политцера (модифікований). Процес майже такий же, як і в класичному варіанті, але з деякими доповненнями. Різниця полягає в тому, що під час процедури голову повертають набік, щоб вухо, яке треба лікувати, виявилося нагорі, а здорове внизу. Таким чином, патологічна рідина з області барабанної перетинки починає стікати вниз по слуховий трубі.
 • Масаж козелка. Масажні процедури корисні для будь-яких ділянок тіла, в тому числі і для вух. Під час масажу козелка хворого вуха голова повинна бути нахилена в бік. При цьому здорове вухо виявляється внизу, а хворе – нагорі. Під час масажних рухів повітря стимулює барабанну область, і всі патологічні скупчення з неї випливають назовні по слуховий трубі.
 • Очищення катетером. Спосіб дозволяє очищати тільки одне вухо – хворе, не зачіпаючи при цьому друге – здорове. Вушні катетери зроблені зі сталі і мають номери, в залежності від розмірів. Потрібно підбирати катетер з урахуванням величини власного слухового проходу. Перш ніж скористатися катетером, слід зменшити набряклість слизових оболонок носоглотки. А інакше під час процедури може початися кровотеча. Якщо пацієнт чутливий і боїться больових відчуттів, рекомендується випити знеболююче.

Сама процедура має таку послідовність:

 • кінець катетера, що нагадує за формою дзьоб, виводиться з отвору вушного проходу;
 • потім проводиться діагностика за методом Политцера, щоб визначити стан вушного проходу;
 • ліки вводяться в невелике заглиблення катетера;
 • контроль за виконанням процедури здійснюється за допомогою отоскопа.

Після проведеного лікування завжди є ризик захворіти знову, якщо не берегти себе. Тому, щоб уникнути рецидивів, рекомендується уникати вітру і холоду, ні в якому разі не пити крижану воду і посилено лікувати застуду і грип. Потрібно пам’ятати про те, як небезпечні хвороби вух – в разі ускладнень, вони нерідко призводять до часткової або навіть до повної глухоти.

Ціни на послуги:

 Пневмомасаж барабанної перетинки

100

 Продування слухових труб по Політцеру

100

 Відеоотоскопія

200

 Відеоотоскопія (демонстрацiя без видачі результатів на руки пацієнту)

100

Якщо ви хочете дізнатися більш детальну інформацію про роботу нашого ЛОР-центру і о процедурах, які у нас можна пройти, зателефонуйте нам по телефону: 

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом