Зміст сторінки:

Підозрюєте, що стали гірше чути? Хочете швидко і легко вирішити свої сумніви? Найпростіше дізнатися, чи є у вас проблеми, можна за допомогою діагностики голосом. Розглянемо докладніше суть цього процесу.

Ключова інформація:

 1. Застосовується з метою перевірки здатності людини чути і розуміти співрозмовника в стандартних умовах, а також для підтвердження вірності результатів діагностування альтернативними способами.
 2. Найприроднішою підставою для виявлення ступеня функціональності слуху залишається засвоєння мови, тому тестування голосом найперший і затребуваний метод серед всіх інших.
 3. На отриманих результатах роблять висновок про поріг сприйняття голосу (шепоту) – тобто дистанції, на якій він задовільно розпізнається. Це дозволяє визначити ступінь ураження і фіксувати підсумки наступних вимірювань. Висновки про достатність слуху для спілкування з людьми в соціумі робляться при наявності абсолютної ясності в розумінні всіх почутих фраз і відсутності різкого зниження порога дискомфорту.
Medical Problems

Записатися на Прийом

Гострота слуху

Гострота слуху – вимірюється ступенем віддаленості паціента від джерела звукового сигналу, при якій можна деталізовано розуміти почуте.

За стандартами людина вловлює звичайний шепіт з 6-7 метрів, низькочастотний – з 5 метрів, високочастотний – до 20 м.

Зараз використовуються два способи тестування слуху голосом:

 1. звичайний метод – доктор встає на заданій відстані від хворого і промовляє вголос чи пошепки словосполучення і цифри, а досліджуваний їх повторює.
 2. мовна аудіометрія (посилання на аудіометрію) – слова і словосполучення, що відтворюються на аудіоплівці і надходять через прилад аудіометр до об’єкта обстеження.

Мовна аудіометрія

Це явище нове, наслідок технічного прогресу в медицині. Звичайний мовний спосіб досі залишається широко застосовуваним і ефективним. Слід звернути увагу на наступний факт: здорова людина часто не може абсолютно деталізовано зрозуміти всі фонеми. Пропозиції фіксуються мозком як єдине смислове поле, не поділене на складові частини. Це добре помітно при розмові, в якій присутні нові словоформи, які раніше не зустрічалися, незнайомі слухачеві. У цьому випадку, він починає перепитувати, щоб усвідомити для себе їх точне звучання.

Чіткість голосу у людей з нормальним слухом по словесним таблицями, переданим при різній інтенсивності :

 1. точка прояви звуку;
 2.  точка початкової розбірливості;
 3.  виразність 75 – 85%;
 4.  повна 100% чіткість;
 5.  виразність при граничній напруженості голосу в 115 децибел.
 6. Суцільна лінія – показники для російськомовних по Богданову;
 7. Переривчаста – для англомовних по Девісу.

Пацієнт поміщається в шумоізольовану або звукозаглушену кімнату. Фахівцем або з касети йому передають певні слова і їх поєднання. В ході даної діагностики виходить найбільш оптимальний контакт з обстежуваним, з’являється можливість використовувати різні тексти, вибрати часовий проміжок для дослідження. Словесний матеріал в запису надає стабільність в силі гучності.

В ході проведення аудіометрії виділяють:

 • поріг виявлення звуку,
 • поріг первинної розбірливості мови.

Поріг виявлення звуку – характеризує початок появи звукового сигналу неясного походження, частіше буває при рівні гучності 8 децибел. Точніше засвоєння, близько 20% слів, можливо при звучанні в 25 децибел. 100% зрозумілість реалізується при показниках в 45 децибел.

Поріг виразності в розпізнаванні фраз фіксується різними параметрами: 50% слів, (більшість авторів), які не менше 2/3 і 80%. Пороги чутності низькочастотних і високочастотних слів чоловічого і жіночого голосу мало розходяться у людей з нормальним слухом, але вони дають значну різницю при приглухуватості. Тексти не повинні сильно відрізнятися за ступенем складності для сприйняття. Велике значення має підбір слів, однорідних в фонетичному відношенні.

Г. І. Грінберг рекомендує задіяти при аудіометрії переліки слів, згруповані за шістьма ознаками. Ступінь ясності мовного потоку підвищується з ростом її напруженості, 100% розбірливість мови досягається при інтенсивності 45 дб; вона зберігається при посиленні звуків мови до 100 і 115 дб. Таким чином, при нормальному слуху можливе підвищення інтенсивності звуків мови без шкоди для її розбірливості має великий діапазон від 55 до 70 дб, чого не буває при деяких формах захворювання органу слуху. Чіткість голосу залежить від характеру словесного матеріалу, вона набагато вище для пропозицій і низька для односкладових слів. Подання про взаємозалежність між інтенсивністю звуків мови і її розбірливістю при різних ураженнях слуху дають таблиці Лангенбека, Б. В. Богданова і ін.

На зрозумілість впливає якість і складність текстового матеріалу. Пропозиції та словосполучення сприймаються і інтерпретуються краще, ніж окремі короткі односкладові слова. Поняття про взаємозалежність між силою звуків і їх чіткістю при різних видах приглухуватості представлені в роботах Лангенбека, Б. В. Богданова і ін.

В рамках обстеження «живою мовою» традиційно називають числа з двох цифр (34, 15, 58 і т. Д.), При цьому паціента повертають одним або іншим вухом до фахівця. Рот лікаря розташовується навпроти вуха пацієнта. Якщо паціент набагато вище доктора – вирівняйте різницю, наприклад, запропонуйте хворому сісти. Для достовірного і об’єктивного порівняння підсумків різних досліджень за допомогою шепоту враховуйте, що сила голосової напруги не може змінюватися. Тому, радимо говорити залишившимся в легенях після основного видиху повітрям. У практиці середнім показником здорового слухового органу є розуміння шепоту при віддаленості 6 метрів. У тій же обстановці промовляння голосно вголос повинно розумітися на 60-100 м.

З урахуванням підсумків попереднього діалогу з хворим, діагностику розпізнавання мови без використання голосових зв’язок починають з 5-6 м або ближче. Якщо пацієнт не вловлює шепіт, то слід потроху рухатися до нього і фіксувати дистанцію, на якій повторення почутого стає безпомилковим. На період дослідження інше вухо потрібно вимкнути. Наприклад, закрити його рукою. Зазначений спосіб підходить, якщо гострота слуху в обох вухах симетрична, або перевіряється добре працююче вухо. Складнощі можуть з’явитися, коли одне вухо слабочуюче, а інше функціонує в межах норми. У такому випадку, якщо пацієнт при закритому добре працюючому вусі чує на дистанції більше 1 м, показники можна вважати достовірними.

В інших випадках, щоб уникнути підслуховування, користуються методикою Люце-Деіерта. Пацієнту радять закрити вуха, а потім знову перевіряють  вухо яке гірше чує. Якщо і тепер він без проблем промовляє почуте при тій же віддаленості, як і раніше, то слід запідозрити факт переслуховування здоровим вухом. У наступних тестуваннях потрібно скористатися маскуванням.

Види маскування

В описаному типі дослідження виділяють такі види маскування.

 1. Вегенера – вухо, яке не перевірятимуть, блокується з метою виключення переслуховування.
 2. Кайзера – неісследуемое вухо постійно труть долонею. Зробити це може не тільки сам лікар.
 3. Е. М. Харшак – візьміть паперовий лист і прикладіть його до вушної раковини. При торканні пальцями листа створюється шурхіт, яке заважає слуханню.
 4. Тріскачка Баранячі. Набула поширення в роботі сурдологів.

При обстеженні пошепки маскувати вушну раковину оптимальніше двома першими методами, а при тестуванні голосом – третім і четвертим. В ході систематизації отриманих відомостей потрібно пам’ятати: створюваний шум позначається на підсумках діагностики і в певній мірі погіршує розуміння звуків нездоровим вухом.

На основі перевірки голосовим методом виявляють точку сприйняття мови – це те місце, де виголошені словосполучення розуміються і інтерпретуються слухачем. Дані відомості допомагають визначити рівень деградації слуху і вести контроль майбутніх вимірів. При абсолютному розумінні словесного потоку і відсутності явного погіршення здатності чути, можна зробити висновок про достатню кількість слуху для комфортного перебування особистості в суспільстві.

Ціни на послуги:

 Аудіометрія тональна порогова (обстеження+заключення) 400
 Аудіометрія мовленнєва 250
 Аудіологічне обстеження (консультація+об’єктивна аудіометрія) 700
 Діагностика методом отоакустичної емісії 650
 Експрес-діагностика слуху (без видачі результатів на руки пацієнту) 150
 КСВП+ASSR (коротколатентні слухові визвані потенціали+комплексна комп’ютерна об’єктивна аудиометрія) 1000
 Реєстрація КСВП+ОАЕ+імпедансметрія 2000

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом