Зміст сторінки:

Основна інформація:

Найдоступнішим та ефективним методом виявлення слухових дефектів є тональна порогова аудіометрія. Головне її завдання полягає у виявленні слухових порогів, а висновки, що отримуються за допомогою використання спеціального цифрового пристрою – аудіометра, – виводяться у вигляді графіка на папір і відразу розшифровуються фахівцем в присутності хворого.

Клініка, де проходять лікування дорослі й діти, обладнана аудіометрами найвищої європейської якості. Фахівцям вдається виявити проблеми навіть у найменших пацієнтів, завдяки використанню педіатричних діагностичних пристроїв. Лікарі легко знаходять спільну мову з дітьми, що дозволяє отримати якісну аудіограму, а малюки під час процедури можуть просто насолоджуватися грою.

Порогова тональна аудіометрія дозволяє з’ясувати сприйнятливість слуху до різночастотних звуків. У звукоізольованій камері визначається найменша інтенсивність звуку, що викликає слухові відчуття в межах від ста двадцяти п’яти до восьми тисяч Гц.

Чистий тон або вузькосмужний шумовий ефект є стимулом, перемикання потужності таких сигналів виконується кроком 0-5 до 110 (максимум 120) децибел НПЧ, де НПЧ – це нормальні пороги чутності.

Для більш якісної та точної перевірки аналізатора застосовується надпорогова аудіометрія. Така методика досить вагома і дозволяє грамотно підібрати й налаштувати слуховий апарат.

Medical Problems

Записатися на Прийом


Порогова аудіометрія
проводиться з використанням спеціальних аудіометрів, що відрізняються технікою керування й кількістю функцій. Пристрій передбачає різночастотне набирання – 125, 250, 500, 750, а також 1-1,5, 2-4, 6, 8 тис. Гц (є моделі з додатковими параметрами – 10, 12, 16, 18 і 20 тис. Гц).

Існують прилади, які здатні змінювати напругу кроком в один та два децибели, але при цьому абсолютно всі моделі мають обмеження вихідної потужності на трьох основних частотах – сто двадцять п’ять, двісті п’ятдесят вісім тисяч Герців. Пристрої оснащені мікрофоном, 2-ма телефонами (є моделі з повітряними та внутрішньовушними трубками), кістковим вібратором, спеціальною клавішею для користувача, а також роз’їм для SD-карт або під’єднання програвача CD-дисків.

Тестування краще виконувати в звукоізольованій кімнаті, але якщо умови не дозволяють це зробити, то фахівець повинен розуміти, що шумові перешкоди здатні вплинути на підсумки, що в результаті підвищить пороги чутності (ПЧ). В даному випадку є дві поради – застосувати звукоізоляційні камери, амбушури або внутрішньовушні трубки, останні розроблено з метою підвищення точності діагностики й використання таких апаратів дає наступні переваги:

  • можливість зменшити сторонні шумові ефекти на 30-40 дБ;
  • створення максимально комфортних умов для досліджуваного;
  • мінімізація потреби застосування маскувальних перешкод, завдяки збільшенню міжвушного ослаблення до 70-100 децибел;
  • підвищення кількості повторень даних діагностики;
  • виключення ймовірності появи серйозних проблем із зовнішнім слуховим проходом, що вкрай важливо при проведенні тестування у новонароджених дітей.

Тональна порогова і надпорогова аудіометрія

Повітряне звукопроведення

ПЧ дозволяють ухвалити мінімальну потужність, на яку реагує обстежуваний, у 50%. Діагностика зазвичай починається з ділянки, де немає проблем, але якщо хворий не здатний сам вказати, на яке вухо він чує краще, то лікар починає огляд з правого боку.

В основі цього методу – тон чистий (як правило, 1000 Гц), що подається при кожному наступному тестуванні, починаючи з потужності, яка легко визначається діагностованим. З кожним наступним разом інтенсивність зменшується кроком в 10 децибелів рівно до тієї миті, як пацієнт почує звук. Щоб лікар зміг точно з’ясувати ПЧ, діагностування виконується кілька разів, а отримані згодом дані заносяться до аудіограми.

Аудіограма – це графік, на якому чітко можна побачити, чи здатна людина почути чисті тони. Подавати звукові сигнали заведено у чітко встановленій послідовності: 1, 2(3), 4(6), 8 тис., 500, 250, 125 Гц. Цифри по горизонталі відповідають частотам приладу, а по вертикалі – інтенсивності сигналу.

Звуковідтворення кісткове

Процедура дозволяє безпосередньо визначити чутливість равлика та ймовірність виникнення кістково-повітряного проміжку на кожній частоті. Тут застосовується вібратор, який надійно фіксується на соскоподібному відростку. Етапи проведення діагностики аналогічні методиці, що вказана вище, тобто тестування починається з 1000 і закінчується на 250 Герцах.

Виявлення ПЧ на кістковопроведених звуках (КЗ) починається з надпорогових потужностей з подальшим зменшенням гучності сигналу до певної точки й дублюванням етапів, які застосовуються при повітряному звукопроведенні (ПЗ). Якщо ускладнень немає, то показники в обох випадках будуть однаковими або в межах від п’яти до десяти децибелів.

Звуковідтворення кісткове

Аудіометричні дослідження, якщо відсутні проблеми зі слухом

При появі проблем із середнім вухом відбувається некоректне транслювання повідомлень від зовнішнього до внутрішнього вуха, отже ПЧ при ПЗ збільшуються. При КЗ приймання сигналів відбувається на звичайних рівнях, оскільки живі рецептори завиванця та слухові нервові закінчення.

Різниця між показаннями, що отримуються в обох випадках, зображуються на графіку у вигляді кістково-повітряного проміжку. При кондуктивній глухоті відзначається збільшення показників ПЗ на низьких параметрах. Наприклад, при середньому отиті погіршення слуху на слабких частотах становить 20-40 децибелів.

Аудіометричні дослідження, якщо відсутні проблеми зі слухом

Огляд пацієнта з кондуктивною глухотою

ПЧ підвищуються як при КЗ, так і ПЗ при змішаній приглухуватості, але необхідно відзначити, що рівень звукосприйняття у першому випадку не може перевищувати показники, отримані в результаті дослідження іншим способом. До того ж, при істотному збільшенні меж сприйняття повітряно-проведених звуків та патології черепних кісток може зовсім бути відсутня здатність сприймання кістково-проведених сигналів. Це обумовлюється розходженням у найбільшій вихідній інтенсивності трубки та вібратора (110-120 та 45-70 дБ відповідно).

Огляд пацієнта з кондуктивною глухотою

Хибний графік

Графік, на якому вказані рівні слуху за ПЗ в межах 45 дБ, але при цьому на аналогічних параметрах відсутні показники КЗ, вважається помилковим.

Ефективне маскування не вимагає переслуховування, з його допомогою вдається з’ясувати оптимальний шумовий рівень, який потрібен для придушення ділянки де немає проблем, або вони не діагностуються.

Незначне маскування використовується, якщо вуалювальні перешкоди, що надходять у вухо, що добре функціонує, не такі гучні, щоб знизити результат переслухування. Таким чином, обстежуваний вловлює у вусі, що не діагностується тон, що зникає синхронно із шумом. Збільшення гучності перешкод призводить до зниження ймовірності отримати непевні показники у вусі, що не перевіряється, і визначення точних параметрів звукосприйняття на проблемній ділянці.

Надмаскування потрібне, якщо кожне наступне збільшення потужності в десять дБ провокує підняття порогу на десять або більше пунктів. Зазвичай така маніпуляція потрібна при ПЗ. Нижче представлені графіки, що отримані при очевидних порушеннях процесу звукового проведення.

Тональна порогова і надпорогова аудіометрія

Аудіометрична характеристика при різних формах приглухуватості

При отосклерозі спостерігається кондуктивна глухота зі збільшенням рівня чутності при КЗ в межах 2 кГц («зубець Кархарта»). Дані, отримані при збиранні історії хвороби (наприклад, пацієнта турбував шум у вухах, а також поступове зниження слухової функції з подальшим перетіканням у двосторонню глухоту) та отоскопії сприяють скорішому діагностуванню недуги.

Аудіометрична характеристика при різних формах приглухуватості

Огляд при наявності отосклерозу

Тут можна бачити протилежну картину – кондуктивна глухота зі зменшеним ПЧ у межах двох кГц. Така патологія найчастіше спостерігається у разі наявності рубців або адгезивного процесу у барабанній перетинці. Підтвердженням виступають показники отоскопії та історія хвороби.

Огляд при наявності отосклерозу

Обстеження хворого на отит

Якщо є ураження в зоні сенсорних компонентів органу Корті, але відсутні які-небудь супутні проблеми зі звукопроведенням, то рівні чутності при кістковому та повітряному звуковому проведенні збігаються.

 Обстеження хворого на отит

Результат огляду пацієнта із сенсоневральною приглухуватістю

При такому захворюванні спостерігається двостороннє локальне зростання сприйняття в межах 4 кГц. Найчастіше захворювання виникає внаслідок значного шумового або вібраційного впливу.

Результат огляду пацієнта із сенсоневральною приглухуватістю

Результат обстеження людини, що працює при наявності постійних шумів і вібрацій

Така картина типова при наявності синдрому Меньєра, в основі якого закладений гідропс лабіринту, що провокує некоректне функціонування волосків. Отже, рівні звукового сприйняття зростають однаково на всіх частотах до показників 50-60 дБ. Іноді може спостерігатися невеликий кістково-повітряний проміжок на слабких частотах, що обумовлене порушенням звукового сприйняття у внутрішньому вусі.

Результат обстеження людини, що працює при наявності постійних шумів і вібрацій

Аудіограма пацієнта з хворобою Меньєра

На ранній стадії ще зберігається цілісність більшості волоскових клітин, а глухота настає лише у момент нападів. Між нападами тиск всередині вушного лабіринту стабілізується і людина чує досить добре. Але якщо вчасно не провести якісну діагностику і не призначити грамотне лікування, велика ймовірність незворотних змін, тобто глухоти, що прогресує.

В таблиці вказане сортування глухоти за ступенем тяжкості згідно з світовими стандартами.

Міжнародна класифікація туговухості

Рівень туговухості 

Середнє значення порогів чутності на мовних частотах (дБ)

I

26-40

II

41-55

III

56-70

IV

71-90

Глухота

91 і більше

 

Сенсоневральна приглухуватість, що виникла внаслідок патологій равлика, зазвичай супроводжується ФПНГ (феноменом прискореного наростання гучності) або інакше кажучи рекрутментом. Суб’єктивно цей феномен проявляється як неприємні відчуття, що виникають при будь-якому голосному гаморі. Найчастіше він спостерігається при запаленні або інтоксикації равлика лікарськими препаратами, а при синдромі Меньєра ФПНГ виражений досить різко.

Патологія ретрокохлеарного характеру, як правило, не супроводжується ніяким феноменом, саме тому його визначення є важливим у пацієнтів з односторонньою сенсоневральною приглухуватістю. Але слід зазначити, що рекрутмент здатний все ж проявитися при ретрокохлеарному ураженні, наприклад, якщо відбувається здавлювання пухлинним новоутворенням судинно-нервового пучка, внаслідок чого відбувається порушення внутрішньовушного кровообігу.

Ціни на послуги:

 Аудіометрія тональна порогова (обстеження+заключення) 400
 Аудіометрія мовленнєва 250
 Аудіологічне обстеження (консультація+об’єктивна аудіометрія) 700
 Діагностика методом отоакустичної емісії 650
 Експрес-діагностика слуху (без видачі результатів на руки пацієнту) 150
 КСВП+ASSR (коротколатентні слухові визвані потенціали+комплексна комп’ютерна об’єктивна аудиометрія) 1000
 Реєстрація КСВП+ОАЕ+імпедансметрія 2000

Для отримання докладної інформації зв’яжіться з кваліфікованими фахівцями нашої клініки за контактним телефоном:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом