Зміст сторінки:

Вас турбують симптоми, які свідчать про хвороби носоглотки? Потрібне якісне обстеження? Наша клініка надає пацієнтам можливість проходження риноскопії – одного з найсучасніших і точних методів діагностики.

Ключова інформація про риноскопію:

  1. Риноскопія є типовим отоларингологічним обстеженням.
  2. Найчастіше процедура призначається тим пацієнтам, від яких надходять скарги на хронічні носові кровотечі, які не мають пояснення.
  3. Спеціально готуватися до процедури необхідності немає. Як правило, лікар лише пояснює пацієнту, як вести себе в процесі, і описує хід проведення процедури. Робиться це для психологічного комфорту пацієнта.
  4. Анатомічні особливості конкретної людини вважаються нормою.

Обстеження призначається при необхідності і найчастішою рекомендацією фахівців є проведення передньої риноскопії. Найбільш поширеною проблемою пацієнтів, яким призначили подібне обстеження, є безпричинні носові кровотечі. У такій ситуації потрібно скрупульозне вивчення носових каналів, оскільки відшукати причину аномалії непросто.

Втім, існує безліч захворювань, при яких показана діагностика. Серед них – полінози, риніти, синусити, наявність поліпів і аденоїдів. При цьому, обстеження може бути призначено навіть в тих випадках, коли мова не йде про проблеми, безпосередньо пов’язаних з носом. Так, процедуру проходять люди, котрі часто скаржаться на головний біль, мають викривлення перегородки або ті, хто недавно отримав травму в області голови.

Задня риноскопія вважається одним з найскладніших досліджень, тому показання до неї повинні мати вагомі підстави – набрякла слизова, мигдалини або їх гіпертрофія. Особливий випадок – дитяче обстеження, оскільки малята зазвичай бояться цієї процедури. Отоларингологи часто обходяться без задньої риноскопії при дитячій діагностиці, обмежуючись пальпацією  носоглотки.

Якщо вас турбують симптоми, що свідчать про проблеми з носоглоткою, варто звернутися до фахівця і пройти обстеження. Лікар оглядає ротову і носову порожнини, оцінює колір і їх цілісність і, при необхідності, звертається до додаткового обладнання. Як правило, потрібно це в тих випадках, коли первинне дослідження не допомогло поставити діагноз.

Medical Problems

Записатися на Прийом

Підготовка до огляду

Насправді, єдина підготовка, яка потрібна при риноскопії – правильне психологічне налаштування. Особливо вразливому пацієнтові фахівець розповість не тільки про вимоги до нього, але і про проведення самого обстеження.

Під час обстеження звертаються до якісних анестетиків – це дозволяє поліпшити процес. Застосування того чи іншого препарату залежить від подальших дій лікаря – при стандартному обстеженні використовується Лідокаїн. Слизова пацієнта обробляється препаратом, і робиться це з двох причин: по-перше, у людини не виникне неприємних або хворобливих відчуттів, по-друге, набряклості. У деяких випадках (скажімо, при оперативному втручанні) може знадобитися загальний наркоз. Боятися цього не варто – такого роду анестезія більш ніж доречна.

Найголовніше при цьому – впоратися з тривогою. За великим рахунком, всі негативні відчуття можуть стати наслідком недостатньої розслабленості і спокою пацієнта. Рухатися в процесі не варто, фахівець сам поверне, опустить або підніме голову, якщо це знадобиться. Єдина обов’язкова умова: при виникненні паніки, болю або будь-яких несподіваних відчуттів потрібно дати про це знати фахівцю.

До кого звернутися в 2020 році?

Техніка проведення риноскопії

Якщо для пацієнта діагностика труднощі не представляє, то фахівець, який відповідає за обстеження, повинен мати високу кваліфікацію. Справа в тому, що риноскоп, за допомогою якого здійснюється процедура, є складним медичним обладнанням. Складається пристрій з двох трубок: одну вставляють в носоглотку, друга необхідна безпосередньо для обстеження. Розрізняються ж прилади за розмірами – йдеться про довжину трубки і діаметрі, а також щодо можливого куту огляду.

Нюанси дитячого обстеження залежать від віку. При проведенні процедури у малюків використовуються вушні воронки і задіюються відразу два фахівця – один з них зайнятий дослідженням, а другий контролює поведінку і рухи дитини. Якщо пацієнт відноситься до старшої вікової групи, то риноскопія проводиться за допомогою носових дзеркал.

Хід процедури такий: спершу пацієнт отримує знеболювання. Фіксують голову хворого, поклавши руку на потилицю, а потім акуратно вводять в ніс риноскоп. Зрозуміло, прилад повинен бути закритий, а відкривається він лише після введення. Вводиться обладнання на відстань від 0,3 до 2 см, в залежності від того, що саме потрібно вивчити, і фахівець починає обстеження. У деяких випадках можна вдатися до використання зонда.

Ендоскопічна риноскопія

Подібний варіант огляду дає фахівцеві можливість провести не тільки діагностику, чітко визначити проблему, але навіть і здійснити хірургічне втручання. Саме тому ендоскопія вважається одним з найпродуктивніших і якісних методів в медицині сьогоднішнього дня.

До проведення дослідження допускаються тільки професіонали, які можуть працювати на спеціалізованому обладнанні нового покоління. Завдання лікаря – отримати необхідні дані, не доставляючи пацієнту дискомфорту і, тим більше, не заподіявши шкоди. Якщо отоларинголог має кваліфікацію і досвід, дотримується чітких інструкцій при проведенні ендоскопії, то хворий не зазнає неприємних відчуттів, а діагноз буде максимально повним.

Передня риноскопія

Діагностика може проводитися двома способами: в першому випадку обстежують носові канали і відзначають проблеми, якщо такі є у пацієнта. Увага приділяється носовій перегородці, передніх відділів носоглотки і нижньої раковини. У другому випадку пацієнт повинен змінити своє становище, закинувши голову – в такій позі можливо обстежити середню раковину і відділ перегородки, ніздрю.

Як і при проведенні інших видів риноскопії, без спеціальних засобів не обходиться – слизова обробляється судинозвужувальними препаратами. Якщо передбачається оперативне втручання, в обов’язковому порядку показана загальна анестезія.

Хоча передня риноскопія не рахується важкою процедурою, деякі пацієнти можуть відчувати страх перед нею. Однак важливо розуміти: своєчасна діагностика дозволить уникнути більш серйозних проблем в майбутньому, і, якщо вам її призначали – варто прислухатися до фахівця.

Задня риноскопія

При необхідності вивчити задній відділ порожнини носа застосовується задня риноскопія, яка здійснюється за допомогою спеціалізованого інструменту – шпателя, а також дзеркала.

Нюанс даної процедури полягає в можливому прояві у пацієнта блювотного рефлексу. На жаль, це не рідкість, особливо, якщо людина відчуває напругу і хвилюється, перебуваючи в кабінеті. Проблема вирішується медичним шляхом – використанням знеболювання, а також завдяки дотримання інструкцій фахівця. Пацієнт повинен дихати носом, а рот тримати широко розкритим.

Методика також передбачає наявність фіброскопа, який дозволяє розглянути глотку і глоткові кишені, м’яке піднебіння, раковини носа, леміш. Будь-який фахівець, який має справу з оптичним обладнанням, має в своєму арсеналі такий прилад.

Пряма  риноскопія

Це не ще один вид процедури, а інша назва передньої, так що розповісти про неї нічого нового не можна. Два ключових способи огляду, перший з яких націлений на вивчення носових ходів, перегородки, передніх відділів носоглотки. У тому випадку, якщо необхідно оглянути задньої стінки носоглотки, вдаються до використання препаратів, які звужують судини.

Другий варіант огляду передбачає зміну положення голови – вона закинута, що дає можливість розглянути патології середнього відділу перегородки, середнього носового ходу.

Незважаючи на те, що метод обстеження має цілих дві різні назви, він вважається самим звичайним і поширеним. При відсутності у пацієнта зайвої нервозності, проблем в процесі не виникне. А якщо врахувати, що використовуються анестезуючі препарати при проведенні процедури, то шанси відчути біль або незручності зведені до мінімуму.

Середня риноскопія

Під час цієї процедури використовують дзеркало і засіб для звуження судин. Поза, в якій повинен знаходитися пацієнт, нічим не відрізняється від пози в процесі передньої риноскопії.

Отже, закрите дзеркальце вводять в носові ходи, і лише потім його обережно вілкривають. Середня раковина при цьому трішки зміщується і для огляду стає повністю доступна носоглотка. В іншому варіанті дзеркало розміщують між носовою перегородкою і середньою раковиною, що дозволяє досліджувати всю область.

Як і будь-який інший метод, середній також не вимагає специфічних підготовчих заходів. При цьому пацієнт повинен розуміти не тільки трудомісткість процедури, але і допускати ймовірність неприємних відчуттів. Втім, ці нюанси компенсуються інформативністю і точністю діагностики.

Проведення риноскопії у дитини

Для дітей прийнятним вважається тільки один варіант обстеження – це передня риноскопія, інші не вважають можливими. Крім того, існують особливі правила її проведення, які залежать від віку.

Діти, які відносяться до молодшої вікової групи, зазвичай проходять огляд на руках у лікаря. Один з лікарів утримує малюка, притискаючи до себе і притримуючи за руки,  проводить обстеження фіксує головку. Два фахівця при такій процедурі у дітей – необхідний захід, оскільки від прийнятої пози залежить часто ефективність огляду.

Якщо мова йде про обстеження більш дорослих дітей, то позиція також важлива, але зазвичай досить лише утримувати голову дитини. З огляду на, що всередину вводиться дзеркало, кожний малюк може злякатися або просто розхвилюватися, тому хтось із близьких повинен перебувати поруч.

Хоча передня риноскопія вважається найпростішим типом обстеження, – це дитина, і будь-яка медична операція може змусити його нервувати. Як не дивно, зовсім маленькі діти куди легше її переносять, так як не усвідомлюють того, що відбувається.

сопение ребенка носом

Норма риноскопії

Якщо не заходити в специфічну медичну термінологію, фахівець звертає увагу на:

  • симетрію і рухливість піднебіння;
  • чіткість обрисів дужок;
  • наявність рідкісних лімфоїдних гранул на поверхні задньої стінки;
  • вільність склепіння і носових ходів.

Також основними критеріями норми є колір і стан слизових. У нормальному стані оболонки піднебіння, мигдаликів, задньої стінки, носоглотки мають рожевий відтінок, гладку структуру.

Ускладнення після риноскопії

Незважаючи на велику кількість нюансів, необхідний професіоналізм фахівців і різноманітність видів обстеження, процедура, як правило, не викликає ускладнень. Єдина обов’язкова умова – дотримуватися правил, які озвучить лікар. При дотриманні простих норм поведінки (не заважати лікарю, не рухатися і не розмовляти) проблем виникнути не повинно.

Найбільша неприємність, яка може трапитися – пошкодження слизової. Відбутися це може через помилки, яку фахівець допустить при введенні дзеркала. Хоча процедура залежить і від поведінки пацієнта, основне навантаження все-таки лежить на лікареві, тому необхідно з особливою серйозністю поставитися до вибору медичного центру.

Что же касается эндоскопии, которая позволяет обозначить причины кровотечения из носа, проблем с дыханием, то перед ней в обязательном порядке проводят туалет носа – это делается для того, чтобы ничто не мешало обследовать полость. Бывают случаи, когда специалист принимает решение использовать местное обезболивание, что также позитивно влияет на точность исследования и, как следствие, его результатов.

До речі, варто сказати про ще один бонус ендоскопічного обстеження: при такому методі легко можна вивести на екран побачене під час огляду і зафіксувати ці дані. Це може допомогти не тільки при призначенні лікування, але і співвідносити його результати з початковими показниками.

Якщо довіритися професійним лікарям і вчасно потрапити на прийом, то ви зможете уникнути серйозних проблем з організмом. Звертайтеся до нас, і ви отримаєте кваліфіковану допомогу.

Ціни на послуги:

 Консультація лікаря-сурдолога

500

 Консультація ЛОР-лікаря

500

 Консультація ЛОР-лікаря (повторна, протягом 10-ти днів)

450

 Консультація отоларинголога на іноземній мові

1000

 Консультація сурдопедагога (первинна)

400

 Консультація фахівця по слуховим рішенням

350

 Консультація фахівця (повторна)

300

Детальну інформацію можливо отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380500358717  

(щодня c 9:00 до 21:00)

Medical Problems

Записатися на Прийом