слух в детском возрасте

Раннє виявлення порушень слуху у маленьких дітей дозволяє вчасно почати його реабілітацію, тому що краще всього лікувати захворювання на ранніх етапах розвитку. Компенсувати втрату або відсутність слуху можна двома способами: підбором відповідного слухового апарата або проведенням кохлеарної імплантації. Операція являє собою установку електронного імпланта, з допомогою якого слух можна відновити практично повністю. Дослідження показують: якщо дитині до 1 року зробити операцію, то близько 60% глухих від народження дітей в подальшому можуть піти до загальноосвітньої школи. Якщо операцію провели у дев’ятимісячному віці, то 70%, а якщо в шестимісячному, то 80% можуть відвідувати школу разом з іншими дітьми, у яких немає проблем зі слухом.

Діти з вадами слуху потребують особливої уваги. І в першу чергу – це спостереження фахівців. Будь-яка інфекція, той же грип, який здорова дитина перенесе без наслідків, для глухого малюка може стати вкрай небезпечною. З цієї причини основним завданням до досягнення дитиною 3 років є збереження і без того ослабленої слухової здібності. Навіть дитячий садок в цей період відвідувати не варто.

Але слід серйозно ставитися до здоров’я своєї дитини і тим батькам, чиї діти не мають проблем зі слуховим сприйняттям. Регулярна і ретельна перевірка слуху повинна стати обов’язковим заходом! Особливо це важливо, якщо дитина з так званої «групи ризику». До неї вона буде відноситися в наступних випадках:

 • мама під час вагітності перенесла вірусне захворювання;
 • дитина хворіла на кір, скарлатину, паротит чи грип;
 • хоч раз у житті хворіла на отит (навіть у самій легкій формі);
 • якщо дитині призначалися антибіотики ототоксичної групи: гента – нео-, стрепто – або канаміцин.

Імпедансометрія повинна бути проведена при найменших підозрах на зниження слуху у дитини. З її допомогою за кілька хвилин визначаються найнезначніші осередки запалення у вусі. Також варто пройти аудіометрію – перевірку слуху на різних частотах. Аудіограму можна складати з трирічного віку.

Перевір дитину

Є кілька простих тестів, за допомогою яких можна визначити, чи є проблеми зі слухом у маленької дитини:

 • дитина в 2-3 тижні життя повинна здригатися або завмирати при гучних звуках;
 • реагувати на звук голосу, що лунає ззаду в 1 місяць;
 • з 4 місяців повинна повертати голову в бік звуку;
 • в 1-3 місяці повинна дізнаватися голос батьків;
 • з 1,5 місяців повинна реагувати на гучні звуки криком або поглядом;
 • у віці 4-5 місяців малюк повинен починати намагатися лепетати;
 • на появу рідних має бути жвава голосова реакція;
 • дитина повинна реагувати у сні на гучні звуки;
 • з 8 місяців повинні регулярно з’являтися нові звуки.

Якщо хоч один пункт у вас викликає невпевненість у позитивному відповіді, обов’язково покажіть малюка ЛОРу або сурдологу. Давно відомо – якщо до 5 років порушення слуху не компенсувати, в подальшому реабілітувати слухову зону кори, яка втратила свої функції – практично неможливо. Говорити дитина не може навчитися ніколи. Адже для того, щоб навчитися вимовляти слова, вона, насамперед, має чути себе.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *