Анна Іванівна Когут

Риноліт – це тверді конкременти у носовій порожнині, що утворюються навколо стороннього тіла. Він являє собою кристали, що складаються з фосфорнокислих та вуглекислих солей кальцію та слизу. Саме через це його також називають носовий камінь. Найчастіше риноліти зустрічаються в дітей, але оскільки перебіг цієї патології здебільшого асимптоматичний, їх нерідко виявляють вже у підлітковому або дорослому віці. Небезпека полягає в тому, що розростаючись, назальний конкремент порушує нормальне носове дихання й може спричинити низку серйозних ускладнень.

 

Причини утворення ринолітів

Найчастіше пусковим фактором для утворення конкрементів стає чужорідне тіло, що потрапляє до носових порожнин. Це може бути насіння рослин, фрагмент кістки або зуба, згусток крові, промисловий пил, пух та інші предмети. Згодом навколо починають накопичуватись відмерлі клітини та нерозчинні солі, що містяться у слизу. У рідкісних випадках каміння в носі утворюється саме по собі. Це може бути спровоковано:

  • травмами;
  • професійною шкідливістю;
  • аномаліями будови носу – вузькі ходи, викривлення перегородки тощо.

Симптоми риноліту

Типові ознаки патології, на які варто звернути увагу:

  • ускладнене носове дихання – риноліт по мірі зростання перекриває носові ходи й викликає неприємне відчуття закладеності;
  • неприємний запах з носа – конкремент є середовищем для розмноження бактерій;
  • болі у носі – можуть бути як ниючими, так і гострими;
  • патологічні виділення – зазвичай з носових ходів активно виділяється слиз, а іноді навіть гній;
  • носові кровотечі – трапляються, якщо камінь у носі пошкоджує кровоносні судини.

Не варто ігнорувати симптоми патології, адже згодом вона може призвести до серйозних наслідків.

Можливі ускладнення патології

Риноліт у носі – це постійна загроза запальних процесів, адже у ньому розмножуються бактерії. До того ж він порушує процес носового дихання, чим збільшує ризик інфекційних захворювань – риніту, синуситу та інших. Окрім того, патологія може провокувати:

  • гнійні процеси орбіти та інших структур обличчя;
  • носові кровотечі;
  • остеомієліт кісток черепу;
  • гематогенний менінгіт;
  • перфорацію носової перегородки.

Особливу небезпеку становить камінь у носі в дитини. При розростанні конкремент давить на кістки та м’які тканини, тому може призвести до неправильного формування форми носа, викривлення перегородки, асиметрії.

Діагностика та лікування

Конкременти може виявити отоларинголог на звичайному огляді, використовуючи для цього риноскопію. Це обстеження дозволяє дослідити структури носа під багаторазовим збільшенням, побачити чужорідне тіло та кальцифіковані маси навколо нього, а також оцінити стан слизової оболонки та м’яких тканин. Інколи може знадобитись також МРТ й КТ носових пазух.

Лікування риноліту проводять хірургічним шляхом. Це дуже проста операція, яка проводиться під місцевою анестезією. Лікар видаляє камінь за допомогою спеціальних щипців або пінцету, під ендоскопічним контролем. Якщо конкремент має великі розміри, перед цим його подрібнюють. Якщо в ході операції довелося видаляти пошкоджені тканини, після видалення риноліту роблять тампонаду носа.

В центрі «Беттертон» можна пройти точну діагностику сучасними методами та видалити камінь з носу без ускладнень та ризиків. Тут працюють досвідчені ЛОР-лікарі що вміють знайти індивідуальний підхід до пацієнта та дбають про його комфорт. Вони видалять риноліт у дитини чи дорослого з ювелірною обережністю.

Профілактика

Щоб уникнути утворення каменів, варто берегти ніс від травм та чужорідних тіл, під час роботи на шкідливому виробництві користуватись респіратором. Також у профілактиці допоможе своєчасне лікування ЛОР-захворювань та регулярні огляди в отоларинголога.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар