Правда и небылицы о насморке

Сучасні вчені зайнялися цікавими підрахунками і з’ясували, що в середньому кожна людина чхає протягом усього життя приблизно 20 тисяч разів, при цьому близько двох з половиною років проводить у стані «закладеного носа». Тим не менш, до риніту — саме так медики називають банальний нежить — варто ставитися з великою часткою відповідальності.

Багато хто свято вірять в те, що якщо нежить лікувати, то він зникне через тиждень. А якщо не лікувати, то пройде через сім днів. Однак фахівці рекомендують не надто покладатися на народну мудрість і при нежиті, який триває більш ніж п’ять діб, терміново відвідати лікаря. Нехтування симптомами може призвести до появи алергії, бронхіту або гаймориту.

Всіляких вигадок, що стосуються нежиті — безліч. Розвіяти небезпечні міфи ми беремося за допомогою цієї статті.

Міф перший. Промоклі ноги — першопричина нежиті

Всупереч загальному переконанню, на появу застуди впливає не холод. Тільки вірус може спровокувати нежить, тому людині, чия імунна система функціонує справно, застудитися не судилося, навіть якщо вона промочить ноги кілька разів поспіль. Але в тому випадку, коли імунітет залишає бажати кращого, слід побоюватися навіть невеликих поривів вітру — інакше організм не впорається з переохолодженням і з’явиться ненависний нежить.

Міф другий. Не можна стояти поруч з тими, хто чхає, інакше можна заразитися

Навіть якщо людина почне чхати де-небудь в іншому кінці залу у кінотеатрі, існує небезпека підхопити інфекцію. Це дійсно так, адже вірус знаходить свою жертву, використовуючи повітряно-краплинний шлях. Аксесуари та одяг хворої людини також представляють певну небезпеку, тому зайвий раз до них краще не торкатися.

Міф третій. На випадок риніту потрібно завжди мати під рукою імуномодулятори

Глобальні дослідження, проведені у Великобританії та США, наочно доводять, що активізувати імунітет штучним шляхом під час хвороби не слід. Пояснення цьому знайшли найпростіше: ознаки застуди не є наслідком атаки вірусів, а лише говорять про реакцію імунної системи, тому додатково підтримувати її не рентабельно — занадто великі будуть руйнування в організмі.

Міф четвертий. Виділення зеленого кольору свідчать про наявність бактеріальної інфекції

Таке твердження не має під собою наукової основи. Скоріше, такі виділення говорять про відмінну роботу імунної системи. В зелений відтінок їх фарбують загиблі в боротьбі з інфекцією білі кров’яні тільця. Чим більше цих тілець гине, тим інтенсивніший колір виділень.

Міф п’ятий. Часте сякання веде до швидкого одужання

Справжня винуватниця утрудненого дихання при риніті — набрякла слизова. З цієї причини збільшувати кількість випорожнень носової порожнини настійно не рекомендується: в результаті таких невірних дій інфекції вдасться проникнути у середнє вухо, що загрожує появою отиту. Набагато розумнішим буде обережно очищувати кожну ніздрю від слизу замість того, щоб щохвилини і з великою силою спорожняти обидві відразу.

Міф шостий. Закапувати в ніс краплі можна тільки в лежачому положенні

Це не так, тому що в такому випадку ліки потраплять в горло, так і не досягнувши цим своєї мети. Краще злегка відкинути голову і після введення засобу трохи відхилити вбік, відповідно при закапуванні лівої ніздрі голова нахиляється вліво, при закапуванні правої — праворуч.

Міф сьомий. Не можна застосовувати судинозвужувальні препарати понад сім днів

Насправді цей термін і того менше. Річ у тому, що такі краплі викликають досить швидке звикання, тому їх дозволяється застосовувати тільки протягом 5 днів. При нічному й денному використанні термін скорочується до трьох днів.

Міф восьмий. Прогрівання носа призведе до якнайшвидшого позбавлення від нежиттю

Це твердження вірне лише наполовину. На початковому етапі захворювання цей засіб може посприяти поліпшенню кровотоку в слизовій. Однак уникайте проводити подібні експерименти в період розмноження мікробів, інакше тепло буде сприяти їх швидкому розмноженню, що призведе до появи, наприклад, гаймориту або синуситу.

Міф дев’ятий. Сік цибулі та часнику створює магічну дію

Цією сумнівною рекомендацією краще не користуватися — можна запросто отримати значні опіки слизової. У цих продуктах і правда міститься велика кількість фітонцидів, але приймати їх потрібно всередину, як їжу.

Міф десятий. Літні люди застуджуються частіше, ніж молодь

У корені неправильне переконання. У 50-річних людей в організмі знаходяться антитіла, вироблені за роки життя, тому їм складно захворіти на застуду, тоді як у юнаків ще немає достатньої кількості антитіл, готових до відбиття атаки вірусів.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *