РиноскопіяКоли до нас звертається пацієнт із симптомами хвороб носоглотки, йому призначається риноскопія. Це відеоендоскопічний метод дослідження структур носа за допомогою оптичного приладу і спеціального підсвічування. Він дозволяє детально розглянути носову порожнину, побачити запалення, пошкодження, новоутворення. У нашому ЛОР-центрі цю процедуру проводять за допомогою сучасного приладу, який дає чітке зображення з хорошою деталізацією. Це дозволяє поставити пацієнту максимально точний діагноз..

Ключова інформація про риноскопію:

  1. Риноскопія – це типове отоларингологічне обстеження.
  2. Найчастіше процедура призначається тим пацієнтам, які скаржаться на хронічні носові кровотечі, сильний нежить, закладеність у носі.
  3. Спеціально готуватися до процедури не потрібно. На прийомі лікар пояснить, як поводитися під час процедури, і як вона буде проходити. Робиться це для психологічного комфорту хворого.
  4. За допомогою риноскопії можна виявити риніт, синусит, поліпи, аденоїди та інші патології носа.

Риноскопія – свідчення

Цей метод ЛОР-лікарі використовують для діагностики захворювань носа і носоглотки. Пройти процедуру варто пацієнтам, які скаржаться на:

  • рясний нежить, у тому числі і з вкрапленнями гною, протягом 2-4 тижнів;
  • хропіння;
  • ускладнене носове дихання;
  • надмірну сухість у носі;
  • безпричинні носові кровотечі;
  • хронічні запальні хвороби носа і носоглотки.

Якщо вас турбують ці симптоми, не варто затягувати з обстеженням. Лікар нашого центру проведе огляд носової порожнини, оцінить колір і цілісність тканин, стан слизової оболонки. Це дозволить виявити патології на ранніх стадіях і призначити ефективне лікування.

За допомогою риноскопії можна виявити:

  • риніт;
  • синусит;
  • поліноз;
  • гіпертрофію і атрофію слизової оболонки;
  • поліпи та інші новоутворення в носі;
  • аденоїди;
  • викривлення носової перегородки.

Дітям часто проводиться риноскопія при аденоїдах. Це дослідження дозволяє побачити розростання лімфоїдної тканини носоглотки, оцінити її розміри і структуру.

Протипоказання

Процедуру не рекомендується проводити пацієнтам, у яких:

  • слабкі і ламкі судини носа;
  • занадто чутлива слизова оболонка;
  • є алергія на місцеві анестетики;
  • аномалії будови – наприклад, занадто вузькі носові ходи;
  • є неврологічні і психічні порушення в анамнезі.

Підготовка до огляду

Зазвичай риноскопія носа не вимагає складної підготовки. Все, що потрібно від пацієнта – правильне психологічне налаштування. Тому перед процедурою лікар розмовляє з ним і розповідає про те, як буде проходити обстеження. Важливо, щоб пацієнт не рухався в процесі риноскопії.

Перед початком огляду лікар проводить туалет носа і обробляє слизову місцевим анестетиком – найчастіше лідокаїном. Це потрібно для того, щоб у людини не виникло болю і дискомфорту в ході процедури, а також не залишився набряк після неї.

Техніка проведення риноскопії

Дослідження має виконувати кваліфікований лікар, який вміє користуватися риноскопом. Цей складний медичний прилад складається з двох трубок: одну вставляють в носоглотку, друга необхідна безпосередньо для обстеження. Прилади можуть відрізнятися за розмірами, довжиною трубки і діаметром, а також по куту огляду.

Хід процедури такий:

  1. Пацієнту дають місцеву анестезію.
  2. Лікар фіксує голову випробуваного, поклавши руку на потилицю, а потім обережно вводить у ніс риноскоп на відстань від 0,3 до 2 см.
  3. У деяких випадках використовують спеціальний зонд для більш детального дослідження.
  4. Після введення прилад розсовують.
  5. Лікар проводить обстеження.
  6. Результати виводяться на екран і записуються на носій.

Види риноскопії

У сучасній медицині існує кілька технік проведення процедури. Лікар може обрати одну з них, або використовувати відразу кілька в комплексі – все залежить від того, яку область потрібно досліджувати.

Ендоскопічна риноскопія

Цей метод вважається найбільш інформативним, оскільки дозволяє не тільки поставити діагноз, але провести малоінвазивне хірургічне втручання. Результати фіксуються на відеозаписі і дають можливість у подальшому спостерігати за перебігом хвороби і відстежувати динаміку. До процедури допускаються тільки кваліфіковані лікарі.

Передня (пряма) риноскопія

Діагностика може проводитися двома способами:

  1. обстеження носових каналів;
  2. огляд носової перетинки, нижньої раковини і передніх відділів носоглотки.

Це найпростіший метод риноскопії, що дозволяє виявити запальні захворювання та інші патології.

Задня риноскопія

За допомогою цього обстеження можна оглянути задній відділ порожнини носа, переддень слухової труби і носоглотку. Процедура виконується за допомогою шпателя, який притримує язик, і спеціального дзеркала. Також використовується фіброскоп, який дозволяє розглянути глотку і глоткові кишені, м’яке піднебіння, раковини носа, леміш.

Середня риноскопия

Під час цієї процедури використовують дзеркало і засіб для звуження судин. Закрите дзеркальце вводять в носові ходи, потім його обережно розсовують. Середня раковина при цьому трохи зсувається і для огляду стає повністю доступна носоглотка. В іншому варіанті дзеркало розміщують між носовою перетинкою і середньою раковиною, що дозволяє досліджувати всю нюхову область.

Проведення риноскопії у дитини

риноскопія для дітейДітям найчастіше проводять передню риноскопію, техніка її проведення може варіюватися з урахуванням віку. Риноскопія носа у дітей молодшого віку проводиться двома фахівцями. Один із них зайнятий дослідженням, а другий контролює поведінку і рухи дитини. При цьому використовуються воронки малого діаметра – оскільки дитячі носові ходи вузькі. Якщо потрібно обстежити дитину постарше, зазвичай достатньо лише утримувати її голову.

Маленькі пацієнти часто бояться процедури і хвилюються перед нею. Тому важливо поговорити з дитиною і заспокоїти її, і бажано щоб хтось із близьких був поряд. Процедуру повинен виконувати кваліфікований дитячий ЛОР. При підготовці обов’язково потрібно використовувати якісний анестетик, але перевірити, чи немає у дитини алергії на нього.

Норма риноскопії

Під час проведення процедури фахівець звертає увагу на:

  • симетрію і рухливість піднебіння;
  • чіткість обрисів дужок;
  • наявність лімфоїдних гранул на поверхні задньої стінки;
  • свободу зводу і носових ходів.

Також основними критеріями норми є колір і стан слизових. У нормальному стані оболонки піднебіння, мигдаликів, задньої стінки, носоглотки мають рожевий відтінок, гладку структуру.

Ускладнення після риноскопії

Якщо процедуру виконує досвідчений лікар, а пацієнт в ході її проведення дотримується спокою, то зазвичай ускладнень не виникає. Але в деяких випадках може призвести до пошкодження слизової – якщо лікар необережно введе ендоскоп, або пацієнт буде рухатися. Тому важливо обрати кваліфікованого фахівця і виконувати його рекомендації.

Де пройти риноскопію

У нашому ЛОР-центрі проводиться сучасне відеоендоскопічне обстеження носа, яке дозволяє детально розглянути тканини і структури. Всі результати виводяться на екран і записуються в форматі відео. Це дозволяє підібрати ефективне лікування і надалі відстежувати динаміку одужання. Якщо вас цікавить, у скільки обійдеться риноскопія, ціни вказані внизу сторінки. Зв’яжіться з нами, щоб записатися на прийом!

Ціни на послуги в Києві:

Услуга Ціна грн.
 Консультація лікаря-сурдолога 500
 Консультація ЛОР-лікаря 590
 Консультація ЛОР-лікаря (повторна, протягом 10-ти днів) 500
 Консультація отоларинголога на іноземній мові 1000
 Консультація сурдопедагога (первинна) 400
 Консультація фахівця по слуховим рішенням 350
 Консультація фахівця (повторна) 300

Для отримання докладної інформації зв’яжіться з кваліфікованими фахівцями нашої клініки за контактним телефоном:
+38 (097) 720-87-11

Виберіть найближчий до себе центр

Задати питання лікарю