аудиометрия для ребенка

Туговухість у новонароджених

Згідно з проведеними дослідженнями, порушений слух у немовлят, на жаль, не рідкість. Багато малят народжуються з повною глухотою, підставами для якої можуть бути різні чинники. Але навіть якщо здатність чути збережена частково, все одно інформація, яка надходить в мозок через органи слуху, виявляється недостатньою для формування у дитини задовільних слухових й мовних навичок. Тобто, малюк з приглухуватістю не зможе правильно повторити почуті слова. Особливо погано він буде вимовляти приголосні букви. Річ у тому, що при приглухуватості найчастіше втрачається здатність сприймати звуки в верхньому частотному діапазоні, тоді як нижній діапазон розпізнається краще.

Розвиток слуху у дітей відбувається раніше, ніж починає розвиватися мова. Спершу дітки запам’ятовують слова, й тільки через якийсь час починають їх вимовляти. Тому можна сказати, що слух для дитини – це фундамент, на якому вибудовуються його розмовні навички.

Спершу малюки вимовляють голосні звуки, яким, за допомогою інтонації, надається найрізноманітніше емоційне забарвлення. До тої миті, коли дитина вимовляє своє перше слово, її мова є суцільними голосними звуками, які, в залежності від обставин, можуть передавати радість, переляк, бажання, невдоволення та інше. Цікаво те, що матері, зазвичай, дуже добре розуміють всі інтонації своєї дитини та завжди знають, що вона хоче їй сказати.

Діти з порушеним слухом починають говорити значно пізніше своїх однолітків. До того ж, їм не дається правильна вимова. Вони вимовляють тільки голосні звуки, тому що про приголосні просто не мають уявлення. Плюс до цього, чим вищий ступінь приглухуватості, тим бідніший інтонаційний спектр в розмові дитини. Якщо наявна повна глухота, то у відтворюваних звуках взагалі немає ніякої різноманітності – вони нагадують безглузде мукання, без якихось інтонацій – й так від народження. Тому батьки, схвильовані такою ситуацією, в решті решт звертаються до лікаря. Але чим пізніше це відбувається, тим важче потім компенсувати відставання в мовленнєвому розвитку. Тому зниження слуху у дитини бажано виявити якомога раніше.

Причини вродженої глухоти

Коли батьки виявляють, що їх дитина погано чує, вони, звичайно ж, намагаються з’ясувати причину цього. Чинники, що викликають зниження слуху, бувають різними. Найчастіше вроджена глухота провокується шкідливими звичками батьків (пияцтво, наркоманія), перенесеними під час вагітності інфекційними хворобами й вживанням ліків, що негативно впливають на розвиток плоду. Трохи рідше підставами для дитячої приглухуватості є генетично обумовлені порушення, а також менінгіт, яким перехворів малюк.

Основні фактори ризику, які можуть негативно вплинути на органи слуху, як до народження, так і після:

 • недоношеність (народження на 7 місяці вагітності), а також низька вага при народженні (менш ніж 1,5 кг);
 • кисневе голодування, тривала затримка дихання;
 • лікування матері медикаментами, які негативно впливають на органи слуху плоду (діуретики та аміноглікозиди);
 • механічне травмування під час пологів.

Іноді дитина народжується з нормальним слухом, але згодом втрачає його. До цього можуть призвести:

 • запальні захворювання мозку (енцефаліт, менінгіт);
 • перенесені інфекційні дитячі захворювання (кір, свинка);
 • пошкодження вух в результаті нещасних випадків;
 • хіміотерапія:
 • тривалі запальні процеси у вусі;
 • синдром Мебіуса або вроджений артрогрипоз;

Не завжди, але іноді приглухуватістю супроводжуються такі порушення:

 • поведінкові відхилення (підвищена агресивність, неговіркість, лякливість);
 • уповільнений психічний й мовний розвиток;
 • рухові дисфункції;
 • так званий синдром Франческетті, а також інші пороки середнього вуха.

Для дітей зі зниженим слухом є вихід!

Якщо у вас виникли підозри, що ваш малюк має поганий слух, перш за все необхідно показати його педіатру та детально розповісти, чим викликані ваші підозри. Якщо педіатр, при обстеженні дитини, виявить чинники, які насторожують, він напише напрямок до отоларинголога (ЛОРа), який проведе детальний огляд й визначить, чи є порушення здатності чути та чим вони викликані. Цілком може виявитися, що у малюка лише сірка або чужорідний предмет у вусі. Коли вони будуть видалені – слух відновиться. Якщо буде діагностовано хронічний або гострий отит, лікар призначить відповідне лікування. Якщо ж причиною погіршення слуху виявиться алергічний нежить, то буде потрібна допомога алерголога. У разі виявлення аденоїдів, може бути призначена нескладна операція.

Але не виключено, що причиною погіршення слуху виявиться серйозна дисфункція середнього або внутрішнього вуха. В такому випадку малюка потрібно буде показати лікарю-сурдологу, який проведе більш ретельну діагностику і вибере шляхи подолання проблеми. Якщо з’ясується, що слух не підлягає відновленню внаслідок незворотних порушень в органі, досвідчений лікар порадить, який дитячий слуховий апарат найкращим чином підійде малюкові, а потім підбере реабілітаційну програму. Сучасні пристрої для поліпшення здатності чути в поєднанні з правильною реабілітацією, допомагають відновити слух навіть у разі глибокої глухоти. Тому у дитини з приглухуватістю є всі шанси жити повноцінним життям й розвиватися нарівні з однолітками.

Щоб записатися в наш ЛОР-центр та потрапити на огляд до досвідченого лікаря, перейдіть за посиланням https://lorvrach.com.ua/ua/nashi-kontakty/

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *