Ассоль Владимировна Палферова

В горлі помітна виражена припухлість? Це може вказувати на заглотковий абсцес. Дізнайтеся, чим небезпечна ця патологія, і як її вилікувати!

Заглотковий абсцес – це гостре гнійне запалення клітковини, яка знаходиться в заглотковому просторі. Це небезпечний стан, що вимагає оперативної медичної допомоги. Якщо упустити момент, можуть розвинутися серйозні ускладнення, що загрожують життю пацієнта.

Види і причини абсцесів

Абсцес глотки виникає на тлі інфекційних захворювань або травм і класифікується за розташуванням.

Причини

Гнійне запалення в горлі може розвиватися при запущених інфекційних хворобах горла. Наприклад, на тлі важкої ангіни. У малюків причиною можуть стати дитячі інфекції – кір, паротит, скарлатина, дифтерія. Також діти нерідко стикаються з цією патологією через ускладнення ГРВІ, грипу, фарингіту, середнього гнійного отиту, синуситу.
Серед дорослих патологія зустрічається рідше і зазвичай пов’язана з травматичним пошкодженням тканин глотки і заглоточного простору. Наприклад, груба їжа, риб’яча кістка і чужорідне тіло може порушити їх цілісність. У результаті всередину потрапляє інфекція, і розвивається абсцес горла.

Види

  • Мезофарінгеальний – між піднебінною дужкою і коренем язика.
  • Епіфарінгеальний – над піднебінною дужкою.
  • Гіпофарінгеальний – під коренем язика.
  • Змішаний – в декількох місцях.

Як проявляється заглотковий абсцес

Коли розвивається заглотковий абсцес, симптоми спочатку можна сплутати із звичайним респіраторним захворюванням. Але при цьому стан людини стрімко погіршується. Ось як можна розпізнати патологію:

  • важко ковтати;
  • болить горло;
  • голос стає хриплим або гугнявим;
  • стає складно дихати;
  • з’являється задишка;
  • збільшуються лімфатичні вузли;
  • з’являється припухлість шиї – найчастіше асиметрична;
  • підвищується температура тіла до 39-40 градусів.

Дуже важливо вчасно звернути увагу на симптоми – поки патологія не встигла перейти в ускладнену форму.

Заглотковий абсцес у дітей

Найбільш часто діагностують заглотковий абсцес у дітей молодше 4 років. Це обумовлено специфічними особливостями будови їх дихальних шляхів. У дітей клітковина в заглотковому просторі більш рихла, ніж у дорослих, тому сильніше схильна до інфекційних гнійних процесів. При цьому діти важко переносять цю патологію – стають примхливими і неспокійним, плачуть. У немовлят може порушитися смоктальний рефлекс.

Лікування абсцесів

При підозрі на заглотковий абсцес диференціальна діагностика допоможе його виявити, встановити тип і ступінь тяжкості. Для цього ЛОР-лікар проводить фарингоскопію, на якій видно набряклість, припухлість, почервоніння тканини, а також скупчення гною.
Коли виявлено абсцес, лікування полягає в його розтині і дренуванні. Пацієнту роблять надріз скальпелем або спеціальними ножицями в місці, де припухлість випирає найсильніше. У сформований отвір відразу ж вводять трубку відсмоктування – важливо прибрати гній якомога швидше, щоб він не встиг потрапити в дихальні шляхи. Після цього пацієнту призначають антибіотики, протизапальні та жарознижуючі препарати і відпускають його додому.
Не намагайтеся відкрити абсцес самостійно в домашніх умовах. Найголовніше – не гріти горло. Так ви можете лише посилити проблему – гній пошириться на інші органи і структури, і запалення стане розлитим. Крім того, в дихальні шляхи може потрапити гній. Довіряйте лікування цього серйозного стану лише професіоналам.
У нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих обережно розкривають абсцеси і призначають ефективну терапію. Наші пацієнти позбавляються від цієї патології швидко, без ускладнень і рецидивів!

лор врач Омельченко

До чого може призвести заглотковий абсцес

Без правильного лікування абсцес заглотковий призводить до тяжких ускладнень. Розростаючись, він може перекрити дихальний просвіт і призвести до задухи. Також нерідко гнійники мимовільно розкриваються, і гній потрапляє в нижні дихальні шляхи. Це може призвести до аспіраційної пневмонії або бронхопневмонії.
Деякі абсцеси супроводжуються формуванням розлитого гнійного запалення, яке охоплює всю жирову клітковину – це називається флегмона. Ще одне поширене ускладнення абсцесу – медіастиніт, гнійне запалення серцевої сумки, яке може призвести до летального результату. Також гній може поширюватися на інші тканини, провокуючи менінгіт, абсцес головного мозку, тромбоз яремної вени, сепсису і т д.

Профілактика абсцесів

Щоб уникнути гнійних процесів, рекомендується вчасно лікувати ЛОР-захворювання, берегти глотку від травм. За дітьми варто уважно стежити – щоб вони не вставляли чужорідні тіла в дихальні шляхи.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар