- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
Аденоїдні вегетації – це досить часта проблема серед дітей віком від 3 до 7 років. Їхні глоткові мигдалики патологічно розростаються, заважаючи нормальному носовому диханню. Цей процес провокує гіпертрофія лімфоїдної тканини носоглоткових мигдаликів під впливом різних факторів.
Причини аденоїдних розростань
Аденоїдні вегетації ростуть при частих запальних процесах в носоглотці. Їх провокують хронічні риніти, синусити, тонзиліти, фарингіти. Також аденоїди можуть вирости в результаті перенесеного важкого інфекційного захворювання – грипу, кору, скарлатини, коклюшу і т д.
Симптоми аденоїдних вегетацій
Аденоїдні вегетації проявляються відсутністю вільного носового дихання. Через це діти часто дихають ротом, хропуть ночами. Також через розрощення лімфоїдної тканини в носоглотці може турбувати нежить, стікання слизу по задній стінці глотки.
Аденоїдні вегетації – ступені
Існує класифікація захворювання у міру розростання тканин:
Аденоїдні вегетації 1 ступеня – мигдалина злегка закриває верхівку сошника
Аденоїдні вегетації 2 ступеня – перекривається 2-3 сошника або носових ходів
Аденоїдні вегетації 3 ступеня – носові ходи майже повністю заблоковані
Коли у дитини аденоїдні вегетації 1-2 ступеня, його практично нічого не турбує. Підтримувати дихання носом виходить легко, нежить не проявляється. У міру прогресування хвороби дихати стає все складніше. При діагнозі аденоїдні вегетації 2-3 ступеня носом дихати майже не виходить, тому рот постійно відкритий.
Аденоїдні вегетації у дітей
Дорослі практично не страждають на цю патологію. Це пов’язано з тим, що носоглоточна мигдалина починає зменшуватися в підлітковому віці. В основному зустрічаються аденоїдні вегетації у дітей дошкільного віку. Їх рекомендується видаляти, щоб не було ускладнень, які порушують нормальний розвиток дихальних шляхів і лицьових кісток.
Лікування аденоїдних вегетацій
Щоб виявити аденоїдні розрощення, в нашому ЛОР-центру комплексно проводять діагностику. Вона включає задню риноскопію і ендоскопію носа. Також в деяких випадках для уточнення діагнозу призначається рентгенографія і КТ.
При діагнозі аденоїдні вегетації лікування зводиться до їх видалення. Раніше для цього використовували хірургічну операцію, яка проходила травматично, приводила до великої втрати крові і стресу для дитини. Сьогодні з’явилася щадна альтернатива – кріодеструкція.
В ході процедури ЛОР обробляє носоглоткову мигдалини струменем рідкого азоту, охолодженого до наднизьких температур. Це дозволяє заморозити розрослися тканини і видалити їх без крові і розрізів. Лікування холодом прибирає патологію за 1 сеанс.
Профілактика
Як уникнути виникнення патології? У цьому допоможе своєчасне лікування запальних захворювань, вакцинація від інфекцій, зміцнення імунітету.
Можливі ускладнення
Аденоїдні вегетації знижують прохідність носоглотки, заважаючи повітрю проходити через неї. Через це виникають застійні процеси, які провокують різні види синуситу. Також через їх розростання блокується слухова сурмлячи, через що розвиваються отити і проблеми зі слухом.
Коли у дитини через аденоїди постійно відкритий рот, це впливає на формування кісток обличчя. Щелепа деформується і росте неправильно. Надалі це призводить до порушень мови, зміни голосу, погану успішність при навчанні. Щоб не допустити цього, зверніться за допомогою вчасно!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+380977208711
Залиште коментар