Кристина Альбертовна Оганян

Пропала чутливість до запахів? У медицині для цього є спеціальний термін – аносмія. Дізнайтеся, чим небезпечна ця проблема, і як її можна вирішити.

Аносмія – це повна втрата нюху, патологічний стан, при якому людина абсолютно не відчуває запахів. Може проявитися раптово, але в більшості випадків розвивається поступово. Спочатку виникає гіпосмія – часткова втрата чутливості, іноді виборча, на певні запахи. Якщо не звернути уваги на проблему, нюх може пропасти повністю, в деяких випадках навіть є незворотнім. Тому якщо ви стали гірше відчувати запахи, терміново зверніться до ЛОР-лікаря – він знайде причину проблеми.

Етіологія і види захворювання

Патологія може бути вродженою і набутою.

Вроджена

Якщо аносмія вроджена, основною причиною є синдром Каллмана. Це пов’язано з генною мутацією, що порушує формування нюхових цибулин. Також патологія може бути викликана несприятливим перебігом вагітності у матері.

Набута

Коли у людини розвивається аносмія, причини можуть бути наступними:

 • Запальні ЛОР-захворювання – синусити, риніти, алергічні патології. Аносмія зазвичай проявляється як один із симптомів простудних захворювань – нюх знижується або пропадає, а після одужання відновлюється.
 • Перенесені інфекційні хвороби – нерідко у людини проявляється аносмія після грипу, ГРВІ та інших вірусних патологій. Це одне з ускладнень.
 • Вікові зміни – в старості слизова оболонка носа може атрофуватися, через що втрачається нюх.
 • Формування поліпів у носі – новоутворення можуть тиснути на нюхові центри, крім того вони ускладнюють проходження повітря по дихальних шляхах. Це знижує чутливість до запахів.
 • Паління – призводить до дистрофічних змін у слизовій оболонці, через що нюх може пропасти.
 • Порушення роботи нервової системи – при черепно-мозкових травмах, інсультах, пухлинах та інших ураженнях мозку нюховий центр може відмовити.
 • Вроджені дефекти будови носа – впливають на чутливість до запахів.
 • Психоемоційні розлади – коли проявляється аносмія, психосоматика грає не останню роль. Це може бути наслідок стресу.

Якщо виникли проблеми з нюхом, потрібно звернутися до отоларинголога. Він з’ясує, з чим пов’язана етіологія хвороби.

Симптоми аносмії

Люди, у яких аносмія, страждають від нездатності відчувати запахи. Але її патофізіологія може цим не обмежуватися. У деяких випадках людина може відчувати супутні симптоми:

 • утруднене носове дихання;
 • біль в області носа, вилиць і лоба;
 • нежить;
 • головний біль;
 • у деяких випадках – ознаки загальної інтоксикації (підвищена температура, слабкість).

Діагностика

Коли у пацієнта аносмія, діагностика включає ольфактометрію і ЛОР-огляд за допомогою ендоскопічного обладнання. Це дозволяє оцінити ступінь втрати нюху, а також обстежити стан слизових оболонок, носових раковин та інших структур. Іноді може знадобитися додаткова діагностика методами КТ і МРТ.

Як вилікувати аносмію

При діагнозі аносмія лікування підбирають із урахуванням його причини. Наприклад, при поліпах лікар рекомендує їх видаляти. При запальних хворобах призначають препарати і процедури, що знімають набряк і відновлюють нормальний стан слизової оболонки.
Якщо у вас аносмія, як лікувати – знають лікарі нашого ЛОР-центру. Вони проведуть комплексне обстеження і підберуть індивідуальну схему терапії.

ЛОР врач в Киеве

Профілактика аносмії

Щоб не втратити нюх, потрібно вчасно лікувати ЛОР-хвороби, робити щеплення від вірусів, вести здоровий спосіб життя, захищатися від професійних шкідливих впливів. Також допоможуть регулярні огляди у ЛОРа – так ви будете підтримувати свою нюхову систему в нормі.

Ускладнення при аносмії

Не варто чекати, поки аносмія після ГРВІ пройде сама. Ця проблема може затягнутися на роки і сильно зіпсувати якість життя. Без нюху людина не може насолоджуватися смачною їжею, гірше того – не відчувати, якщо вона зіпсована. Це може призвести до харчових отруєнь та інших неприємних наслідків.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар