- Лікування вушного дерматиту - 01.02.2024
- Бульозний або вірусний отит - 01.05.2023
- Екзостоз слухового проходу (вухо серфінгіста) - 10.10.2022
Неприємний запах з рота може сильно зіпсувати людині життя. Здавалося б, така дрібниця, але через неї часом не складається спілкування з людьми, кар’єрний ріст, розвиваються комплекси. А всього-то й треба – знайти причину і усунути її. Це необхідно не тільки тому, що несвіже дихання викликає скутість в спілкуванні, але і з тієї причини, що воно часто є сигналом якихось проблем в організмі.
Що таке галітоз?
Галітоз – це хронічний стан, пов’язане зі смердючим диханням. Воно може бути істинним, тобто, явно відчувається оточуючими, а також ледь помітним. Також відомі стану, коли людина відчуває запах, якого насправді немає (галітофобія).
Це неприємне явище може виникати внаслідок будь-яких обмінних процесів в ротовій порожнині або через різних патологій. Також розрізняють оральний галітоз, що відбувається з рота, і екстраоральну, що виходить з носа, легенів, гортані, органів шлунково-кишкового тракту.
Причини виникнення галітозу
Говорячи про причини розвитку даної проблеми, їх ділять на фізіологічні і патологічні. У першому випадку неприємний запах пов’язаний з тимчасовими процесами – наприклад, коли людина недостатньо добре почистила зуби або з’їла певні продукти. Досить часто галитоз провокують наші шкідливі звички. Наприклад, при палінні частинки смол і тютюну залишаються в ротовій порожнині і неприємно пахнуть. А алкоголь викликає пересихання ротової порожнини.
Крім цього існує класифікація патологічних процесів, що викликають несвіже дихання:
- Інфекційні хвороби ЛОР-органів – запущені риніти, синусити, тонзиліти, фарингіти та інші патології, що переходять в гнійний характер
- Стоматологічні проблеми – карієс, пародонтит, гінгівіт та інші
- Хвороби печінки, нирок та інших органів
- Неправильний режим харчування
- Патології легень та інших нижніх дихальних шляхів
- Паразити в організмі – наприклад, глисти у дітей
Сморід з рота частіше пов’язаний з патологіями, ніж з тимчасовими факторами. Особливо якщо це спостерігається постійно. Також за характером запаху можна визначити, яка хвороба його викликає. Наприклад, причиною запаху ацетону з рота зазвичай є діабет, а мишачого запаху – хвороби печінки.
Здоров’я порожнини рота
Стоматологічні проблеми – найпоширеніші причини, які викликають галитоз. Фото хвороб ротової порожнини красномовно це демонструють. Запалені ясна, гнійні каріозні порожнини – все це виділяє жахливий запах, який чітко чують оточуючі. Тому щоб позбутися від нього, потрібно звернутися до стоматолога.
Неправильне харчування
Коли у людини незбалансований раціон, виникають розлади травлення, швидко переходять в хвороби шлунково-кишкового тракту. Кожному знайома ситуація, коли переїдання або вживання певних продуктів супроводжувалося здуттям і смородом з рота. Якщо таке відбувається постійно – хвороба носить системний характер, а галитоз стає вірним супутником людини.
Іноді, навіть при здоровому раціоні, через деякий час після їжі дихання стає несвіжим. Це пов’язано з тим, що людина спожила продукти, що містять летючі ароматичні сполуки – цибуля, часник та інші. У цьому немає нічого страшного, через час сморід пройде.
Симптоми
Головний показник того, що людина страждає галітозом – це стійкий запах, який проявляється постійно. Але якщо для оточуючих це очевидна ознака, то сама людина може цього і не помітити. Щоб зрозуміти, як йдуть справи насправді, можна пройти просту функцію самодіагностики:
- Візьміть ложку і соскребаете наліт з задньої частини язика. Потім понюхайте, як він пахне. Також не завадить уважно оглянути свій язик – в інтернет є фото, як він виглядає в здоровому стані і у людей з галітозом.
- Складіть долоні “човником” і прикладіть до рота, потім видихніть в них. І швидко понюхайте це повітря.
- Лизніть своє зап’ясті, почекайте, поки слина просохне, і понюхайте.
Деякі люди навіть при проходженні цих тестів не відчувають підозрілих запахів. Це відбувається тому, що їх нюхові рецептори адаптуються до смороду і притупляються. Тому без професійної діагностики тут не обійтися.
Багато хто запитує: «я підозрюю у себе галитоз – до якого лікаря йти»? У цьому допоможуть консультації стоматолога і отоларинголога. У деяких випадках доводиться звернутися до гастроентеролога і ендокринолога.
Лікування галітозу та інфекційних ЛОР-захворювань
Залежно від того, з якими причинами пов’язаний галитоз, лікування підбирається індивідуально. Головне – звертатися за ним до професійного лікаря, а не йти на форум, де користувачі діляться рецептами і радять лікування галитоза народними засобами. Адже при самодіагностиці ви можете максимум визначити у себе наявність запаху, але причин його не знаєте. А без розуміння того, чим викликаний галитоз, лікування народними засобами ефекту не дасть.
Лікування галитоза призначається лікарем за результатами діагностики та залежить від факторів, що його провокують:
- При стоматологічних проблемах – санація, очищення ротової порожнини від каменю, усунення карієсу, пародонтозу та інших патологій
- При хворобах шлунково-кишкового тракту – прийом препаратів для нормалізації травлення, дотримання правильного раціону, санаторно-курортне лікування
- При інфекційних ЛОР-захворюваннях – медикаментозна терапія, промивання та інші процедури
Доведено, що досить часто смердюче дихання буває спровоковано стафілококовою та іншими інфекціями, що вражають дихальні шляхи. Усунувши їх осередки, можна позбавити людину від неприємного запаху. У цьому можуть допомогти фахівці нашого центру для дітей і дорослих. Тут успішно застосовується кріотерапія – одна з відповідей на питання, як можна лікувати галітоз.
Кріотерапія допомагає в тих випадках, коли запах з рота викликаний запущеними інфекційними процесами в ЛОР-органах. Завдяки впливу наднизьких температур патогенна мікрофлора гине разом з запахом.
Профілактика
Одна з найбільш дієвих заходів – усунути провокуючі галитоз причини. Що робити крім цього для профілактики даної проблеми? Потрібно своєчасно лікувати інфекційні захворювання, стежити за гігієною рота, приділяючи особливу увагу чищенню мови. Також корисно буде дотримуватися збалансованого раціону харчування, відмовитися від шкідливих звичок.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+38097 720 87 11
Залиште коментар