Ксения Витальевна Омельченко

Біль і першіння в горлі – це не завжди «просто застуда». Вони можуть бути симптомами небезпечної хвороби – мононуклеозу. Читайте, як розпізнати у себе симптоми, і чому краще відразу звернутися до лікаря. Дізнайтеся, чим ми можемо вам допомогти!

Інфекційний мононуклеоз гостре антропогенне захворювання, що вражає ротоглотку і шийні лімфовузли, а також печінку і селезінку. Хвороба також називається моноцитарна ангіна. Її головна особливість – при зараженні в крові хворого з’являються атипові клітини, мононуклеари.

Види і причини інфекційного мононуклеозу

Інфекційний мононуклеоз викликається вірусом Епштейна-Барр. Цей збудник – з того ж сімейства, що всім знайомий герпесвіруси. Найбільш він поширений у дітей підліткового віку – від 14 до 18 років. Серед дорослих захворювання зустрічається рідше.

Інфекційний збудник передається від людини до людини. Він знаходиться в слині, через що хвороба часто називають поцелуйной ангіною. Шляхи передачі інфекції:

  • Повітряно-крапельний – коли заражена людина кашляє або розмовляє з іншими на близькій відстані.
  • Контактно-побутовий – при використанні одного посуду і предметів побуту, поцілунках, торкання, статевих контактах.

Симптоми захворювання

Інкубаційний період захворювання може коливатися від 5 до 45 днів. Коли у хворого проявляється інфекційний мононуклеоз, симптоми залежать від стадії хвороби. 

Початок

  • Першить у горлі
  • Горло болить при ковтанні
  • Посилюється потовиділення
  • Збільшуються шийні лімфовузли
  • Відчувається слабкість і нездужання, ломота в м’язах
  • Температура підвищується до 37 градусів

Розпал

У хворого розвивається гостре запалення ротоглотки:

  • Горло червоніє
  • На мигдалинах з’являється пухкий жовтувато-білий наліт, плівка або білі гнійні пухирці
  • Задня стінка глотки стає набряклою і зернистою
  • Загострюється симптоматика загальної інтоксикації – температура підвищується, лихоманка посилюється
  • Шкіра і склери очей жовтіють, сеча темніє, з’являються розлади шлунку – це пов’язано з ураженням печінки і селезінки

Стихання

  • Температура тіла поступово спадає
  • Ознаки ангіни загасають
  • Желтушність сходить

Інфекційний мононуклеоз – діагностика

При підозрі на інфекційний мононуклеоз діагностика проводиться шляхом лабораторних тестів. Вони дозволяють виявити в крові хворого атипові мононуклеари і підтвердити діагноз. Для виявлення ознак ангіни проводять фарингоскопію.

Інфекційний мононуклеоз у дитини

Найчастіше зустрічається інфекційний мононуклеоз у дітей в підлітковому віці. Симптоми при цьому виявляються яскраво, що дозволяє легко підтвердити діагноз.

Інфекційний мононуклеоз у дорослих

Дорослі люди рідко стикаються з цією інфекційною хворобою. Після 18 років вона зазвичай протікає без вираженої симптоматики, тому може залишитися непоміченою. Інфекційний мононуклеоз у дорослих старше 30 років – крайня рідкість, оскільки до цього віку зазвичай формується специфічний імунітет. У людей старше 40 хвороба практично не зустрічається.
лор консультации в киеве и украине фото

Лікування інфекційного мононуклеозу

При діагнозі інфекційний мононуклеоз лікування підбирається з урахуванням особливостей протікання. Коли хвороба в легкій формі, пацієнтів лікують амбулаторно, призначаючи препарати для детоксикації та зміцнення імунітету. Додатково застосовуються препарати для пом’якшення симптомів ангіни.
Важкі випадки захворювання вимагають госпіталізації і більш складного медикаментозного лікування. Якщо у хворого вражені печінка і селезінка – його лікують за допомогою дієти №5 та спеціалізованої терапії.

Профілактика хвороби

Щоб не захворіти, рекомендується зміцнювати імунітет, дотримуватися правил гігієни та ізолювати заражених людей при перших же симптомах.

Можливі наслідки

Якщо вчасно не вилікувати інфекційний мононуклеоз, є ризик приєднання вторинної інфекції – стрептокока або стафілокока. Через це може розвинутися пневмонія або менінгоенцефаліт. Також у хворих, які не отримали медичної допомоги, виникають важкі ускладнення на печінку і селезінку. Краще не затягувати, а відразу звернутися до лікаря!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+380500358717

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар