Зміст сторінки:

Важко тримати рівновагу? Часто болить і паморочиться голова? Тоді приведена нижче інформація для вас.

Ключова інформація:

  1. Дослідження рекомендовано пацієнтам, у яких часто паморочиться голова, присутні періодичні головні болі незрозумілого походження, є проблеми з контролем ходи і підтриманням рівноваги тіла, порушення функцій нервової системи та інше.
  2. Дослідження проводиться кваліфікованим лікарем.
  3. Перед обстеженням обов’язково збирається інформація про історію протікання хвороби. Розповідь пацієнта фіксується лікарем. Реєстрація скарг – це розпитування пацієнта з метою встановити стан систем організму і їх функціонування. Вивчається зв’язок на рівні рефлексів вестибулярного аналізатора з сенсорної, нервової, вегетативної системами.
  4. ЛОР-центр для дорослих і дітей проводить діагностування з обов’язковим застосуванням відеоотоскопа.

Як досліджують функції вестибулярного апарату?

Перевірка функціональності вестибулярного (статокінетичного) аналізатора рекомендована людям зі скаргами на те, що: крутиться і болить голова з незрозумілих причин, присутні проблеми зі здатністю чітко керувати своїми рухами, ходою, втрачається свідомість, скаргами на вегетосудинні прояви та інше.

Перед початком огляду лікар вислуховує і фіксує розповідь пацієнта про нездужання і вивчає історію захворювання. Скарги на своє самопочуття дозволяють визначити проблемні області і зробити попередній висновок про якість функціонування окремих систем організму – всіх органів почуттів, соматичної та гангліонарної, які рефлекторно взаємодіють зі статокінетичним аналізатором. Варіанти відхилень варіюються: або рухові, або сенсорні реакції або відразу поєднання симптомів декількох систем. Потрібно відзначити, що при вестибулярному походженні нездужань, відчуття мають виражений, постійний характер, наприклад, якщо паморочиться голова, пацієнту здається, що навколишні предмети зміщуються. Якщо людина йде, то ілюзія переміщення тіла або речей провокує похитування або навіть падіння. У процесі вивчення анамнезу значення має термін захворювання, його тривалість і періодичність, розвиток у часі, характер: різке початок, уривчастість протікання, чергування, тривалість ремісій і загострень.

Присутність патологічних вестибулярних змін провокує відгук сенсорних, рухових і вегетативних реакцій. До необумовлених вестибулярних симптомів відносяться: коливальні рухи очей, зміна напруги м’язів рук і ніг, проблеми в ході.
Якщо є ністагм (ритмічні рухи очей високої частоти), з’ясовують його основні характеристики: напрям, ритм, частота і сила, амплітуда.
Залежно від напрямку руху очей виділяють: горизонтальний; діагональний; круговий, вертикальний.
За амплітудою коливання виділяють дрібнокаліберний, средньокаліберний і великокаліберний. У медицині зустрічаються спонтанні коливання очей, не обумовлені патологією лабіринту. В такому випадку можна припустити фізіологічний ністагм, що виникає при максимально можливому відведенні очей в крайню точку, як результат сильної напруги очних м’язів. Схожим є установчий ністагм, що виникає через зміни здатності зору до якісної сприйняття предметів незалежно від відстані.

Medical Problems

Записатися на Прийом

 

Етапи дослідження вестибулярного апарату

Проби з витягнутими руками

Ця перевірка виявляє проблеми в роботі вестибулярного апарату. Вона дуже проста: пацієнт стоїть прямо та витягує перед собою руки, закриває очі. Потім власним пальцем доторкається кінчика носа. При пошкодженнях внутрішнього вуха людина мимоволі не влучає в ціль. Залежно від конкретної області пошкодження вестибулярного апарату, типи промахів розрізняються. Якщо постраждав мозочок – пацієнт не влучає рукою в бік ураження. При вестибулопатії в процесі розведення рук вони розташовуються на різній висоті: вище знаходиться рука з боку порушеного лабіринту, нижче – з боку пригнічення

Дослідження стійкості

Людина приймає вертикальне положення тіла, опустивши руки вздовж тіла, з’єднавши ноги, прикривши повіки (по Ромберг). Здорова людина продовжує стояти прямо, а при наявності вестибулопатії почне нахилятися. При пошкодженні функції лабіринту – почне завалюватися убік.

Адіадохокінез

Адіадохокінез – патологія, що характеризується нездатністю виконання ряду рухів, що є симптомом пошкодження мозочка. Хворому пропонують зайняти будь-яку зручну для нього позу, далі, потрібно випрямити руки перед собою і почати обертальні рухи. Діадохокінез – здатність симетрично і рівномірно здійснювати протилежно спрямовані рухи кінцівок і швидко міняти напрямки. При проблемах в області мозочка помітно явне загальмування руки на хворому боці.

Рух по заданій прямій

Пацієнт, закривши очі, крокує 5 разів прямо, потім, не розвертаючись – 5 кроків назад. Якщо є проблеми з підтриманням тіла в рівновазі, то він відхилиться від заданої лінії в сторону в пошкоджену сторону.

Флангова хода

Пацієнт прикриває повіки і витягує руки перед собою, далі він крокує боком п’ять разів в одну сторону, потім стільки ж в протилежну. Флангова хода нормально виконується людиною з вестибулопатією. При проблемах з мозочком складнощі виникають в сторону ураженої частини.

Підсумки обстеження статокінетичного аналізатора і мозочкових проб фіксуються в вестибулярному паспорті.

Щоб вибудувати цілісне уявлення про причини збоїв в координації рухів, потрібно зробити вестибулярні проби – особливий вплив на вестибулярні рецептори за допомогою різних методів, з застосуванням медичних пристроїв і приладів.

Обертальна проба проводиться з використанням крісла Баранячі, в якому реалізується кутове прискорення. Це стає подразником для ампулярних рецепторів.

В особливо важких випадках порушень координації рухів, хронічних нападів запаморочення, складності з утриманням рівноваги тіла призначають обстеження із застосуванням електроністагмографії.

Серед експериментальних і клінічних методів найпопулярнішою залишається вплив температурою. Її відмінною рисою є можливість досліджувати стан і роботу функцій окремо правого і лівого лабіринтів.

Для проведення діагностики з метою виявлення конкретної ділянки ураження статокінетичного аналізатора існують і інші методи, які проводяться в ЛОР-центрі для дорослих та дітей.

Ціни на послуги:

 Аудіометрія тональна порогова (обстеження+заключення)

300

 Консультація ЛОР-лікаря

500

 Консультація фахівця по слуховим рішенням

300

Подробную информацию можно получить в колл-центре нашего ЛОР-центра для взрослых и детей по номеру телефона:

+38097 720 87 11

Medical Problems

Записатися на Прийом