- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
У статті йдеться:
- Чому буває набряк гортані, і як його уникнути
- Як розпізнати набряк горла і зняти його
- Чим небезпечний набряк гортані, і як його лікувати
Набряк гортані – небезпечне патологічний стан, при якому тканини набухають, і просвіт органу звужується. При цьому порушуються гортанні рефлекторні механізми і функції – людина не може нормально дихати, ковтати, говорити.
Як зрозуміти, що у вас набряк горла?
Коли розвивається набряк гортані, симптоми такі:
- Відчуття стороннього тіла – клубок у горлі
- Зміна голосу – спочатку змінюється тембр, стає нижче і глухо, з’являються хрипи, потім голос може зовсім пропасти
- Гіперемія – почервоніння горла
- Гучне і утруднене дихання – стає важче у міру звуження просвіту
- Складнощі з ковтанням
- Біль в горлі
- Задуха – виникає на пізніх стадіях набряку, коли просвіт сильно звужений
Симптоми можуть відрізнятися залежно від причини. Наприклад, для запальних набряків характерно підвищення температури.
Причини набряклості гортані
Найпоширеніші причини, за якими з’являється набряк гортані – алергія і запальні ЛОР-хвороби, гострі інфекції. Також патологія може розвиватися і з інших причин.
Алергія
Однією з досить поширених проблем є алергічний набряк гортані. Коли на слизову оболонку потрапляє пилок, шерсть, пил та інші алергени, тканини активно збільшуються в розмірах. Все відбувається дуже швидко, тому алергікам потрібно завжди мати при собі необхідні препарати.
Запальні ЛОР-хвороби
Набряклість нерідко пов’язана з запущеними захворюваннями глотки і гортані. Її можуть викликати:
- Ангіна
- Фарингіт
- Ларингіт
У запаленому горлі набухають тканини слизової оболонки, поступово звужуючи просвіт гортані.
Інші причини
- Гострі інфекції – гортань може опухнути при грипі, дифтерії, скарлатині, корі
- Травми – коли тканини пошкоджуються механічним впливом, чужорідним тілом, їдкими хімічними речовинами
- Пухлини – доброякісні новоутворення, а також рак гортані
Діагностика
Виявити патологію ЛОР-лікар може за симптомами – хворий скаржиться на дискомфорт в горлі, його подих плутаний, голос змінений. З інструментальних методів застосовується ларингоскопия. З її допомогою можна оцінити стан слизової оболонки, виявити припухлість, почервоніння, потовщення надгортанника. Також цей метод дозволяє оцінити, наскільки звужений просвіт.
Що робити при набряклості горла
Отже, у вас набряк гортані – чим зняти? Все залежить від його причини. Коли всьому виною алергія, набряк гортані знімається антигістамінними. Тому алергікам потрібно завжди мати їх у своїй аптечці.
Якщо причина набряклості неясна, або її не вдалося зняти, потрібно негайно викликати швидку. Лікарі з’ясують, з чим пов’язана проблема і підберуть відповідні препарати. Коли у пацієнта сильний набряк гортані, перша допомога може потребувати трахеостомії – в горлі роблять отвір і вставляють спеціальну трубку для надходження повітря. Але в домашніх умовах таке робити категорично не можна – тут потрібні руки лікаря.
Набряк гортані у дитини
Особливу небезпеку становить набряк гортані у дитини. Дитячі дихальні шляхи і без того вузькі, а коли просвіт звужується, малюк майже не може дихати. Діяти потрібно миттєво – краще відразу викликати швидку. Поки вона їде, можна відкрити вікно, дати дитині антигістамінних.
Лікування набряків горла і гортані
Для пацієнтів з діагнозом набряк гортані лікування підбирається індивідуально – залежно від причини. Алергікам прописують антигістамінні препарати та інші засоби противоалергенної дії. Надалі рекомендується специфічна імунотерапія – щоб підвищити стійкість організму до алергенів.
При запальних ЛОР-хворобах лікар прописує голосовий спокій, кортикостероїдні спреї, полоскання. Головна мета – прибрати основну причину. Для цього призначають антибіотики або противірусні, а також ліки для усунення зневоднення.
У нашому ЛОР-центрі успішно допомагають пацієнтам з набряком гортані різної етіології. Всі ліки для них підбираються індивідуально – за результатами комплексного обстеження.
Можливі ускладнення
При відсутності медичної допомоги набряк гортані переходить в стеноз – напад задухи. Людина хапає повітря ротом, сильно напружуючи шийні м’язи, дихає шумно, але не продуктивно. Її шкіра спочатку червоніє, потім синіє, спостерігається підвищена пітливість. Цей стан небезпечно для життя хворого, може призвести до смерті. Через брак кисню порушується робота серця, шлунково-кишкового тракту, сечової системи і інших важливих органів.
Профілактика
Уникнути набряку можна, якщо регулярно перевірятися у отоларинголога, вчасно лікувати ЛОР-захворювання, зробити щеплення від гострих інфекцій. Також потрібно захищати дихальні шляхи від сторонніх предметів. Якщо ви алергік – завжди носіть з собою засоби для зняття нападу.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
Залиште коментар