слова и ритм

За допомогою досліджень сучасних вчених достовірно встановлено, що чутливість слухової системи людини перебуває в прямому зв’язку з почуттям ритму.

Мистецтво дотримуватися почуття ритму відкриває перед людьми перспективу сприймати інформацію, як стверджують американські спеціалісти в галузі слуху. Люди, що мають дислексію та дисграфію, можуть багато виграти від цього відкриття.

В американській лабораторії слуху та неврології, що входить до Північно-Західного університету, провели масштабні дослідження. Згідно з їхніми результатами, слухові здібності залежать від вміння знаходити відомий ритм. Повідомлення в «The Journal of Neuroscience», який опублікував дані про нове відкриття, призводить коментарі Ніни Краус, наукового керівника лабораторії: цей феномен допоможе створити нові освітні програми та вдосконалює способи навчання.

У минулому лабораторія вже проводила дослідження, мета яких полягала у виявленні нитки, що з’єднує читання і здатність відчувати ритм. Пошуки увінчалися успіхом: в їх ході вчені змогли довести, що спеціально розроблена практика смислових наголосів може позитивно впливати на терміни навчання. Сьогодні метод використовується при реабілітації пацієнтів, що зазнають труднощів, наприклад, з дислексією.

Ніна Краус переконана, що настав час для пошуку неспростовних доказів того, що почуття ритму безпосереднім чином впливає на звукове сприйняття.

У процесі набуття навичок читання мовні та письмові частини зіставляються, тому вчені висунули логічну гіпотезу, з якої випливає, що потужний вплив почуття ритму на сприйняття ні в якому разі не можна ігнорувати.

Більш ніж 120 старшокласників чиказьких шкіл добровільно висунули свої кандидатури, щоб вчені змогли перетворити гіпотезу на постулат. В лабораторії волонтерам було запропоновано пройти два тести. У першому завданні випробовувані слухали метроном, що видає ритмічне постукування, і одночасно повинні були, згідно з тактом, перебирати пальцями по поверхні. Завдяки тому, що поверхня була забезпечена елементами, що уловлюють рух, згодом дослідники за допомогою комп’ютера проаналізували відсоток збігів рухів та ритму.

У другому тесті передбачалося використання електродів, які повинні були підключитися до голови кожного добровольця. У прокручуваному записі містилися повторювані склади, а комп’ютер в цей час фіксував кількість відгуків мозку на звуки, що надходили. У фінальній частині експерименту вчені порівняли результати обох тестів.

Студенти з відмінним почуттям ритму — ті, хто успішно впорався з першим завданням — більш швидко і більш чітко реагували на відтворення складів у другому тесті.

Такі дані, поза всяких сумнівів, явно свідчать про існування непорушного зв’язку між механізмом уловлювання ритму і сприйнятливістю слуху.

Згідно з думкою професора Краус, підсумки експерименту можна було спрогнозувати заздалегідь, ще до їх завершення, тому що очевидний взаємозв’язок двох ділянок мозку. Перша відповідає за механічні реакції, друга контролює візуально-слухові. Спільна робота цих центрів обумовлюється завданнями, які вимагають одночасного функціонування.

Крім цього, нерідко жестикуляція і підсвідомі маніпуляції, виконані руками, забезпечують мовленнєву ритмічність.

Володіння почуттям ритму допомагає людям диференціювати звуки. Приміром, розставляючи наголоси у реченнях, воно допомагає розпізнавати дзвінкі та глухі приголосні, а також акцентувати на особливо важливих елементах фрази. При цьому відбувається прив’язка вимовлених приголосних до однойменних букв алфавіту.

Вчені не сумніваються в тому, що при прослуховуванні музичних композицій, де присутній голос співака, найбільш чітко проявляється зв’язок мови та ритму. У зв’язку з цим фактом музиканти автоматично зводяться в ранг найбільш пристосованих до сприйняття інформації людей. Професор Краус впевнена, що у майбутніх знаменитих співаків з юних років розвивають здатність відчувати ритм. Саме ця обставина дозволяє їм володіти чудовим музичним слухом.

Проведені досліди виявляться серйозною підмогою в боротьбі з труднощами, які відчувають діти з діагнозами «дислексія» і «дисграфія». Покладаються великі надії на те, що вже на етапі формування цих захворювань можна буде надати пацієнтам істотну підтримку.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *