- Свербіж у горлі – що робити? - 10.07.2024
- Бронхіальна астма: діагностика, симптоми та лікування - 01.04.2024
- Тонзилектомія або видалення гланд - 01.01.2022
Свербіж у горлі проявляється як відчуття неприємного лоскотання, сухості та печіння. Також при цьому людину зазвичай турбує першіння – почуття подразнення, що спонукає до покашлювання або чхання. В горлі немов щось дряпає, інколи це доповнюється відчуттям присутності стороннього тіла.
В деяких випадках цей симптом поширюється на сусідні ЛОР-органи – зокрема, може одночасно відчуватися свербіж у вухах та горлі. Все це потребує консультації лікаря та професійного лікування, адже якщо запустити ситуацію, можуть розвинутись доволі серйозні ускладнення. Давайте розберемося, чому свербить горло та як позбутися цього неприємного симптому.
Види та причини свербіння
За характером прояву симптоматики розрізняють гострий та хронічний свербіж. У першому випадку симптоми виникають раптово й часто супроводжуються підвищенням температури, кашлем, нежиттю. У другому неприємні відчуття не сильно виражені, але тривають довше.
Свербіж у горлі та кашель можуть бути ознаками:
- Інфекційно-запального захворювання – є найбільш поширеною причиною цих симптомів. При ураженні слизової оболонки дихальних шляхів бактеріями, вірусами або грибками розвивається запалення. Це може бути тонзиліт (вражає мигдалики), фарингіт (відчувається першіння у глотці), ларингіт (лоскотно в гортані).
- Алергічних реакцій – у цьому разі свербіння з’являється, коли на слизову оболонку горла потрапляє подразник (гістамін). В його ролі може виступати шерсть тварин, пилок рослин, домашній пил тощо.
- Постназального синдрому – при нежиті слиз стікає по задній стінці глотки й подразнює слизову оболонку.
- Гастроезофагеальної рефлюксної хвороби – інколи свербіж у горлі може бути викликаний потраплянням шлункового соку внаслідок зворотного перекидання.
- Впливу зовнішніх подразників – тютюнового диму, сухого повітря, хімічних речовин.
Можливі ускладнення
Захворювання, що викликають цей симптом, без правильного лікування можуть призвести до серйозних наслідків. Наприклад, інфекційне запалення може поширитись на сусідні структури та нижні дихальні шляхи. Якщо проблему спричиняє алергія алергія, свербіж у горлі зазвичай супроводжується сильним набряком, що може викликати кисневе голодування та навіть асфіксію. В деяких випадках свербіж та першіння в гортані може бути ознакою новоутворень, що здатні перероджуватися у злоякісні пухлини. Тому важливо звернутися по допомогу якомога раніше, щоб розібратися в причинах проблеми та уникнути ускладнень.
Що робити при свербінні в горлі
Найкраще рішення – це записатися на консультацію до ЛОР-лікаря. Він проведе ретельний огляд методами фаринго– та ларингоскопії, візьме мазки горла та встановить точну причину цього симптому. За результатами діагностики отоларинголог підкаже, як прибрати свербіж у горлі. Лікування підбирається для кожного пацієнта індивідуально та залежить від основної причини:
- антибіотики та протизапальні препарати – допомагають усунути бактеріальне інфекційне запалення;
- антигістамінні засоби – призначаються при алергічних реакціях;
- зволоження повітря в помешканні;
- вживання великої кількості теплої рідини.
Щоб уникнути появи свербіння в горлі варто уникати контакту з алергенами та подразниками, використовувати захисні засоби від інфекцій, дотримуватись гігієни рук та ротової порожнини, збалансовано харчуватись, уникати переохолоджень та підтримувати імунітет. Якщо ж у вас свербить горло, запишіться на консультацію до нашого ЛОР-центру для дітей та дорослих. Тут працюють кваліфіковані лікарі, що допоможуть вам позбутися цієї проблеми без ризику ускладнень та рецидивів.
Детальну інформацію можна отримати у кол-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих та дітей за телефоном:
+38 (097) 720-87-11
Залиште коментар