Кристина Альбертовна Оганян

Розповідаємо:

 • Чому дере в горлі, і як це може проявлятися
 • Чим небезпечне першіння в горлі, про які хвороби говорить
 • Як позбутися від дискомфорту в горлі

Першіння в горлі – дискомфортне почуття неприємного поколювання, лоскотання, дряпання, іноді супроводжується кашлем і болем. Найчастіше відчувається в області мигдалин, піднебінних дужок або задньої стінки глотки. Це природна реакція слизової оболонки на інфекцію або різні подразники.

Симптоми і види першіння

Першіння проявляється саме по собі, або супроводжується різними симптомами.

З кашлем

Найчастіше першіння в горлі і кашель нероздільні. Коли людина відчуває дискомфорт і дряпання в горлі, вона інстинктивно хоче прокашлятися, щоб позбутися від неприємних відчуттів. Зазвичай це є першим симптомом запального захворювання. Коли воно прогресує, розвивається сильне першіння в горлі і сухий кашель. Згодом мокрота відходить, і кашель стає мокрим.

З болем

При запальних хворобах гортаноглотки разом з першінням виникає виражений біль в горлі. Особливо часто він зустрічається у хворих з низьким больовим порогом. Біль посилюється, варто ковтнути слину, рідину, їжу.

З інтоксикацією

При інфекційних процесах першіння в горлі, кашель і біль супроводжуються ознаками загальної інтоксикації – підвищеною тілесною температурою, ломотою в тілі, ознобом.

Причини першіння в горлі

Турбує першіння в горлі? Причини найчастіше пов’язані із запальними патологіями гортаноглотки, а також іншими проблемами.

Запальні захворювання

Коли горло почало дерти – це поширена ознака інфекційних захворювань. Вона може з’явитися, коли ви застудилися, а також при грипі, ГРВІ та інших вірусах. Дискомфорт може викликати і бактеріальна інфекція – стрептокок і інші. Найчастіше цей симптом проявляється при ангіні, фарингіті, ларингіті.

Інші причини

Першіння буває ознакою:

 • Стороннього тіла в горлі
 • Доброякісних або злоякісних новоутворень глотки і гортані
 • Функціональних невротичних розладів
 • Патологій щитовидної залози
 • Алергічних реакцій
 • Рефлюксу та інших патологій стравоходу – особливо якщо людина спить на спині, з’являється першіння в горлі вночі
 • Подразнення слизової їдкими і токсичними речовинами

Діагностика

З дискомфортом в горлі потрібно звертатися до ЛОРа. Він проведе ендоскопічне обстеження глотки і гортані, виявить вогнища запалення, чужорідні тіла, новоутворення. Якщо є підозра на інфекцію, проводяться бак-посіви, що дозволяють визначити тип збудника. Для виявлення алергії застосовуються алергопроби. За результатами діагностики лікар визначає, чим лікувати першіння в горлі.
Іноді для уточнення діагнозу потрібні додаткові обстеження і консультації суміжних фахівців – ендокринолога, гастроентеролога. Пацієнту можуть призначити УЗД щитовидної залози, рентген грудної клітки, ендоскопію стравоходу.

Що робити, якщо у вас дере в горлі?

Отже, ви відчули першіння в горлі – що робити? Пийте більше теплої води з лимоном, чаю, морсів, застосовуйте пом’якшувальний спрей і відхаркувальні препарати. Але краще рішення – звернутися до отоларинголога. Він з’ясує точну причину і підбере індивідуальну схему терапії.

Першіння в горлі у дитини

Батькам потрібно звертати пильну увагу на першіння в горлі у дитини. Цей симптом може говорити про серйозні хвороби, які призводять до тяжких ускладнень. Якщо малюк кашляє або скаржиться на дряпання і лоскотання в горлі – негайно покажіть його дитячому ЛОРа.

лечение горла фото

Як лікувати першіння в горлі

Пацієнтам, у яких першіння в горлі, лікування проводять в 2-х напрямках: зняття симптоматики і усунення причини. Щоб полегшити симптом, застосовуються пом’якшувальні спреї і пастилки, масляні інгаляції, полоскання горла, фізіотерапія. Щоб усунути збудник, можуть бути призначені антибіотики, противірусні, противоалергенні засоби.
У нашому ЛОР-центрі знають, як прибрати першіння в горлі. Досвідчені лікарі підбирають для кожного пацієнта індивідуальну схему терапії за підсумками комплексної діагностики.

Можливі ускладнення

Хвороби, що викликають дискомфорт в горлі, поширюються на нижні дихальні шляхи, вражаючи трахею, бронхи, легені. У запущених випадках може розвинутися заглотковий абсцес, що загрожує життю хворого.

Профілактика

Щоб в горлі не дерло, потрібно:

 • Щепитися від інфекційних захворювань
 • Не контактувати з хворими респіраторними інфекціями
 • Захищати горло від переохолоджень
 • Уникати занадто гарячої або холодної їжі
 • Вчасно лікувати ЛОР-хвороби

Якщо у вас в горлі все-таки почало дерти, не затягуйте проблему. Запишіться на прийом до фахівців нашого ЛОР-центру – і вам допоможуть позбутися від цього дискомфортного симптому!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар