- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
Зі статті ви дізнаєтесь:
- Що таке вазомоторний риніт, чому буває
- Види і симптоми вазомоторного риніту
- Чому потрібно лікувати вазомоторний риніт, і як це правильно робити
Навігація по сторінці:
Вазомоторний риніт – хронічна патологія носової слизової оболонки, пов’язана з порушеннями тонусу місцевих кровоносних судин. Цю хворобу часто називають хибно нежиттю, оскільки плутають із застудою і інфекційним зараженням. Насправді ж дана група захворювань пов’язана з судинними порушеннями.
Патологія проявляється гиперреактивностью слизової оболонки – хворий часто чхає, відчуває утруднене дихання, страждає нежиттю. Найчастіше вона зустрічається у людей у віці 20-40 років. Якщо не лікувати захворювання, воно призводить до серйозних наслідків для дихальної системи.
Класифікація хвороби – види і причини
У такого захворювання, як вазомоторний риніт, види розрізняють по етіології, класифікуючи на нейровегататівную і алергічну форму.
Нейровегетативний
Захворювання розвивається при порушенні тонусу судин кавернозної тканини. Коли у людини вазомоторний риніт, нейровегетативная форма пов’язана з проблемами ендокринної та вегетативної нервової системи. Через це в судинах нижніх носових раковин трапляється застій і відбуваються зміни в тканинах слизової оболонки.
Вазомоторний риніт – причини розвитку нейровегетативної форми:
- Вегето-судинна дистонія
- Гормональні збої (найчастіше при патологіях щитовидної залози)
- Артеріальна гіпертензія
- Викривлення носової перегородки та інші аномалії, що викликають здавлювання судин
- Зловживання судинозвужувальними краплями і іншими ліками – викликає медикаментозний риніт
- Вдихання забрудненого повітря, тютюнового диму і їдких хімічних речовин
- Часті стреси і невротичні розлади
Спровокувати напад можуть вдихання холодного повітря, різка зміна клімату, часті ЛОР-хвороби.
Алергічний
Головна причина, що викликає вазомоторний алергічний риніт – потрапляння алергенів на слизову оболонку носа. Даний вид патології підрозділяють на сезонну і цілорічну форму. У першому випадку напади нежиті проявляються в певні періоди року, коли алергени цвітуть, виділяють пилок. Це може бути поліноз або реакція на тополиний пух, амброзію та інші.
Цілорічна форма захворювання проявляється постійно. Алергенами в цьому випадку виступає шерсть тварин, домашній пил, пір’я і т д. Коли вони потрапляють на слизову оболонку, судини розширюються, збільшується їх проникність. У результаті у людини відбувається набряк слизової і напад нежиті.
Симптоми вазомоторного риніту
Коли у людини вазомоторний риніт, симптоми проявляються в основному як дискомфорт у носі. Також з часом додається супутня симптоматика.
Дискомфорт в носі
Захворювання проявляється в нападах, під час яких:
- Утруднюється носове дихання через закладеності
- Відчувається сухість і свербіж у носі
- Погіршується або пропадає нюх
- З’являються слизові або водянисті виділення з носа – сильний нежить з нападами чхання
- Закладеність в носі при вазомоторний риніті часто буває мігруючої. Спочатку одна ніздря дихає, друга закладена, потім вони міняються. Зміна зазвичай відбувається, коли людина змінює положення тіла – наприклад, лежить і перевертається з одного боку на інший.
Супутня симптоматика
Хронічний вазомоторний риніт порушує нормальне носове дихання. В результаті організм недоотримує кисню, і клінічна картина доповнюється загальними симптомами: підвищеною стомлюваністю, слабкістю, погіршенням пам’яті і концентрації, порушеннями сну, головним болем.
Діагностика
Щоб поставити точний діагноз, потрібно звернутися до ЛОР-лікаря. він проведе риноскопию – інструментальний огляд, що дозволяє досліджувати носову порожнину і стан слизової оболонки. він показує, чи є запалення, набряк, синюшність. Додатково беруться мазки носа (щоб виключити інфекцію) і алергопроби.
У деяких випадках може знадобитися більш детальна діагностика, щоб визначити точну причину хвороби. Тоді лікар призначає додаткові обстеження: рентгенографію придаткових пазух, КТ, аналізи на гормональний статус і інші тести.
Вазомоторний риніт у дитини
Вазомоторний риніт у дітей найчастіше зустрічається в підлітковому віці. Це пов’язано з статевим дозріванням і гормональною перебудовою організму. Також причиною можуть бути вроджені аномалії будови носа і інші фактори.
Як тільки у дитини проявляються ознаки нежиті, потрібно відразу звертатися до лікаря. Якщо не лікувати патологію, у дітей вона швидко переходить в хронічну форму, порушує нормальний розвиток, провокує серйозні ускладнення. Потрібно звернутися до досвідченого лікаря, який встановить точну причину проблеми і призначить лікування.
Вазомоторний риніт у вагітних
Для майбутніх мам небезпечний будь-який патологічний процес в організмі. Лікувати його потрібно строго під наглядом лікаря, адже вагітним дозволені не всі лікувальні препарати. Терапія зводиться до виключення причин хвороби і лікувальної гімнастики. Також хворому призначаються щадні ліки і процедури промивання носа.
Лікування вазомоторного риніту
Досвідчені лікарі нашого ЛОР-центру знають, як лікувати вазомоторний риніт. Терапія підбирається для кожного пацієнта індивідуально. Усе залежить від ступеня занедбаності хвороби і загального стану організму. При неускладнених випадках призначається консервативне лікування, яке включає:
- Промивання носа антисептичними і сольовими розчинами.
- Прийом антигістамінних препаратів – якщо хвороба має алергічну природу.
- Місцеві краплі та спреї в ніс – якщо у пацієнта нейровегетативная форма. Головне завдання цих препаратів – регуляція тонусу судин.
- Фізіотерапевтичні процедури – дозволяють посилити ефект дії лікарських препаратів.
Якщо у пацієнта запущений вазомоторний риніт, лікування буде складнішим. Багато лікарів у таких випадках рекомендують хірургічний підхід – призначають операцію на нижніх носових раковинах. У нашому ЛОР-центрі пропонується більш щадний і ефективний підхід – кріотерапія. Тканини слизової оболонки обробляють рідким азотом наднизьких температур.
Кріотерапія – сучасна процедура, що дозволяє ефективно лікувати широкий спектр захворювань. При лікуванні вазомоторного риніту цим способом в ніс направляється струмінь, через яку подають охолоджене рідкий азот. В результаті заморожуються гіпертрофовані ділянки тканин, знімається набряк, забирається запальний осередок.
При алергічної природі захворювання рекомендується імунотерапія. Таке лікування риніту допомагає збільшити опірність організму алергенів.
Профілактика хвороби
Грамотна профілактика допоможе знизити ризики вазомоторного риніту. Вона включає:
- Своєчасне лікування ЛОР-хвороб
- Захист носових шляхів від брудного повітря і їдких речовин
- Відмова від шкідливих звичок
- Загартовування і заняття спортом
Також рекомендується в холодну пору одягатися по погоді і уникати переохолоджень. Якщо у вас алергія, завжди тримайте при собі антигістамінні препарати.
Можливі ускладнення
Якщо вчасно не вилікувати вазомоторний риніт, у людини можуть розвинутися:
- Поліпи в носі – доброякісні новоутворення, сформовані з тканин слизової оболонки. вони починають рости у верхній частині носа і з вигляду нагадують виноградні грона. Поступово розростаючись, поліпи все більше заповнюють носові ходи, не даючи повітрю проходити. Людина не може дихати носом і переходить на ротове дихання.
- Хронічний синусит – через постійний набряк слизової носа відбувається застій в придаткових пазухах, і вони запалюються. Захворювання протікає досить важко і несе ризики ускладнень.
- Збільшення нижніх носових раковин – через неправильну роботу судин кавернозна тканина розростається. Це призводить до порушення носового дихання.
- Отит і інші патології середнього вуха – при набряку слизової оболонки носа блокується євстахієва труба, і порушується аерація середнього вуха. Тиск барабанної порожнини не вирівнюється, і виникають застійні процеси, які провокують запалення.
- Тонзиліт – через порушення носового дихання людина починає дихати через рот, і в горло постійно потрапляє охолоджене повітря. Через це запалюються мигдалини. З цієї ж причини можуть розвинутися бронхіт, трахеїт та інші хвороби нижніх дихальних шляхів.
Щоб не допустити цих наслідків, краще звернутися за допомогою на ранніх стадіях хвороби. Зв’яжіться з нашими консультантами, щоб записатися на прийом.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
Залиште коментар