- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
Пропала чутливість до запахів? У медицині для цього є спеціальний термін – аносмія. Дізнайтеся, чим небезпечна ця проблема, і як її можна вирішити.
Аносмія – це повна втрата нюху, патологічний стан, при якому людина абсолютно не відчуває запахів. Може проявитися раптово, але в більшості випадків розвивається поступово. Спочатку виникає гіпосмія – часткова втрата чутливості, іноді виборча, на певні запахи. Якщо не звернути уваги на проблему, нюх може пропасти повністю, в деяких випадках навіть є незворотнім. Тому якщо ви стали гірше відчувати запахи, терміново зверніться до ЛОР-лікаря – він знайде причину проблеми.
Етіологія і види захворювання
Патологія може бути вродженою і набутою.
Вроджена
Якщо аносмія вроджена, основною причиною є синдром Каллмана. Це пов’язано з генною мутацією, що порушує формування нюхових цибулин. Також патологія може бути викликана несприятливим перебігом вагітності у матері.
Набута
Коли у людини розвивається аносмія, причини можуть бути наступними:
- Запальні ЛОР-захворювання – синусити, риніти, алергічні патології. Аносмія зазвичай проявляється як один із симптомів простудних захворювань – нюх знижується або пропадає, а після одужання відновлюється.
- Перенесені інфекційні хвороби – нерідко у людини проявляється аносмія після грипу, ГРВІ та інших вірусних патологій. Це одне з ускладнень.
- Вікові зміни – в старості слизова оболонка носа може атрофуватися, через що втрачається нюх.
- Формування поліпів у носі – новоутворення можуть тиснути на нюхові центри, крім того вони ускладнюють проходження повітря по дихальних шляхах. Це знижує чутливість до запахів.
- Паління – призводить до дистрофічних змін у слизовій оболонці, через що нюх може пропасти.
- Порушення роботи нервової системи – при черепно-мозкових травмах, інсультах, пухлинах та інших ураженнях мозку нюховий центр може відмовити.
- Вроджені дефекти будови носа – впливають на чутливість до запахів.
- Психоемоційні розлади – коли проявляється аносмія, психосоматика грає не останню роль. Це може бути наслідок стресу.
Якщо виникли проблеми з нюхом, потрібно звернутися до отоларинголога. Він з’ясує, з чим пов’язана етіологія хвороби.
Симптоми аносмії
Люди, у яких аносмія, страждають від нездатності відчувати запахи. Але її патофізіологія може цим не обмежуватися. У деяких випадках людина може відчувати супутні симптоми:
- утруднене носове дихання;
- біль в області носа, вилиць і лоба;
- нежить;
- головний біль;
- у деяких випадках – ознаки загальної інтоксикації (підвищена температура, слабкість).
Діагностика
Коли у пацієнта аносмія, діагностика включає ольфактометрію і ЛОР-огляд за допомогою ендоскопічного обладнання. Це дозволяє оцінити ступінь втрати нюху, а також обстежити стан слизових оболонок, носових раковин та інших структур. Іноді може знадобитися додаткова діагностика методами КТ і МРТ.
Як вилікувати аносмію
При діагнозі аносмія лікування підбирають із урахуванням його причини. Наприклад, при поліпах лікар рекомендує їх видаляти. При запальних хворобах призначають препарати і процедури, що знімають набряк і відновлюють нормальний стан слизової оболонки.
Якщо у вас аносмія, як лікувати – знають лікарі нашого ЛОР-центру. Вони проведуть комплексне обстеження і підберуть індивідуальну схему терапії.
Профілактика аносмії
Щоб не втратити нюх, потрібно вчасно лікувати ЛОР-хвороби, робити щеплення від вірусів, вести здоровий спосіб життя, захищатися від професійних шкідливих впливів. Також допоможуть регулярні огляди у ЛОРа – так ви будете підтримувати свою нюхову систему в нормі.
Ускладнення при аносмії
Не варто чекати, поки аносмія після ГРВІ пройде сама. Ця проблема може затягнутися на роки і сильно зіпсувати якість життя. Без нюху людина не може насолоджуватися смачною їжею, гірше того – не відчувати, якщо вона зіпсована. Це може призвести до харчових отруєнь та інших неприємних наслідків.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11
народ а що якщо в мене не зявився нюх після коронавірусу? можливо якісь продукти чи вправи? або у вас в центрі можна реабілітацію провести?
ReplyВікторіє, добрий день! Наші спеціалісти вже не раз стикались зі звертаннями пацієнтів зі схожим анамнезом. Для того щоб лікування Вам допомогло, Вам необхідно зустрітись з лікарем, щоб він Вас огляну та прописав індивідуальний план дій, це можливо зробити в одному із ЛОР центрів “Беттертон”, будемо на Вас чекати!
ReplyThe Real Person!
The Real Person!