- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Коли людина не може сама дихати – це дуже небезпечно. Дізнайтеся, чому розвивається асфіксія, як вона проявляється, і чим можна допомогти.
Одним із найнебезпечніших порушень дихальної системи є асфіксія. Це патологічний стан, в якому людина починає задихатися. При цьому різко падає рівень кисню в крові та тканинах – це називається гіпоксією. Одночасно з цим розвивається надлишок вуглекислого газу – гіперкапнія. Задуха викликає дихальну недостатність і порушення кровообігу, тому вимагає невідкладної медичної допомоги.
Як проявляється асфіксія
При асфіксії у людини проявляються такі симптоми:
- задишка;
- прискорене серцебиття;
- нервове збудження;
- кашель і хрипи в горлі;
- блідість, а потім синюшність шкіри.
У міру наростання симптоматики розвивається кисневе голодування, через яке пульс уповільнюється, тиск падає, рефлекси згасають.
Причини асфіксії
Коли розвивається асфіксія, причини поділяють на легеневі та позалегеневі.
Позалегеневі
- помилковий круп при ларингіті та інших інфекційних захворюваннях;
- здавлення дихальних шляхів при травмах шиї і грудної клітини;
- пухлини гортані та інших верхніх відділів дихальної системи – призводять до механічної блокади;
- отруєння чадним газом;
- інсульти і черепно-мозкові травми;
- параліч дихальних м’язів при інфекційних хворобах.
Легеневі
- гостра пневмонія;
- тотальний пневмоторакс;
- набряк легенів;
- ускладнення COVID-19;
- астматичний напад.
Стадії асфіксії
Коли розвивається асфіксія, стадії всього 4:
- Розвивається компенсаторна активність дихального центру. Людина при цьому збуджена, намагається дихати частіше і активніше, кашляє і хрипить.
- Компенсаторні реакції виснажуються, видих подовжується і посилюється.
- Предтермінальная фаза, в якій дихальний центр припиняє свою активність. У людей сильно сповільнюється пульс, падає тиск, вона може втратити свідомість.
- Критичний стан, в якому спостерігається відсутність пульсу, пацієнт впадає в кому, у нього виявляються судоми і мимовільні рефлекси.
Асфіксія у дітей і новонароджених
Найпоширеніші причини, через які розвивається асфіксія у дітей – інфекційні захворювання. Вони призводять до серйозних ускладнень із боку дихальної системи. Задуха і кисневе голодування при цьому розвивається стрімко, тому дитині потрібна невідкладна допомога при перших же симптомах.
Асфіксія новонароджених зустрічається у 4-6% немовлят. Вона зазвичай пов’язана з родовими травмами, патологічним перебігом вагітності, аспірацією навколоплідних вод. Діагноз ставлять дітям, які не можуть самостійно дихати в першу хвилину після народження. Новонароджених в цьому випадку реанімують, а потім інтенсивно лікують і спостерігають.
Лікування асфіксії
Перша допомога полягає в тому, щоб звільнити дихальні шляхи: розстебнути комір, видалити слиз, воду, кров, харчові маси з ротової порожнини і доступних відділів верхніх дихальних шляхів. Обов’язково при цьому дотримуватися заходів власної безпеки – не контактувати з виділеннями і стежити, щоб пацієнт не вкусив. Паралельно з цим потрібно викликати швидку допомогу. Лікарі реанімують пацієнта і призначать лікування, що усуває причини асфіксії.
Наслідки
Коли у людини асфіксія, наслідки розвиваються стрімко. Через порушення газообміну та кровообігу можуть трапитися зупинка серця, набряк легенів або мозку, параліч дихального центру. Якщо вчасно не надати допомогу, людина помирає за кілька хвилин.
Профілактика
Поради лікарів нашої клініки – як уникнути ситуацій, в яких розвивається асфіксія:
- бережіть шию і грудну клітину від травм;
- вчасно лікуйте хвороби дихальних шляхів;
- ведіть здоровий спосіб життя.
Найкраща профілактика – це регулярні огляди. Запишіться прямо зараз.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+380500358717
Залиште коментар