Ксения Витальевна Омельченко

Ви відчуваєте закладеність у вухах, яка не проходить? Це одна із ознак дисфункції слухової труби, яка може призвести до серйозних наслідків. Розповідаємо, що робити, та як лікувати патологію.

 

 Євстахієва труба – це вузький канал, що пролягає між порожниною середнього вуха та носоглоткою. В нормі вона відповідає за вентиляцію та дренаж барабанної порожнини, вирівнює тиск всередині вуха. Зазвичай це відбувається, коли ми позіхаємо, ковтаємо, жуємо, говоримо – іноді при цьому можна почути характерне клацання. Це зміщується хрящ у слуховій трубі, який відкриває чи закриває її просвіт. 

   Дисфункція слухової труби (ДСТ) – це патологічний стан, у якому вона не може нормально відкритися чи закритися. Через це в порожнині середнього вуха порушується вентиляція . Без правильного лікування патологія провокує розвиток середнього отиту та інших серйозних ускладнень. Тому важливо вчасно виявити її та звернутися за допомогою до нашого ЛОР-центру.

Чому розвивається дисфункція?

Патологія розвивається, коли стінки слухової труби набрякають і її клапан втрачає еластичність. Причини можуть бути різноманітні:

  • інфекції дихальних шляхів;
  • вроджені аномалії будови ЛОР-органів;
  • аденоїдні вегетації , що розрослися , перекривають гирло труби;
  • гіпертрофія  мигдаликів, носової слизової оболонки, поліпи та інші новоутворення в носі;
  • вікові зміни – м’язові тканини, що оточують труби, атрофуються, хрящі втрачають еластичність;
  • гастроезофагеальний рефлюкс.

Класифікація та симптоматика патології

Дисфункція може виявлятися у вигляді:

  • обструкції – труба перекривається повністю або частково, повітря не може по ній пройти;
  • зяяння – труба постійно відкрита, через що не може вирівнювати тиск у вусі.

При діагнозі дисфункція слухової труби симптоми такі:

  • вуха закладає – з одного чи обох сторін;
  • спотворюється сприйняття власного голосу та інших звуків;
  • чути своє дихання всередині вуха;
  • знижується слух;
  • у вусі відчувається тиск та біль, особливо при ковтанні.

При цьому людина іноді стає легше в положенні лежачи або коли вона дихає ротом. Тиск може ненадовго вирівнятись, проте слухова труба все одно не може нормально виконувати своїх функцій. Хвороба протікає на кілька стадій, і її симптоматика посилюється. У подальшому це призводить до розвитку приглухуватості та інших ускладнень.

Можливі наслідки

Дисфункція слухових труб майже завжди провокує розвиток середнього отиту. Це відбувається через те, що барабанна порожнина не вентилюється, тиск у ній не може вирівнятися. Надалі запальний процес може поширитись на внутрішнє вухо та інші важливі структури. Це створює ризик повної та незворотної втрати слуху.

Порушення функціоналу вуха у дітей

Зазвичай дисфункція слухових труб у дитини розвивається через збільшені аденоїди. Вони перекривають гирло труби, порушуючи її вентиляцію. У результаті дитина починає гірше чути, часто хворіє на застуди і отити. Надалі через погіршення слуху можливі порушення у розвитку – дітям із цією проблемою складно спілкуватися з однолітками, у них погана успішність у навчанні. Тому важливо вчасно звернутися до лікаря та вилікувати патологію.

Як лікують патологію

При діагнозі дисфункція слухової труби лікування може бути як медикаментозним, так і хірургічним. Якщо причиною стали запальні процеси в носоглотці, які перейшли на слухову трубу, пацієнтові прописують курс ліків. Це дозволяє зняти набряк та усунути інфекційне вогнище. У запущених випадках буває потрібна катетеризація слухової труби, щоб відновити її прохідність. Також хірургічне лікування показано при аденоїдах, новоутвореннях або вроджених аномаліях будови ЛОР-органів.

У сучасній отоларингології застосовуються прогресивні методи проведення операцій – без крові та великих ушкоджень. Наприклад, аденоїди можна видалити за допомогою кріотерапії – їх легко заморожують струменем рідкого азоту. Більш детальну інформацію про лікування можна дізнатись у наших лікарів. Ми допомагаємо пацієнтам впоратися з дисфункцією слухової труби, підбираючи до кожного індивідуальний підхід.

Профілактика

Щоб зберегти нормальні функції євстахієвої труби, лікарі рекомендують захищати вуха від води, вчасно лікувати ЛОР-захворювання та регулярно проходити профілактичні огляди у отоларинголога.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар