- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
У статті розповідається:
- Що таке фарингіт і чому він розвивається
- В якій формі протікають фарингіти, чим відрізняється їх симптоматика
- Чим небезпечний фарингіт у дітей і дорослих, і як його лікують
Фарингіт – захворювання, при якому запалюється задня стінка глотки. Розвивається на тлі інфекційного зараження верхніх дихальних шляхів, нерідко поєднується з ангіною або ларингітом. Запальний процес буває гострий і хронічний.
Види і причини фарингіту
Хвороба розвивається при бактеріальному або вірусному зараженні. Іноді причиною стає травма, опік слизової оболонки, алергічна реакція. Ризики захворіти підвищуються при переохолодженні, ослабленому імунітеті, вдиханні запиленого повітря або їдких речовин, куріння.
Основна класифікація захворювання проводиться за формою протікання, також розрізняють і інші види фарингіту.
Гострий
Гострий фарингіт розвивається відразу після зараження і охоплює всю глотку. Для нього характерна яскраво виражена місцева симптоматика, а також прояви загальної інтоксикації. Якщо вчасно не вилікувати гострий фарингіт, він перейде в хронічну форму.
Хронічний
Найчастіше хронічний фарингіт розвивається при недостатньому лікуванні гострої форми. Хвороба переходить до тривалої вповільненої фази, при цьому загострення чергуються з ремісіями. Місцева симптоматика виражена слабо, загальна майже не проявляється. Згодом хронічний фарингіт призводить до атрофічних і гіпертрофічним процесам тканин глотки.
Інші види
Алергічний фарингіт може розвинутися при попаданні алергену в глотку. Тканини при цьому набрякають і червоніють, може розвинутися задуха. Це небезпечний тип хвороби, при якому людині може знадобитися невідкладна допомога. Тому треба про всяк випадок тримати в аптечці протиалергічні препарати.
Стенозуючий фарингіт – одна з ускладнених форм хвороби, при якій виявляються м’язові спазми і помилковий круп. Як правило, протікає одночасно з ларингітом, для якого характерний гострий стеноз гортані.
Як проявляється фарингіт
Коли у людини фарингіт, симптоми можуть бути місцевими і загальними. Також вони відрізняються при гострій і хронічній формі хвороби. У першому випадку місцеві симптоми фарингіту будуть такими:
- Першіння у горлі
- Біль при ковтанні
- кашель
- Дискомфорт і сухість при ковтанні їжі та слини
- Набряк і почервоніння слизової оболонки глотки
Загальна симптоматика при гострій фазі проявляється підвищенням температури і слабкістю.
Коли у пацієнта хронічний фарингіт, симптоми такі:
- Відчуття сухості і першіння в горлі
- Сухий кашель
- Блідість слизової оболонки глотки
- Почуття грудки або стороннього тіла в горлі
Загальні симптоми при хронічній формі хвороби не проявляються.
Фарингіт у дітей
Дитячий організм дуже вразливий до респіраторних інфекцій. Тому фарингіт у дітей є досить частим захворюванням. У більшості випадків він має вірусну природу, але іноді буває бактеріальним. Нерідко фарингіт у дитини розвивається на тлі супутніх інфекційних хвороб – ГРВІ, скарлатини, кору і т д.
Протікає фарингіт у дітей важко, із загостреною місцевою симптоматикою. Запальний процес зачіпає не тільки глотку, а й носоглотку. Тому крім дискомфорту в горлі, дитина відчуває закладеність у носі, у нього порушується носове дихання. Загальні симптоми фарингіту теж більш виражені, температура може підвищитися до 38-39 градусів.
Фарингіт у вагітних
Для майбутньої мами будь-яке запальне захворювання становить величезну небезпеку. Інфекція може нашкодити плоду, викликати відхилення в розвитку. При цьому лікування фарингіту теж ускладнюється – вагітній не можна багато сильнодіючих препаратів. Справитися з таким завданням під силу тільки лікаря. Тому ні в якому разі не можна лікувати фарингіт самостійно – краще відразу звернутися за професійною допомогою.
Діагностика
Пацієнту проводиться діагностика методом фарінгоскопіі. Вона показує стан тканин глотки, допомагає виявити запалення, а також структурні зміни. Щоб уточнити вид інфекційного збудника, лікар бере мазок на мікрофлору. На підставі цих даних підтверджується фарингіт, лікування підбирається індивідуально.
Лікування фарингіту
Перше, що потрібно зробити при запаленні глотки – виключити фактори, дратівливі тканини. До них відносять гостру і солону їжу, алкоголь, тютюновий дим і пари їдких речовин.
При діагнозі фарингіт лікування як правило медикаментозне. Пацієнту призначають препарати, що знімають запалення і прибирають патогенну мікрофлору. Їх вибір залежить від форми хвороби. Якщо у людини гострий фарингіт, лікування включає полоскання антисептичними розчинами, місцеві спреї, а також прийом противірусних або антибактеріальних засобів. При хронічній формі застосовуються інгаляції і різні лікувальні процедури.
При діагнозі хронічний фарингіт лікування може бути проведено шляхом кріотерапії. Змінені тканини обробляють рідким азотом наднизьких температур. Це дозволяє прибрати патогенну середу, зняти запалення, видалити пошкоджені ділянки слизової оболонки. при цьому підвищується місцевий імунітет, поліпшується кровообіг. Повний курс зазвичай становить 2-3 процедури.
У центрі «Беттертон» проводять лікування захворювань ЛОР-органів сучасними методами. У тому числі, тут застосовують кріотерапію при запущеному фарингіті, який супроводжується атрофією або гіпертрофією тканин.
Профілактика хвороби
Щоб уникнути фарингіту, рекомендується правильно харчуватися, вести здоровий спосіб життя, тепло одягатися в холодну пору року. Проста профілактика хвороби допоможе захистити горло від запалення.
Можливі ускладнення
Якщо вчасно не провести лікування фарингіту, можливі наслідки. Найважче ускладнення – паратонзіллярний абсцес. Запалення переходить на мигдалики, вражаючи їх клітковину, викликаючи гнійні процеси. Це може призвести до сепсису і смерті. Також при фарингіті часто розвивається отит, ларингіт, трахеїт та інші запальні хвороби.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
Залиште коментар