Ксения Витальевна Омельченко

Зі статті ви дізнаєтесь:

  • Чим відрізняється застуда від ГРВІ та грипу
  • Чому розвиваються застудні захворювання
  • Як розпізнати застуду і вилікувати її

Застуда – це гостре респіраторне захворювання, яке протікає з запаленням верхніх дихальних шляхів. Найчастіше зачіпає носову порожнину і пазухи, також може вразити горло і гортань.
Застуда відрізняється від ГРВІ та грипу по етіології. Вона проявляється, коли людина замерзла, побувала на протязі, або у нього ослаблений імунітет. Іноді до цього додається інфекція, але це не обов’язково. Грип (інфлуенца) і ГРВІ – це хвороби виключно вірусної природи. Вони протікають важче і довше застуди і викликають більш серйозні ускладнення.

Як можна заразитися застудою

Застуда передається від хворої людини повітряно-краплинним шляхом – коли він чхає, кашляє, сякається, розмовляє. Під впливом холоду ризик заразитися збільшується, оскільки при низьких температурах падає місцевий імунітет носових ходів. До патогенної середи проникає в них разом зі повітрям, і розвивається запалення.
Також хвороба передається контактно-побутовим шляхом. Заразитися можна, користуючись одними предметами побуту з хворою людиною (посудом, одягом), а також через рукостискання, поцілунок і т д.
Іноді відбувається самозараження. У цьому випадку інфекція вже присутня в організмі, але в пасивному вигляді, оскільки її стримує імунітет. Варто йому дати слабину, і патогенне середовище починає активно розмножуватися.

Види і причини хвороби

Основні причини, за якими запалюються верхні дихальні шляхи:

  1. Переохолодження – коли людина мерзне, вдихає холодне повітря, п’є охолоджені напої і т д
  2. Постійні стреси і перевтоми – роблять організм сприйнятливим перед інфекцією
  3. Неправильне харчування – дефіцит вітамінів і мікроелементів
  4. Недоліковані хронічні інфекційні хвороби
  5. Вдихання сухого теплого повітря – слизова оболонка носоглотки пересихає і стає більш вразливою перед шкідливими мікроорганізмами
  6. Куріння – слизова постійно дратується димам, через що інфекції простіше на ній закріпитися

Під впливом цих факторів дихальні шляхи атакують інфекції, які можуть бути вірусними або бактеріальними.

Вірусні

Найчастіше простуду викликають інфекції вірусного характеру. В основному це риновіруси – на їх частку припадає до 80% випадків захворюваності. Також запалення можуть викликати коронавіруси, аденовіруси, ентеровіруси, реовіруси і інші.

Бактеріальні

Приблизно в 5% випадків причиною застуди стає бактеріальна інфекція. Це можуть бути стрептококи, стафілококи і інші бактерії. Запальний процес в цьому випадку ризикує перейти з верхніх дихальних шляхів в нижні – трахею, бронхи, легені.

Як зрозуміти, що ви застудилися

Коли у людини застуда, симптоми зазвичай такі:

  • Закладеність в носі і нежить з рясним виділенням слизу
  • Першіння, сухість і біль в горлі, які посилюються при ковтанні
  • Зміна голосу – захриплість і гугнявість
  • Сльозотеча, яке посилюється від яскравого світла
  • Збільшення шийних лімфовузлів
  • Ознаки загальної інтоксикації – слабкість, озноб, підвищення температури, зниження апетиту, ломота в м’язах і головний біль

У деяких людей буває застуда без температури, але з яскраво вираженою місцевою симптоматикою.
Інкубаційний період в середньому триває 1-2 доби, потім виявляються перші симптоми. Зазвичай усе починається з носа, потім поступово запалення доходить до горла. Пік симптоматики доводиться на 2-4 день, після чого вона починає згасати. Якщо правильно лікувати застуду, вона проходить через 7-10 днів.

Діагностика

Щоб зрозуміти, чим лікувати застуду, потрібно обстежити пацієнта і виявити збудника інфекції. Для цього ЛОР-лікар проводить:

  1. Риноскопію – оцінює стан слизової оболонки носа
  2. Огляд горла – дозволяє виявити запальний процес, ступінь залученості тканин
  3. Бактеріологічні посіви – показують, яка інфекція викликала захворювання

Якщо є підозра, що інфекція вразила інші органи, проводиться додаткова діагностика за допомогою УЗД, рентгену, МРТ та інших методів.

Застуда у дітей

Застуда у дітейДіти найбільше схильні до простудних захворювань. Це пов’язано з тим, що їх організм ще тільки формується, і імунна система не завжди справляється з інфекцією. При цьому застуда у дитини протікає важко і може привести до серйозних ускладнень. Одне з найпоширеніших – отит середнього вуха. Через маленьку слухову трубу, інфекція легко переміщується по ній в барабанну порожнину, провокуючи запалення.
Лікування дітей від застуди ускладнюється тим, що їм не можна приймати сильнодіючих ліків. Тут потрібна допомога досвідченого лікаря, який підбере щадні, але ефективні ліки і розрахує правильне дозування. Особливо це важливо, коли застуда у грудничка.

Застуда у дорослих

У дорослих ця група захворювань найчастіше розвивається при контакті з великою кількістю людей. Вони легко можуть «зловити» інфекцію на роботі, в транспорті, супермаркеті та інших людних місцях. Вилікувати хворобу дорослому набагато простіше, ніж дитині, оскільки немає сильних обмежень по лікам.

Застуда при вагітності

Величезну небезпеку становить застуда під час вагітності. Інфекція і запальний процес в організмі матері порушує нормальний розвиток плода. Це створює ризик вроджених відхилень – по зору, слуху та іншим аспектам. Тому при перших же симптомах майбутній мамі потрібно терміново звертатися до лікаря.
Ще одна проблема, яку створює застуда при вагітності – обмежені можливості для лікування. Вагітним не можна приймати антибіотики та інші сильнодіючі засоби. Крім того і щадні препарати можна приймати лише в малих дозах. Тільки лікар знає, як лікувати застуду при вагітності. Він підбере ліки індивідуально і вирахує правильне дозування.

Як і чим лікувати застуду

Хочете знати, як швидко вилікувати застуду? Для цього потрібно звернутися до лікаря. Ніякі народні засоби і самопризначені ліки не допоможуть, а лише погіршать становище. Іскрометна фраза про те, що хвороба «сама проходить за тиждень» теж не зовсім вірна. Запальний процес може поширитися на інші органи і призвести до тяжких ускладнень.
Щоб зняти запалення, пацієнтові призначають ліки від застуди:

  • Антибіотики або противірусні – підбирають з урахуванням того, який збудник викликав захворювання.
  • Симптоматичні – спреї і краплі в ніс, відхаркувальні препарати для горла.
  • Жарознижуючі – в разі, якщо хвороба протікає з високою температурою.

Крім цього існує ряд ефективних процедур, які знімають набряк і запалення – промивання носа, полоскання горла, інгаляції, прогрівання, фізіотерапія. Щоб прискорити одужання, пацієнту рекомендують постільний режим і рясне тепле питво.
У нашому ЛОР-центрі знають, як лікувати застуду без ризику ускладнень і рецидивів. Досвідчені лікарі уважно обстежують кожного пацієнта і підбирають ліки індивідуально. У терапії вони використовують сучасні ефективні методики і європейські стандарти.

Профілактика простудних захворювань

Уникнути застуди допоможе проста профілактика:

  1. Уникайте перевтоми, дотримуйтесь нормальний режим відпочинку і сну
  2. Збагатіть свій раціон свіжими овочами та фруктами, пийте додатково вітаміни
  3. Вчасно лікуйте інфекційні ЛОР-хвороби
  4. Відмовтеся від куріння
  5. Частіше мийте руки з милом, особливо коли приходите з вулиці
  6. Провітрюйте житлове приміщення і підтримуйте в ньому оптимальний рівень вологості
  7. Одягайтеся по погоді і намагайтеся уникати переохолоджень і протягів

Можливі ускладнення після застуди

Якщо людина переносить застуду на ногах, запальний процес може прогресувати і торкнутися сусідні органи. Найчастіше це відбувається, коли до вірусної інфекції приєднується бактеріальна. Через це розвиваються:

  1. Синусити
  2. отити
  3. Бронхіт і пневмонія
  4. Запалення серцевого м’яза
  5. Зміни хрящової тканини

При перших же ознаках захворювання краще відразу здатися лікареві. Запишіться на прийом до нашого ЛОР-центр прямо зараз!

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар