Ассоль Владимировна Палферова

Міофасциальний синдром – патологічний стан, при якому в м’язах і фасціях формуються локальні ущільнення – тригерні точки. При натисканні та рух вони болять. Досить часто це явище зачіпає область обличчя і шиї, а також проявляється околоушно. В цьому випадку його називають прозопалгія.

Причини захворювання

Міофасциальний больовий синдром розвивається на тлі запалення, перенапруження або травмування м’язової тканини. Розберемо найбільш часті його причини.

Запальні процеси

Найчастіше міофасціальний больовий дисфункціональний синдром обличчя викликають:

 1. Затяжні ЛОР-захворювання – синусит, отит і інші запальні процеси
 2. Стоматологічні проблеми – карієс, пульпіт, пародонтит
 3. Офтальмологічні захворювання – кератит, кон’юнктивіт, увеїт
 4. Запалення судин обличчя 
 5. Невралгії трійчастого і язикоглоткового нерва

Затяжні запальні процеси вражають тканини скронево-нижньощелепного суглоба, викликаючи краніомандібулярний синдром. У людини болить обличчя, йому боляче жувати і розмовляти.

Інші причини

Нерідко міофасціальний синдром пов’язаний з травмами і перенапруженням м’язів, які викликають:

 1. Хвороби хребта – сколіоз, остеохондроз, плоскостопість, асиметричний таз, укорочення нижніх кінцівок
 2. Травми опорно-рухового апарату
 3. Малорухливий спосіб життя – коли людина довго перебуває в одній позі, виникає статична м’язова перевантаження
 4. Навантаження на певну групу м’язів – призводить до утворення ущільнень
 5. Перенапруження нетренованих м’язів – провокує мікротравми
 6. Емоційне перенапруження – стрес і тривога призводять до підвищеного м’язового напруження в області шиї, плечей, обличчя

Симптоми

Коли розвивається міофасціальний синдром, симптоми зазвичай пов’язані з болем і порушенням м’язової активності. Вони можуть проявлятися в різних частинах тіла.

Обличчя

 При даній патології розвивається краніомандібулярная дисфункція. Вона проявляється болем в щелепи і обмеженням її функції. Хворому складно жувати й артикулювати, у нього розвивається асиметрія особи. Уві сні порушується дихання, проявляється бруксизм (скрип зубами).

Інші частини тіла

Найчастіше больовий синдром зачіпає область шиї, плечей, грудей. При цьому біль віддає в голову, може чутися шум у вухах. Поступово у людини розвивається м’язова слабкість в області, де є міофасціальний синдром.

Міофасциальний больовий дисфункціональних синдром у дітей

Якщо у дитини розвинувся міофасціальний больовий синдром, лікування потрібно починати якомога швидше. Інакше можливі серйозні відхилення в розвитку. Дисфункциональное значення окремих м’язів призводить до того, що вони послаблюються і коротшають, приймають вимушену позу. Через це змінюється руховий стереотип.

ЛОР консультация детей и взрослых

Діагностика

Міофасциальний синдром виявляють шляхом пальпації і неврологічного огляду. Іноді призначають рентген, КТ або МРТ – щоб виявити точні причини проблеми. за результатами обстеження лікар визначає, як лікувати міофасциальний синдром.

Особливості лікування

Досвідчені лікарі нашого ЛОР-центру допоможуть виявити причину, якої викликаний міофасціальний больовий дисфункціональних синдром. Якщо це пов’язано із запальними ЛОР-хворобами, ми призначимо терапію, яка допоможе виправити ситуацію. Багатьом пацієнтам з діагнозом міофасціальний синдром лікування в нашому центрі допомогло позбутися від цієї проблеми.

Профілактика

Популярне питання серед людей, у яких міофасціальний синдром – як лікувати патологію? Але краще постаратися її уникнути. Головні позиції профілактики: своєчасне лікування ЛОР-хвороб, заняття спортом, масаж, захист від переохолоджень.

Можливі ускладнення після хвороби

Міофасциальний синдром викликає підвищену стомлюваність і поступове формування м’язової атрофії. Через нього розвиваються порушення сну, що сильно вимотує людини. Також часто міофасціальний синдром призводить до розвитку кохлеовестібулярние порушення – як слідства слабкого тонусу м’язів і порушень кровообігу.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар