Отопластика и слухопротезирование

Внутрішньовушні слухові апарати перед встановленням вимагають деяких зусиль з боку лікарів і техніків. Знадобиться виготовити індивідуальні вушні вкладки, а також персонально підібрати корпус. Вкладка повинна повністю відповідати зліпку з вуха пацієнта. Всі перелічені кроки й містить в собі поняття «отопластика».

Про те, для чого потрібні індивідуальні вушні вкладки, чому без них не могло б відбутися протезування, які види та форми вони можуть приймати, якого вимагають догляду і яким чином до них звикнути розповість ця стаття.

Сьогоднішнє слухопротезування неможливо уявити без виготовлення індивідуальних вушних вкладок, тому що воно є її невіддільною частиною.

Ідеально виконана вушна вкладка служить запорукою успішного слухопротезування. Вона візьме на себе дуже важливі функції:

  • буде надійно фіксувати апарат за вухом;
  • до мінімуму знизить негативні ефекти від зворотного зв’язку за рахунок тісного прилягання до стінок вуха;
  • збалансовує трансляцію прохідного посилення звуку на барабанну перетинку;
  • істотно знизить тиск на шкіру, виключить натирання стінок в слуховому проході, не викликаючи тим самим роздратування.

Грамотний підхід до вибору типу і моделі укупі з якістю внутрішньовушної вкладки вплинуть на те, чи стане слухопротезування дійсно вирішенням проблеми. Найбільш інноваційні слухові прилади, виконані із залученням високих технологій, можуть виявитися абсолютно марними, якщо індивідуальна вкладка не матиме виняткову якість. Цей аксесуар використовується вже на етапі першого налаштування слухового пристрою; а особливо це правило актуально при налаштуванні моделей, що відрізняються великою потужністю. Однак, якщо час не терпить – тобто при форс-мажорних обставинах — апарат налаштовують, використовуючи «приміряльні вкладки». Після цього обов’язковою є тонка настройка, що проводиться з вже припасованою до вуха пацієнта вкладкою. Образно кажучи, вона повинна становити єдине ціле з вухом.

Якщо ці аксесуари забезпечені додатковими акустичними модифікаціями, то слуховий апарат зазвучить практично ідеально, що обов’язково відзначить пацієнт. У таких вкладках є спеціальні додатково розроблені просвіти, звуження і розширення.

У центрах «Беттертон» є лабораторії отопластики, оснащені за останнім словом техніки, де працюють техніки, чия висока кваліфікація не підлягає сумніву. Наявність у центрі лабораторії завжди краще за її відсутність, тому що це полегшує процес подальших дороблень і припасувань згідно до індивідуальних запитів пацієнтів.

Виготовленню вкладки передує зняття зліпка. Боятися цієї процедури не слід, тому що вона абсолютно безболісна, через що фахівець-слухопротезист проводить її без анестезії. Перед зняттям зліпка лікар повинен скористатися отоскопом, щоб оглянути зовнішні слухові проходи пацієнта і виявити характерні особливості їх будови. Крім того, потрібно зрозуміти, в якому стані перебуває барабанна перетинка і зафіксувати наявні запалення і післяопераційні порожнини. Отоскоп також допоможе виявити сторонні тіла в проходах, щоб лікар міг їх згодом витягти. Зняття зліпка категорично заборонено при наявності виділень з вуха, які можуть вказувати на загострення якого-небудь захворювання. Слід проінформувати вашого фахівця про захворювання середнього вуха, які ви коли-небудь перенесли.

Намагайтеся неухильно додержуватися вказівок лікаря, коли він знімає зліпок: від цього залежить, чи буде майбутня вкладка мати бездоганну якість. Якщо в повсякденному житті пацієнт звик носити зубні протези, окуляри в масивній оправі або масивну біжутерію, то відвідуючи лікаря знімати це не потрібно.

Спочатку фахівець повинен встановити тампон з вати або поролону у вухо, щоб застерегти барабанну перетинку. Потім він заповнить слуховий прохід спеціальною речовиною. Невдовзі речовина тужавіє, не втрачаючи при цьому еластичність, і лікар з легкістю витягне отриманий зліпок з вуха.

Далі зліпок відправляється в отопластичну лабораторію, де з його допомогою виготовляють форму. Всі без винятку поглиблення цієї заготовини будуть дублювати відповідні опуклі частини зліпка. Після цього техніки-отопластики виготовляють саму вкладку, яку згодом оброблять: відшліфують і відполірують, а при нагальній потребі – модифікують. Модифікація передбачає свердління додаткових отворів, які змусять апарат звучати чистіше і будуть вентилювати вухо.

Всі сучасні вкладки можна умовно поділити на типи. Вони, насамперед, відрізняються за видами матеріалу. Існують вкладки, виконані з матеріалів різної жорсткості:

  • на м’які вкладки йде полівінілхлорид. Він майже такий еластичний, як гума, але має недостатні акустичні властивості й ускладнює виготовлення;
  • використовуючи акрилову пластмасу, випускають тверді вкладки. Такі вироби мають відмінні акустичні характеристики, а також прекрасно можуть зафіксувати форму, яку має зовнішнє вухо і слуховий прохід пацієнта. Серед недоліків такого виду вкладок — дискомфорт, що відчувається при носінні людьми з дуже чутливою шкірою;
  • вкладки з фаріофлексом є найбільш прийнятним варіантом. При звичайній температурі фаріофлекс має достатню твердість, однак перебуваючи в людському вусі, він нагрівається і набуває пластичності, тому ніяких неприємних відчуттів апріорі викликати не може. Саме фаріофлекс використовується при дитячому протезуванні;
  • при комбінуванні, зазвичай, застосовують тверді компоненти — найчастіше акрил, і м’який — фаріофлекс. Потреба в комбінованих вкладках виникає при незвичайних обставинах, пов’язаних з індивідуальними особливостями пацієнта. Технік-отопластик, що їх виготовляє, повинен мати дуже високу кваліфікацію.

Форма індивідуальної вкладки теж може бути різною. Тільки фахівець має право приймати остаточне рішення щодо форми та матеріалу, що використовується для виготовлення. Враховуються кілька факторів: рівень втрати слуху і його особливості, тип слухового пристрою і, природна, будова слухового проходу.

Пацієнту необхідно звикнутися з думкою, що вкладка вимагає звикання. Адаптаційний період всі проходять і завершують по-різному. Якщо раніше людина користувалася стандартною вкладкою, то цілком можливо, що спочатку буде здаватися, ніби шуми та голоси набули нового забарвлення — стали менш чутними або, навпаки, занадто гучними. При грамотно виготовленому вкладні, що не викликає почуття незручності, питання можна вирішити звичайним переналаштуванням апарату. Інша справа, коли сама вкладка поводиться непристойно: свистить, намагається випасти з вуха або важко заходить всередину проходу. Фахівці зобов’язані працювати над вкладкою до переможного кінця і зробити так, щоб пацієнт з вкладкою у вусі відчував себе комфортно.

Якщо протезування проводиться для дитини, лікар повинен пояснити батькам, коли потрібно відвідати центр удруге, щоб поміняти вкладку на нову. Діти постійно ростуть, і вухо теж буде зазнавати змін, тому щорічно необхідно виготовляти іншу, яка буде дитині до міри.

Зазвичай вкладка служить своєму власнику приблизно 1-2 роки. Щоб продовжити термін експлуатації, постарайтеся завжди пам’ятати, що за нею потрібно регулярно і правильно доглядати. Приміром в трубочці, яка з’єднує вкладку і слуховий пристрій, з часом збирається деяка кількість вологи та вушної сірки. Періодично слід підставляти й вкладку, і трубочку під струмінь теплої води. Тільки спочатку слід дбайливо від’єднати ці елементи від апарату. Перед з’єднанням трубки з апаратом перевірте, чи добре вона та вкладка висохли. Запобігайте потраплянню рідини в слуховий апарат!

Приблизно двічі на рік варто замінювати трубочку вкладки. Завдяки цій розумній профілактичній мірі ви зможете легко знімати її, щоб почистити. Інакше з часом вона набуде зайвої жорсткості й одного дня від’єднати трубочку ви не зможете.

Хороший центр слуху завжди запропонує пацієнту скористатися одним із супутніх товарів. Спеціальні засоби, розроблені для обслуговування слухових апаратів, будуть дбайливо доглядати за вашим пристроєм. В асортименті можна знайти серветки, з допомогою яких легко обслуговувати вкладки, пакети, що витягають із слухових пристроїв вологу, і спреї для чищення.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *