Консультации ЛОР-врача и сурдолога для ребенка

Порушення слуху у дітей – це поширене захворювання, яке досить складно діагностувати. Підібрати правильний протез можна тільки після проведення ретельної діагностики та визначення стадії захворювання. Зробити це непросто і виявити точну причину глухоти можна тільки при наявності спеціального устаткування і кваліфікованих знань.

Сучасні методи діагностики можуть визначити найважчі випадки ураження слуху і забезпечують точні дані для підбору слухового апарату. Існує декілька основних методик, які були розроблені спеціально для роботи з немовлятами та дітьми раннього віку.

Причини порушення слуху у дитини

Існує кілька причин, чому дитина погано чує:

 • Вроджені захворювання. Дитина може погано чути внаслідок спадкової приглухуватості, яка передається з покоління в покоління. Ще одним фактором зниженого слуху є генетичні відхилення, які не передаються у спадок, але можуть виражатися у фізичних дефектах різного роду.
 • Ускладнення при пологах. Знижений слух може стати результатом відхилення від норми при народженні дитини.
 • Наслідки перенесеної хвороби. Деякі захворювання несуть потенційну загрозу не стільки для життя дитини, скільки є головною причиною розвитку негативних наслідків.

Факторами ризику зниження слуху внаслідок неправильних пологів є такі причини:

 • вага менше встановленої норми в 1500 грамів;
 • ранні пологи (до терміну в 32 тижні);
 • кисневе голодування плоду в утробі;
 • зупинка дихання відразу після народження;
 • родові травми;
 • вживання ряду ототоксичних препаратів та алкоголю під час виношування;

Настороженість щодо слуху дитини виявляють, якщо під час вагітності мати переносить такі захворювання;

 • інфекційний менінгіт або енцефаліт;
 • кір і свинка;
 • хронічні отити;
 • травми різного ступеня складності;
 • лікування з застосуванням ототоксичних препаратів.

При проведенні діагностики лікар не тільки збирає дані про перебіг вагітності та стан новонародженого, але й виконує фізичний огляд дитини. Ознаками дисфункції слухового апарату можуть бути наступні симптоми:

 • неправильна форма зовнішньої раковини та деформація проходу;
 • малорухомість рота;
 • підвищене слиновиділення, не пов’язане з ростом зубів;
 • дисфункція рухової системи;
 • затримка розвитку мови;
 • відхилення в поведінці (мало – або гіперактивність, прояв агресії).

Незважаючи на ретельність розробленої методики, в 30% випадках не вдається діагностувати точну причину ослаблення слуху у дитини.

Рання діагностика – методи комплексного обстеження

Визначити наявність приглухуватості у дитини, яка ще знаходиться в утробі, неможливо, але існує метод комплексного обстеження дітей відразу після появи на світ. Скринінг проводиться на спеціальному обладнанні, яке аналізує стан клітин і не залежить від поведінкових реакцій дитини. З цієї причини його можна застосовувати для обстеження новонароджених і отримані результати будуть відрізнятися високою точністю.

Методика перевірки волоскових клітин називається реєстрацією отоакустичної емісії, а основним об’єктом діагностики стає равлик внутрішнього вуха. Методика не завдає шкоди дитині й не викликає негативних реакцій, але може дати точні свідчення про наявність зниженого слухового порога. Процедура безболісна, а в разі виявлення відхилень діагностика триває іншими методами.

У нашій країні таке обстеження не отримало широкої практики, а рання діагностика дисфункції слухового апарату часто буває просто недоступна. Самі батьки можуть звернути увагу на відхилення у поведінці дитини та звернутися до лікаря для обстеження. Також слід пам’ятати про генетичну схильність і наслідки захворювань, тому при появі ознак зниженого слуху не варто відкладати похід до лікаря.

Рання діагностика вкрай необхідна

Основною причиною приглухуватості (90%) є деградація волоскових клітин внутрішнього вуха, і відновити їх функціональність неможливо. Дитина, яка втратила слух, ніколи вже не стане чути нормально, тому своєчасний підбір слухового апарату є основним завданням її батьків, тому що зниження сприйняття звуку впливає на розвиток і дорослішання малюка.

Приглухуватість – це фізичний дефект, який легко усувається сучасними методами. Слуховий апарат або протез допоможе дитині опанувати мову і сприймати світ у всій його повноті. Щоб допомогти дитині гармонійно розвиватися, потрібно в найкоротші терміни підібрати слуховий апарат, відразу після отримання точного діагнозу. Опановувати промову діти починають приблизно з 7 місяців і триває цей період до 4 років, тому при наявності вродженого захворювання потрібно встановити протез не пізніше 6-місячного віку.

Діти зі слуховими проблемами не отримують достатньо інформації, тому ділянки мозку, що відповідають за слуховий і мовленнєвий розвиток, перестають працювати. Дитина з вродженими вадами слухового апарата має всі шанси вирости такою ж розумною як й інші діти. Однак, успішна соціальна інтеграція можлива тільки при дотриманні деяких умов:

 • слухова реабілітація була проведена вчасно і високоякісними слуховими апаратами;
 • дитина зобов’язана відвідувати заняття з сурдопедагогом, а рідні та близькі – надавати всебічну підтримку.

Сьогодні залишитися глухонімою дитині практично неможливо. Сучасні методи діагностики, реабілітації та протезування дозволяють домагатися вражаючих результатів у вирішенні цієї проблеми.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *