Ксения Витальевна Омельченко

Відчуваєте дискомфорт у горлі? Це може бути одна з ознак небезпечного захворювання – раку. Дізнайтеся, як розпізнати і вилікувати патологію на ранніх стадіях.

Рак горла – це злоякісна пухлина, що вражає тканини глотки або гортані. Хвороба є досить поширеною – її частка серед усіх ЛОР-патологій становить понад 40%. На ранніх стадіях лікується без ризику рецидивів і важких ускладнень. У пізній формі може призвести до смерті людини.

Причини захворювання

Точних причин, за яких розвивається рак гортані, поки не встановлено. Але є ряд факторів, які сприяють утворенню і зростанню новоутворення.

Постійне подразнення слизової оболонки

Подразнення тканин може виникати при:

 • палінні;
 • вдиханні їдких парів та хімічних сполук, наприклад на виробництві;
 • ковтанні гострого, гарячого, холодного;
 • вживанні спиртних напоїв.

Якщо слизова оболонка пошкоджується часто, в ній відбуваються структурні зміни. Надалі це провокує зростання пухлини.

Хронічні запальні хвороби

Рак горла часто зустрічається у людей, які роками хворіють ЛОР-патологіями: фарингітом, тонзилітом, ларингітом і т д. Постійний запальний процес запускає структурні зміни в тканинах, провокуючи появу або розвиток злоякісних пухлин.

Перші ознаки раку горла

На початкових стадіях хвороба може не давати клінічних проявів. І все ж є деякі тривожні ознаки. Коли у людини розвивається рак гортані, перші прояви такі:

 • почуття грудки або іншого стороннього тіла в горлі;
 • труднощі з ковтанням;
 • порушення голосу – зазвичай з’являється захриплість або осиплість.

Важливо виявити патологію на ранній стадії – тоді шанси на одужання вище.

Симптоми раку гортані

У міру того, як розвивається рак горла, симптоми посилюються:

 • першіння в горлі;
 • серйозні зміни в голосі – з’являється осиплість;
 • часті закашлювання під час їжі;
 • кашель;
 • незначний біль у горлі;
 • задишка та інші дихальні порушення;
 • збільшення шийних лімфовузлів;
 • загальні симптоми раку горла – головний біль, млявість, підвищена температура.

На запущених стадіях трапляються кровотечі з горла чи носа – це говорить про те, що почався процес розпаду пухлини. Чим раніше людина зверне увагу на ознаки раку горла, тим вище його шанси перемогти цю небезпечну хворобу і обійтись без ускладнень.

Стадії хвороби

Хвороба протікає в 4 стадії, перші 2 вважаються легкими, а 3 і 4 – більш важкими.

1 і 2

На 1-й стадії пухлина ще не сформована – є наявна неоплазія тканин діаметром не більше 2 см. Зазвичай на цій фазі рак гортані симптоми не дає. На 2-й стадії пухлина досягає діаметра 2-4 см і починає поширюватися на інші анатомічні відділи органу.

3 і 4

На 3-й стадії новоутворення виходить за межі 4 см і починає вражати сусідні структури. 4-я стадія – найсерйозніша, метастази розповсюджуються в лімфовузли, легені, печінку жирову клітковину, сонну артерію, стравохід, щитоподібну залозу, мозок. Коли у людини такий запущений рак гортані, ознаки виражені дуже яскраво.

Діагностика

Помітивши у себе описані вище симптоми, потрібно звернутися до ЛОР-лікаря. Він проведе опитування, а потім виконає ендоскопічний огляд. Якщо пухлина локалізована в горлі, досить фарингоскопії. При новоутвореннях у гортані проводять ларингоскопію. Ці обстеження дозволяють побачити ракове утворення, оцінити його розміри і структуру, ступінь залученості сусідніх тканин.
Нерідко одночасно з оглядом проводять біопсію. Лікар бере фрагмент тканин для гістологічного дослідження – щоб вивчити структуру клітин. Іноді для додаткової інформації призначають КТ і МРТ голови. На підставі всіх цих обстежень лікар ставить діагноз і підбирає індивідуальну схему лікування.

Як вилікувати рак горла

Ракові новоутворення обов’язково потрібно видаляти. Для цього призначають операцію. Обсяг втручання визначають індивідуально для кожного пацієнта. Якщо пухлина крихітна і на ранній стадії, її можна видалити в межах здорових тканин. При великих і запущених новоутвореннях доводиться частково або повністю видаляти гортань. Через це людина втрачає природний голос і все подальше життя дихає через трахеостому (отвір у шиї).
Щоб цього не допустити, краще почати лікування на ранніх стадіях. Є випадки, коли орган вдається зберегти хоча б частково. Зверніться до лікарів нашого ЛОР-центру – вони допоможуть із діагностикою та лікуванням. Іноді операцію комбінують з хіміотерапією або променевим впливом. 
Ларингит ,лечение симптомы фото

Ускладнення

Рак гортані – смертельне захворювання. Будь-яка злоякісна пухлина призводить до летального результату, вражаючи життєво важливі органи і структури. Крім того, при раку горла є ризик померти від обструкції дихальних шляхів – коли пухлина перекриває просвіт, і людина задихається.

Профілактика

Щоб знизити ризики, рекомендується вчасно лікувати запальні хвороби дихальних шляхів, правильно харчуватися і вести здоровий спосіб життя. Лікарі рекомендують відмовитися від паління і вживання алкоголю, оскільки ці 2 фактора подразнюють слизову оболонку горла і провокують розвиток раку. Також важливо перебувати під наглядом ЛОРа – адже на ранніх стадіях хворобу простіше вилікувати. Якщо ви помітили зміну голосу та інші симптоми – терміново запишіться на прийом.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар