- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Секреторний отит – це катаральне захворювання, при якому запалюється слухова труба та комірки соскоподібного відростка, змінюється стан барабанної порожнини. Патологія характеризується скупченням у середньому вусі слизової маси, а також порушенням нормальної вентиляції вуха та зниженням слуху.
Небезпека секреторного отиту
Якщо не лікувати секреторний середній отит, він переходить у хронічну форму. Повітря не може нормально проходити повз слухову трубу, через що тиск у барабанній порожнині не може вирівнятися. В результаті барабанна перетинка починає втягуватися всередину. Її тканини розтягуються, стоншуються, стають в’ялими. На ній з’являються вапняні бляшки, спайки, рубці. Все це призводить до перфорації барабанної перетинки та втрати її функціональності.
Навіть при сприятливому прогнозі патологія провокує катаральну туговухість. Вона може бути пов’язана з виходом з ладу барабанної перетинки та інших важливих структур. Іноді гостре запалення не обмежується межами середнього вуха й переходить на внутрішнє вухо, лицевий нерв, скроневу кістку. У запущених випадках воно може дійти до мозкової оболонки, й тоді життя хворого виявиться під загрозою.
Причини виникнення
Отит секреторний часто розвивається на тлі недолікованих запалень середнього вуха та інших ЛОР-органів. Причиною є порушення дренажної функції слухової труби.
Детальніше про слухову трубу
Євстахієву труба з’єднує порожнину носа та середнього вуха. Вона вирівнює тиск у барабанній порожнині, забезпечуючи її дренаж. В результаті запальних процесів вона виявляється заблокованою. Через це тиск у середньому вусі знижується, і всередині починає накопичуватися рідина. Барабанна перетинка при цьому починає деформуватися й не може нормально виконувати свої функції.
Супутні фактори
Порушення вентиляції євстахієвої труби, що провокує гострий секреторний середній отит, виникає при:
- Отиті середнього вуха
- Тубоотиті
- Риніті та інших запальних процесах у носоглотці
- Алергічних реакціях
- Розростанні аденоїдів
- Різких перепадах тиску – наприклад, при авіаперельоті
Симптоми секреторного отиту
Секреторний отит може вражати одне або обидва вуха. У першому випадку хвороба переноситься й лікується легше. Двосторонній секреторний отит проявляється дуже болісно для пацієнта, практично позбавляючи його слуху. Також розрізняють 3 ступеня захворювання – чим далі заходить процес, тим яскравіше проявляється симптоматика.
За симптомами секреторний отит вуха нагадує середній. Найяскравішою його ознакою є зниження слуху.
Погіршення слуху
Практично всі пацієнти з цим діагнозом відзначають, що стали чути гірше, ніж зазвичай. Це відбувається через те, що немає нормального дренажу порожнини середнього вуха, й барабанна перетинка починає вигинатися. Через деформацію вона втрачає здатність вібрувати, і звук втрачається, ледь долітаючи до барабанної порожнини.
Іноді при нахилах голови людина може чути гірше або краще. Це яскрава ознака, що описує отит секреторний – сприйняття звуку змінюється разом з положенням голови. Також деякі пацієнти відзначають, що їм неприємно чути свій голос – він здається занадто гучним.
Інші симптоми
- Закладеність вуха
- Шум та відчуття переливання рідини у вусі
- Відчуття клацання при ковтанні
Біль у вусі проявляється вкрай рідко та вказує здебільшого на гострий секреторний отит.
Секреторний отит у дитини
Секреторний отит у дітей зустрічається частіше, ніж у дорослих. Це пов’язано з тим, що їх слухова труба більш вузького діаметру та більше схильна до закладеності. Найменші запальні процеси у носоглотці або середньому вусі можуть призвести до порушення дренажної функції.
Секреторний отит у дитини нерідко переходить у хронічну форму. Діти не можуть нормально оцінити свій стан та не завжди розуміють, що з їх вухами щось не так. У підсумку момент виявляється упущеним, що призводить до серйозних наслідків. Якщо не лікувати патологію, в дитини можуть пошкодитися важливі структури вуха. Це призводить до кондуктивної приглухуватості, виправляти яку доводиться довго, іноді вдаючись до хірургічних методів.
Лікування секреторного отиту в ЛОР-центрі у Києві
У нашому ЛОР-центрі успішно лікують секреторний отит у дорослих та дітей. Щоб підібрати правильну терапію, наші лікарі проводять докладне обстеження, що включає:
- Отоскопію – видно зміни кольору та деформацію барабанної перетинки, можна також помітити на її поверхні бляшки й рубці. При вдуванні повітря вона виявляється малорухомою або нерухомою.
- Тімпанометрію – дозволяє виміряти тиск всередині барабанної порожнини й визначити функціональність структур середнього вуха.
- Огляд носоглотки – проводиться, щоб виявити запалення, розростання аденоїдних тканин, пухлинні утворення.
Коли діагноз встановлений, наші фахівці визначають, чим лікувати секреторний отит. Терапія підбирається для кожного пацієнта індивідуально, з урахуванням особливостей його організму. При діагнозі секреторний отит, лікування може включати:
- Прийом антибіотиків – вбиває патогенне середовище, яке провокує запалення.
- Антигістамінну терапію – дозволяє зняти набряк тканин та зменшити кількість рідини всередині барабанної порожнини.
- Продування слухових труб по Політцеру – щоб налагодити вентиляцію середнього вуха й відновити дренажну функцію євстахієвої труби.
- Мірінготомію – у барабанній перетинці робиться крихітний отвір, в який вставляється трубка для дренажу рідини й вентиляції. Це радикальна міра, до якої лікарі вдаються на запущених стадіях хвороби.
Профілактика секреторного отиту
Коли в людини отит секреторний, лікування може бути складним та довгим. Тому краще вжити заходів, щоб не захворіти на нього. Для цього потрібно вчасно лікувати запальні процеси у середньому вусі та носоглотці, берегтися від інфекції, відмовитися від підводного плавання. При авіаперельотах рекомендується використовувати спеціальні беруші, які вирівнюють тиск у слуховій трубі.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
Залиште коментар