- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Нежить і закладеність в носі вважаються «невинною» проблемою, яка повинна пройти сама. Насправді ж, за цими симптомами може стояти небезпечний різновид синуситу – етмоїдит. Це серйозне захворювання, здатне привести до плачевних наслідків, якщо вчасно не звернутися до лікаря.
Що таке етмоїдит?
Дана хвороба представляє собою запалення слизової оболонки гратчастої пазухи. Цей елемент будови носа сусідить з іншими важливими структурами – очницями, черепними ямками і гратчастої кісткою. Тому коли запалюється ця ділянка, є ризик інфікування оточуючих тканин.
Захворювання класифікується за різними параметрами. Наприклад, по локалізації розрізняють одно- і двосторонній етмоїдит. У першому випадку людина відчуває місцеву симптоматику тільки праворуч або ліворуч, в другому – з обох сторін.
За характером ураження найлегшим є катаральний етмоїдит. Він проявляється нежиттю і утрудненим диханням, а загальна симптоматика при цьому не особливо виражена. Гнійний етмоїдит діагностують, коли в пазухах, крім слизу, утворюється гній, ця форма захворювання протікає важче і важче лікується. Також зустрічається поліпозний етмоїдит, який проявляється на тлі гіпертрофії слизової оболонки – вона утворює поліпи.
За тривалістю перебігу розрізняють гостру і хронічну форму хвороби. У першому випадку спал яскравий, симптоматика виражена, але при своєчасному лікуванні захворювання швидко проходить. У другому – розтягується на кілька місяців, чергуючи загострення і ремісії.
Причини виникнення
Патологія має інфекційну природу, розвиваючись при попаданні в ніс бактерій, вірусів або грибків. Також вона може мати вторинний характер – коли в верхніх дихальних шляхах довго присутній запальний процес при грипі, ГРВІ, тонзиліті, кору та інших хворобах. Також поширеною причиною є алергічна реакція на пил, шерсть, пилок, хімічні речовини.
Нерідко етмоїдит розвивається як наслідок травм або різних дефектів – аденоїдів, викривленої носової перегородки. Також пусковими гачками для його спалаху служать ослаблений імунітет, нездоровий спосіб життя, переохолодження.
Симптоми
При такій патології, як етмоїдит, симптоми проявляються в залежності від форми.
Гостра форма
Основними ознаками того, що у людини гострий етмоїдит, служать виділення слизу з носа, утруднене дихання і сильне підвищення температури. Також його віки набрякають, стає боляче дивитися на світло, турбує головний біль в області надбрівних дуг і перенісся. При відсутності правильного лікування недуги він переходить в затяжну фазу.
Хронічна форма
Зазвичай хронічний етмоїдит проявляється наступними ознаками:
- Виділення з носа густого слизу жовто-зеленого кольору з вкрапленнями гною
- Зниження або повна пропажа нюху
- Відчуття здавлювання у кореня носа
Хвороба може протікати без нежиті, особливо в періоди ремісії. Відсутність жару та іншої загальної симптоматики свідчить про те, що етмоїдит має хронічний характер.
Діагностика
Для того, щоб лікар міг точно поставити діагноз, потрібні такі процедури:
- Збір анамнезу – проводиться опитування пацієнта, щоб дізнатися, як розвивається хвороба, які симптоми проявляє
- Риноскопія – цей ендоскопічний огляд дає розгорнуту інформацію про носові пазухи і слизову оболонку, наявності в них патологічних відкладень
- Мазок на мікрофлору – показує, яке патогенне середовище стало причиною хвороби, і які антибіотики на неї діють
На підставі результатів обстеження лікар визначає, яку форму і різновид має етмоїдит, як лікувати патологію.
Ускладнення
Коли у людини розвивається етмоїдит, лікування народними засобами може призвести до серйозних наслідків. Неправильний вибір терапії тільки посилює хворобу, і вона дає ускладнення на важливі органи і структури. Їх ступінь залежить від віку та інших факторів.
У дітей
Дитячий організм найбільш вразливий перед інфекційними процесами. Тому етмоїдит у дітей досить часто переходить в хронічну форму, вилікувати яку доводиться роками. Через це неправильно формуються структури носа, можуть виростати поліпи. Також нерідко у дітей інфекційний процес зачіпає сусідні структури – очниці, черепні кістки, мозкову оболонку. Такі стани становлять загрозу для життя і можуть призвести до незворотних наслідків.
У дорослих
Затяжний перебіг хвороби нерідко супроводжується іншими патологічними процесами:
- Запалення лобової пазухи та інших структур носа
- Менінгіт
- Флегмона очниці
- Абсцес мозку
Лікування
Поширена помилка людей, яких торкнулося це захворювання – лікування вдома. Це призводить до тяжких ускладнень, тому єдине вірне рішення – звернутися до отоларинголога при перших же ознаках. Залежно від того які проявляє етмоїдит симптоми, лікування варіюється. Також воно залежить від форми хвороби.
Гострий
При гострому перебігу захворювання призначаються наступні заходи:
- Медикаментозна терапія – коли діагностують етмоїдит, лікування антибіотиками є поширеною практикою. Вони допомагають вбити патогенну мікрофлору, що стала причиною запального процесу. Також поряд з антибіотиками призначаються препарати місцевої дії і антигістамінні.
- Процедури – промивання за методом «зозулі» та інші.
- Хірургічне лікування – крайній захід, який застосовують, якщо запальний процес торкнувся кістки. У цьому випадку доводиться розкривати пазухи і прибирати нагноєння.
Відмінна альтернатива операції для тих, у кого запущений етмоїдит – лікування кріотерапією. Цей революційний метод активно застосовується в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Він полягає у впливі струменем рідкого азоту, внаслідок чого відбувається шокова заморозка. В результаті патогенна мікрофлора гине, відмерлі тканини відторгаються, а в решти запускається процес регенерації. Також процедура сприяє зміцненню місцевого імунітету.
Кріотерапія підходить для лікування етмоїдиту всіх типів. Вона безболісна, займає мало часу і не відбивається на працездатності пацієнта. Процедура дозволяє вилікувати навіть важкі форми хвороби без ризику рецидиву.
Хронічний
Для пацієнтів, у яких хронічний етмоїдит, лікування кілька утруднено. Методи при цьому застосовуються ті ж, що і при гострій формі, але часу на терапію йде більше. І тут знову на допомогу приходить кріотерапія, яку успішно застосовують в нашому центрі. Вона повністю прибирає інфекційне вогнище, що виключає ризик подальших загострень. Якщо ви хочете таким способом вилікувати запущений етмоїдит, відгуки можна почитати на нашому сайті.
Профілактика
Захиститися від хвороби допоможуть прості поради:
- Приймати вітаміни для зміцнення імунітету
- Вчасно лікувати інфекційні захворювання
- Вести здоровий спосіб життя
- Виправляти криву перегородку носа та інші дефекти
Якщо ж ви відчули перші ознаки етмоїдиту, негайно запишіться на прийом до ЛОРа!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+38097 720 87 11
Залиште коментар