нарушения слуха имеет серьезные последствия!

Почати статтю варто з радісної звістки. Генетичні дослідження, спрямовані на вивчення поведінки волоскових клітин, наближаються до логічного завершення. Раніше вчені ні на секунду не сумнівалися, що загиблі волоскові клітини неможливо регенерувати. Подібне запевнення сучасні фахівці зараз вважають необґрунтованим.

Як відомо, птахи можуть генерувати нові волоскові клітини. У ссавців цього не відбувається через наявність особливого гена. Цьому відкриттю людство зобов’язане групі американських вчених під керуванням доктора Д. Корі. Тепер не викликає сумнівів той факт, що білок, який виробляє ретинобластома, перешкоджає регенерації. При деактивації цього гена відбувається бурхливий поділ волоскових клітин. Відсутність стримувального фактора призвело, як видно, до можливості регенерації. Вчені не приховують райдужних надій щодо того, що цим відкриттям можна буде скористатися при лікуванні сенсоневральної втрати слуху.

Завдяки цій роботі були отримані важливі дані щодо контрольованого механізму. Тим самим вченим вдалося майже впритул наблизитися до розробки клінічного методу регенерації деформованих волоскових клітин. Але перш потрібно буде провести велику кількість додаткових досліджень. Труднощі полягають в тому, що без штучно відключеного гена пацієнтові загрожує зародження ракової пухлини, тому ген цей доведеться якимось хитрим способом навчитися включати назад.

Однак відомості, почерпнуті доктором Р. Салви з Нью-Йорка, вселяють деяку надію. Велика частина пацієнтів з тиннитусом впевнені, що неприємні звуки породжують їх власні вуха. Як з’ясувалося, це не так. Метод електронно-оптичних зображень, застосований в процесі дослідження, показав, що головною винуватицею виникнення тиннітуса є аномальна нервова активність деяких ділянок слухової кори.

При слуховій системі, що нормально функціонує, мозок безперешкодно отримує і обробляє нервові сигнали. Цей процес порушується, коли має місце пошкодження внутрішнього вуха. В цьому випадку кількість нервових сигналів, що мають можливість досягти слухової кори, знижується. Іноді мозок намагається компенсувати цю обставину, надмірно посилюючи мимовільні або недостатньо сильні сигнали. Така компенсація може асоціюватися з атмосферними перешкодами, які видає включений радіоприймач. Якщо станція розташована дуже далеко від зони приймання, ми чуємо досить слабкі сигнали та сильні перешкоди. Зв’язок перетворюється в суцільну демонстрацію атмосферних перешкод, адже він не в змозі відтворити нормальний сигнал, але від своєї місії відмовлятися не бажає. На цьому прикладі людям зі здоровим слухом буде легше уявити, що відчувають люди, які страждають від тиннітуса.

На даний момент вчені під керівництвом доктора Салви вивчають ефект раптової активності в слуховій корі щурів. Вони провокують стан, схожий зі станом під час тиннітуса, використовуючи аспірин. Серія експериментів допоможе вченим з’ясувати, які медикаменти небезпечні для слухової системи та які заходи вживати для усунення тиннітуса. Швидше за все, результати досліджень ляжуть в основу створення нового виду антибіотиків і лікарських засобів, що використовуються для полегшення стану ракових хворих. Головною метою при цьому стане розроблення таких засобів, які не призводили б до розвитку тиннітуса. Фахівці пам’ятають, що це захворювання, на жаль, поки є невиліковним.

Дослідники з різних країн все частіше приходять до висновку, що слухова система не так-то проста, як заведено вважати. Кожен новий експеримент приносить нові сюрпризи.

Ймовірно, ви й не підозрювали про те, що оброблення сигналів в правому і лівому вусі проводиться різними способами. Фахівці з Аризони з’ясували та довели на практиці, що ліве і праве вухо кожної людини займається самостійною ідентифікацією інформації, що надходить. Вони посилають сигнали до мозку для подальшої обробки, незалежно один від одного.

Про відмінності в діяльності півкуль мозку вчені знають вже тривалий час. Ліве несе відповідальність за обробку мовних сигналів та інших звуків, що швидко змінюються. Праве сприймає музичні композиції. Але пов’язані вуха з півкулями не за принципом «лівий-правий». Навпаки, права півкуля співпрацює з лівим вухом, а ліва півкуля мозку працює в тісному контакті з правим вухом. Раніше висловлювалися припущення про відмінності в клітинних характеристиках мозку. Сьогодні стало відомо, що гіпотеза невірна. Причину відмінностей потрібно шукати в слуховій системі.

За шість років вчені не полінувалися детально вивчити близько 3000 немовлят. Застосовувався метод реєстрації ОАЕ. Реєстрацію при цьому викликали короткі клацання або безперервні тональні звуки. Проведені експерименти показали, що завдання посилювати тональні сигнали, наприклад, музику, покладене на ліве вухо. Тоді як за допомогою правого відбувається додаткове посилення швидкоплинних сигналів — таких, як мова. Словом, ще не досягнувши мозку, сигнали вже піддаються обробці в слуховій системі.

Однак перед тим, як були отримані ці дивовижні результати, вчені не припускали, що функції правого і лівого вуха відрізняються. Вони не бачили різниці між тим, функції якого саме вуха зазнали деградації. Сьогодні, коли ця прогалина в знаннях фахівців заповнена, можна зрозуміти вплив даного факту на мовленнєвий і слуховий розвиток приглухуватих дітей.

Виходить, що дитина, що має збій у роботі правого вуха, приречена вчитися гірше, ніж діти, які мають такі ж проблеми в зоні лівого вуха. До того ж цей факт не можна ігнорувати з точки зору фізіології, тому що він ясно свідчить про користь двобічного, тобто бінаурального слухопротезування. Найближче майбутнє покаже, як знання цього факту відіб’ється на програмуванні слухових апаратів.

Ймовірно, у читачів викличуть великий інтерес пошуки можливих факторів, що впливають на схильність до порушень слухового механізму. Людству вже відомі наслідки деяких захворювань, що дають ускладнення на слух. Але є ще кілька вельми незвичайних і важливих відкриттів, якими нас потішать зарубіжні фахівці.

В одному з університетів американського штату Вісконсін вчені виявили разючі закономірності. Виявилося, що люди, які мають серцеві захворювання, майже вдвічі частіше стикаються з втратою слуху. Ті, хто переніс інфаркт міокарда, піддаються ще більшій загрозі: 80% таких людей після кризи, що сталася, виявили у себе знижений слух. У жінок, які не мали проблем з серцем, слух порушувався в 2,7 раза рідше, ніж у тих представниць прекрасної статі, хто мав хворе серце. Заразом вчені поділилися і гарною новиною. Якщо хоч раз на кілька днів займатися спортом, то можна зменшити ризик втрати звукосприйняття більш ніж на 30%.

Хотілося б коротко згадати ще про одне дослідження, проведене в США. Особи, які не досягли 60-річного віку, з діагностованим діабетом, як виявилося, більш схильні до порушення слуху, на відміну від своїх ровесників. Це захворювання має яскраво виражений негативний вплив на центральну слухову систему, проте при тестуванні кохлеарних функцій у діабетиків і не діабетиків великої різниці виявити не вдалося. Вченим поки складно визначити точну причину втрати слуху при діабеті, але припущення мають місце. Швидше за все, вважають фахівці, кровоносні судини внутрішнього вуха просто деградують, що й тягне за собою збій в діяльності слухової системи. Дослідники з Індії вказали на ту обставину, що чверть діабетиків, які досягли 50 років, носить слухові апарати. Цифра здається воістину жахливою, якщо врахувати, що недіабетики того ж віку використовують апарати в п’ять разів рідше.

Чверть мільйона молодих людей, призваних на військову службу в Швеції, були обстежені вченими. Фахівці поділилися з громадськістю невтішними результатами: надмірна вага подвоює шанси придбати приглухуватість!

Згідно з отриманими в ході експерименту відомостями, шведські дослідники виявили три групи призовників, які ризикують більше за інших. До першої групи увійшли юнаки, що мали в момент народження недостатню вагу, а до періоду призову набрали зайві кілограми. Друга група складалася з тих, хто народився з нормальною вагою, але з часом придбав надлишок ваги. І нарешті, до третьої групи включили молодих чоловіків, які страждають від ожиріння внаслідок збоїв в роботі ендокринної системи.

Вчені запевнили, що ліквідувати ендокринні порушення в період розвитку організму досить складно, і запропонували направити основні заходи впливу на запобігання ожиріння. Тим більше, що такі заходи одночасно посприяють усуненню проблем, пов’язаних зі слухом.

Вельми цікаві підсумки експерименту, поставленого турецькими фахівцями. Всім відомо, наскільки негативно впливає сильний шум на слухову систему людини. З’ясувалося, що є люди, для яких ризик втрати слуху під впливом шумового фактора багаторазово збільшується. Це твердження актуально для осіб, які мають першу групу крові. Турецькі вчені встановили спостереження за великим числом робітників, що працюють на заводі, де рівень шуму перевищував норму. Робітники з десятирічним стажем і з першою групою крові показали найгірші результати: слух був знижений майже у 60% людей. Тоді як у робітників з таким же стажем, але з іншими групами крові спостерігалося менше в процентному співвідношенні число людей з порушенням слуху. Можливо, така нерівномірність порушення звукосприйняття пов’язана з тим, що саме при наявності першої групи крові для волоскових клітин утворюються менш сприятливі умови. Хочеться відзначити, що більшість мешканців нашої планети мають першу групу крові.

Ще одне масштабне дослідження було проведено в американському університеті Вандербільта. Протягом двох десятиліть дослідники займалися наглядом за дітьми, у яких був діагностований слабкий слух. Підсумки дослідження наочно показують, що не виявлене вчасно порушення слуху буде чинити сильний вплив на їх успішність в школі та негативно відіб’ється на соціальній інтеграції. Слабка, але нічим не компенсована втрата слуху змушує такого школяра вчитися гірше за однолітків, що добре сприймають інформацію. Третя частина таких дітей залишається в одному класі двічі та відчуває потребу в позакласному навчанні з репетиторами. Їм доводиться докладати неймовірних розумових і когнітивних зусиль, щоб мати можливість розібрати мову вчителів, записати її та як слід сприйняти. Ці постійні, іноді безплідні потуги призводять до явного зниження успішності.

При слабкій втраті слуху дитина дуже виділяється серед однокласників, тому ні батьки, ні вчителі часто навіть не підозрюють про наявність проблеми. Подумати тільки: серед 1200 школярів однієї з середніх шкіл США було вперше виявлено — в процесі цього дослідження — близько 6% приглухуватих.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *