тренировка слуха

Значна частина людства, як це не прикро, живе в умовах, де рівень шуму гранично високий. Звуки різної частоти в мегаполісах не мають нічого спільного зі звуками природи — м’якими й природними. Тому не дивно, що наша слухова система починає бунтувати. Однак, якщо задатися метою підтримувати слух в нормальному стані, то можна затримати й запобігти неприємних наслідків. Для цього потрібні регулярні тренування.

Гучна, приголомшлива музика для цих тренувань не підійде. Ви повинні вчитися отримувати задоволення від спокійної музики. Її тихе звучання піде вам на користь, зарядить позитивними емоціями й заодно візьме участь у тренуванні слуху. Навіть більше, саме завдяки тихій розслаблюючій музиці людина може стимулювати нервову систему. Зробіть зусилля і постарайтеся відрізнити інструменти, що звучать в оркестрі. Виділяйте один інструмент, потім інший. Ця вправа допоможе вам розвинути концентрацію уваги.

Відомо, що гучні звуки пригнічують, тоді як тихі та м’які відкривають широкі можливості для думок і фантазії. Звуки тихої музики допоможуть вам знайти в собі щось нове, досі невидиме. Завдяки фарбам музичної палітри, злиття голосів і тембрів інструментів у вас, можливо, вийде розсунути межі сприйняття, тим самим позитивно вплинувши на тонкість власного слуху.

Приємні вам звуки мають індивідуальне забарвлення. Спробуйте провести порівняльний аналіз: запам’ятайте те, що відчуваєте і закріпіть це у пам’яті. Зверніть увагу на своє дихання і на звуки, які видає ваш організм — пульсацію крові у венах, биття серця, бурчання голодного шлунка, нарешті. Диференціюйте їх від звуків, що виникають ззовні. Звертайте увагу на шурхіт автомобільних шин, шелест листя, кроки перехожих і відтінки мови. Вловлюйте висоту тонів і визначайте напрямок джерел.

При підвищеній увазі до джерела звуку звукосприйняття значно поліпшується. Фокусуйтеся на звуках вибірково, ігноруючи інші. Наприклад, якщо ви вирішили слухати тільки стукіт дощу, то не звертайте уваги на гавкіт собаки та шурхіт листя під ногами. Сконцентруйтеся на слуху повністю, нехай інші органи почуттів тимчасово притупляться.

Прагніть до виділення із загального оточення звуків, що цікавлять саме вас, вилущуйте їх, оцінюйте їх віддаленість, напрямок, тембр і гучність. Згодом ви відчуєте, як вони знаходять все більшу ясність.

Почувши знайомий звук, порівняйте його з архівом, який зберегла пам’ять. Визначте, чи чітко спрацювала пам’ять.

Без допомоги органу зору перемикніть увагу з одного звуку на наступний. Під час цієї вправи постарайтеся бути особливо спокійним.

Навчіться слухати тишу, де б ви не знаходилися. Ви дізнаєтесь, що тиша буває різною. У горах вона одна, в місті – інша, в лісі — третя. Але абсолютної тиші в природі не існує. Ледь помітні звуки, якщо ви злегка напружите слух, все одно будуть прослизати. Зосередьтеся на них протягом короткого часу, а потім оцініть їх. Можливо, вони викличуть у вас певні асоціації.

Іноді виявляється досить дієвим масаж. Вушні раковини потрібно пом’яти та розтерти пальцями, це призведе до поліпшення кровопостачання зовнішнього вуха. Краї верхнього хряща можна помасажувати за допомогою великого і вказівного пальців, по периметру вуха просто проведіть пальцем, трохи натискаючи на нього. Не забудьте приділити увагу пучці. Двох хвилин буде досить, щоб кров прилила до вух.

Регулярно проводьте «продування» вух. До лікаря для проведення цієї вправи звертатися не потрібно. Уявіть, що дихаєте не носом, а використовуєте зовнішні слухові проходи. Вражаюче, але вуха, як і руки з ногами, теж мають м’язи. Напружуючи їх під час цієї вправи, ми сприяємо підвищенню їх функціоналу.

Експерименти, проведені американськими вченими, наочно свідчать, що якщо знизити жирові фракції крові та позбутися від зайвого холестерину, то можна домогтися поліпшення звукосприйняття на 30 децибелів. Такого ж результату допоможе досягти безхолестеринова дієта, яка передбачає відмову від шкідливих продуктів. Потрібно виключити тваринні жири, алкоголь, кофеїн і продукти, насичені вітаміном В9.

Пам’ятайте: тренувати слух потрібно не тільки тим, хто вже зазначив у себе якісь тривожні симптоми. Навіть людині з нормальним слухом не завадить підвищити його гостроту. Цілком імовірно, що ви знайдете раціональне зерно у вищеописаних вправах і не станете нехтувати тренуваннями. Тоді не забувайте і про відпочинок, якого потребує наша слухова система. Дотримуйтесь гігієни, не перенапружуйте слух, а після відвідування місць з підвищеним рівнем шуму, обов’язково деякий час насолоджуйтеся цілющою тишею.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *