Кристина Альбертовна Оганян

Після басейну відчуваєте дискомфорт у вусі? З цим жартувати не можна – саме так проявляється вухо плавця. Дізнайтеся більше про цю хворобу, як її розпізнати і вилікувати.

Вухо плавця – це патологія зовнішнього вуха, що супроводжується запаленням шкіри стінок слухового ходу, вушної раковини, барабанної перетинки. Протікає в розлитій формі і може бути як гострим, так і хронічним. Найчастіше зустрічається у людей, які ходять у басейн – звідси і назва. Також у ЛОР-практиці патологію називають зовнішній отит.

Причини і види захворювання

Патологію викликає інфекція, а протікати вона може в гострій або хронічній формі.

Причини

У більшості випадків вухо плавця – хвороба, що викликається бактеріями. Найчастіше це золотистий стафілокок, синьогнійна паличка, стрептококи. Також іноді запалення можуть викликати грибкові інфекції. Основний фактор, що сприяє зараженню – потрапляння води у вухо. Вона призводить до набухання сірки і створює в слухових каналах вологе середовище, сприятливе для розвитку інфекції. Також запалення можуть провокувати інші причини – мікротравми вуха, шкірні хвороби, аномальне звуження слухових каналів.

Види

Існує 2 форми захворювання:

 1. Гостра – розвивається відразу після інфікування і дає яскраву симптоматику. Людина повністю одужує в середньому за 4-5 тижнів.
 2. Хронічна – є ускладненням гострого процесу, або розвивається самостійно. Дає мляві симптоми і протікає довше 6 тижнів.

Як зрозуміти, що у вас вухо плавця

Коли у людини зовнішній отит, симптоми такі:

 • болить вухо – біль при цьому пульсуючий, віддає в скроню, щелепу, шию, посилюється, коли на вухо тиснуть, тягнуть за мочку, а також при жуванні та ковтанні;
 • у вусі свербить, закладає і розпирає;
 • шкіра навколо слухового проходу червоніє;
 • із вуха тече рідина;
 • погіршується слух.

У деяких випадках, особливо при гострій формі, у пацієнтів виявляються загальні симптоми – підвищення температури до 37 градусів, слабкість.

Вухо плавця у дітей

Найчастіше патологія зустрічається у дітей – особливо у тих, хто ходить у басейн. Дитячі слухові канали вужче, ніж у дорослих, тому прибрати з них воду складніше. Через це вона накопичується всередині і може провокувати запалення. Лікування зовнішнього отиту у дітей потрібно проводити щадними методами, щоб не порушити процес зростання важливих структур вуха.

Як вилікувати вухо плавця

Помітивши у себе ознаки зовнішнього отиту, потрібно записатися на прийом до ЛОР-лікаря. Він проведе діагностику та підбере індивідуальну схему терапії. При діагнозі зовнішній отит лікування включає прийом різних препаратів. Це можуть бути:

 • антибіотики місцевої дії – при бактеріальній природі інфекції;
 • протигрибкові – якщо причиною стала грибкова мікрофлора;
 • турунди і промивання з антисептиками і протизапальними розчинами – прибирають виділення і патологічні маси, прискорюють загоєння тканин;
 • анальгетики – застосовуються для зняття болю.

Якщо у вас вухо плавця, як лікувати – знають в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Наші лікарі проводять комплексну діагностику та підбирають терапію індивідуально, враховуючи всі протипоказання й особливості.

Отоскопия_мальчик фото

Як уберегти себе та рідних від вуха плавця

Профілактика включає носіння спеціальних берушів під час плавання та правильну гігієну вуха. Якщо в слухові канали потрапила вода, її потрібно прибрати ватним тампоном, змоченим у борному спирті.

До чого може призвести хвороба

Якщо вчасно не почати лікування, запальний процес поширюється на прилеглі тканини. Він може вразити середнє вухо, а потім внутрішнє. Через це у людей розвивається незворотна втрата слуху. також запалення може перейти на скроневу кістку, хрящ, лицевий нерв чи основу черепа, що загрожує небезпечними для життя патологіями – остеомієлітом, менінгітом, некротичним отитом.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+380500358717

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар