- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
Розповідаємо:
- Чому дере в горлі, і як це може проявлятися
- Чим небезпечне першіння в горлі, про які хвороби говорить
- Як позбутися від дискомфорту в горлі
Першіння в горлі – дискомфортне почуття неприємного поколювання, лоскотання, дряпання, іноді супроводжується кашлем і болем. Найчастіше відчувається в області мигдалин, піднебінних дужок або задньої стінки глотки. Це природна реакція слизової оболонки на інфекцію або різні подразники.
Симптоми і види першіння
Першіння проявляється саме по собі, або супроводжується різними симптомами.
З кашлем
Найчастіше першіння в горлі і кашель нероздільні. Коли людина відчуває дискомфорт і дряпання в горлі, вона інстинктивно хоче прокашлятися, щоб позбутися від неприємних відчуттів. Зазвичай це є першим симптомом запального захворювання. Коли воно прогресує, розвивається сильне першіння в горлі і сухий кашель. Згодом мокрота відходить, і кашель стає мокрим.
З болем
При запальних хворобах гортаноглотки разом з першінням виникає виражений біль в горлі. Особливо часто він зустрічається у хворих з низьким больовим порогом. Біль посилюється, варто ковтнути слину, рідину, їжу.
З інтоксикацією
При інфекційних процесах першіння в горлі, кашель і біль супроводжуються ознаками загальної інтоксикації – підвищеною тілесною температурою, ломотою в тілі, ознобом.
Причини першіння в горлі
Турбує першіння в горлі? Причини найчастіше пов’язані із запальними патологіями гортаноглотки, а також іншими проблемами.
Запальні захворювання
Коли горло почало дерти – це поширена ознака інфекційних захворювань. Вона може з’явитися, коли ви застудилися, а також при грипі, ГРВІ та інших вірусах. Дискомфорт може викликати і бактеріальна інфекція – стрептокок і інші. Найчастіше цей симптом проявляється при ангіні, фарингіті, ларингіті.
Інші причини
Першіння буває ознакою:
- Стороннього тіла в горлі
- Доброякісних або злоякісних новоутворень глотки і гортані
- Функціональних невротичних розладів
- Патологій щитовидної залози
- Алергічних реакцій
- Рефлюксу та інших патологій стравоходу – особливо якщо людина спить на спині, з’являється першіння в горлі вночі
- Подразнення слизової їдкими і токсичними речовинами
Діагностика
З дискомфортом в горлі потрібно звертатися до ЛОРа. Він проведе ендоскопічне обстеження глотки і гортані, виявить вогнища запалення, чужорідні тіла, новоутворення. Якщо є підозра на інфекцію, проводяться бак-посіви, що дозволяють визначити тип збудника. Для виявлення алергії застосовуються алергопроби. За результатами діагностики лікар визначає, чим лікувати першіння в горлі.
Іноді для уточнення діагнозу потрібні додаткові обстеження і консультації суміжних фахівців – ендокринолога, гастроентеролога. Пацієнту можуть призначити УЗД щитовидної залози, рентген грудної клітки, ендоскопію стравоходу.
Що робити, якщо у вас дере в горлі?
Отже, ви відчули першіння в горлі – що робити? Пийте більше теплої води з лимоном, чаю, морсів, застосовуйте пом’якшувальний спрей і відхаркувальні препарати. Але краще рішення – звернутися до отоларинголога. Він з’ясує точну причину і підбере індивідуальну схему терапії.
Першіння в горлі у дитини
Батькам потрібно звертати пильну увагу на першіння в горлі у дитини. Цей симптом може говорити про серйозні хвороби, які призводять до тяжких ускладнень. Якщо малюк кашляє або скаржиться на дряпання і лоскотання в горлі – негайно покажіть його дитячому ЛОРа.
Як лікувати першіння в горлі
Пацієнтам, у яких першіння в горлі, лікування проводять в 2-х напрямках: зняття симптоматики і усунення причини. Щоб полегшити симптом, застосовуються пом’якшувальні спреї і пастилки, масляні інгаляції, полоскання горла, фізіотерапія. Щоб усунути збудник, можуть бути призначені антибіотики, противірусні, противоалергенні засоби.
У нашому ЛОР-центрі знають, як прибрати першіння в горлі. Досвідчені лікарі підбирають для кожного пацієнта індивідуальну схему терапії за підсумками комплексної діагностики.
Можливі ускладнення
Хвороби, що викликають дискомфорт в горлі, поширюються на нижні дихальні шляхи, вражаючи трахею, бронхи, легені. У запущених випадках може розвинутися заглотковий абсцес, що загрожує життю хворого.
Профілактика
Щоб в горлі не дерло, потрібно:
- Щепитися від інфекційних захворювань
- Не контактувати з хворими респіраторними інфекціями
- Захищати горло від переохолоджень
- Уникати занадто гарячої або холодної їжі
- Вчасно лікувати ЛОР-хвороби
Якщо у вас в горлі все-таки почало дерти, не затягуйте проблему. Запишіться на прийом до фахівців нашого ЛОР-центру – і вам допоможуть позбутися від цього дискомфортного симптому!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
Залиште коментар