как уберечь слух

Кожна людина знає, навіщо і чому їй треба дбати про власне здоров’я і що буває в противному разі. Проте не завжди виконує навіть найпростіші правила і в результаті потрапляє в неприємні ситуації, оскільки витрачає доступні можливості організму занадто швидко або нераціонально, не заповнюючи їх. Щоб не потрапляти в такі ситуації, необхідно прислухатися до рекомендацій професійних медиків.

Все вищесказане однаково стосується як здоров’я в цілому, так і слуху зокрема. Ця сенсорна система неймовірно точна і при цьому вразлива, тому дуже важливо знати способи збереження її функціональності в умовах життя сучасної людини.

Способи уберегти слух

  • В метро і муніципальному транспорті. Накручування гучності в плеєрі до такої міри, щоб заглушити всі інші звуки, насправді негативно впливає на слух. По-перше, через динаміки в навушниках, які знаходяться в безпосередній близькості, по-друге, через електромагнітне випромінювання. У другому випадку страждають не тільки органи слуху, але й мозок.
  • В авіаційному транспорті. При зльоті й посадці у тих, що перебувають в цей момент на борту, виникає явний дискомфорт у вухах. Він провокується різкою зміною тиску ззовні, що викликає гнітючий ефект. Справляються з цим за допомогою розроблених для таких випадків вкладок і деяких вправ: позіхання, ковтання і продування носа з закритими ніздрями.
  • На виробництві. При виробленні корисних копалин, у процесі будівництва, а також у ливарних та машинобудівних цехах – скрізь, де застосовується шкідливе надпотужне виробництво, в обов’язковому порядку необхідно використовувати засоби індивідуального захисту органів слуху. Найчастіше це спеціальні навушники, які видаються працівникам зміни, але можуть застосовуватися також вкладки й багаторазові беруші. Їх використання на час роботи та відвідування настільки гучних місць дозволяє вберегти внутрішнє вухо навіть від високочастотних звуків.
  • В роботі на полі й спорті. У тих видах спортивних ігор, що відрізняються високою гучністю, наприклад стрілецьких змаганнях, застосовуються спеціальні електронні беруші. Вони підбираються індивідуально і за ціною їх можна порівняти з сучасним мобільним телефоном. При виборі таких пристроїв слід спиратися на SNR-стандарт, він повинен бути вище показників шумів. Для гучних спортивних ігор оптимальні беруші з позначкою SNR>35 децибелів і більше. Також варто дивитися на матеріал, що послужив основою при їх виготовленні, найнадійніший – гіпоалергенний полімер, у якого високий рівень шумопоглинання.
  • При підводних зануреннях. Щільність води значно вища за щільність повітря на різних шарах атмосфери, тому дуже різке і тривале занурення більш критично для органів слуху, ніж перельоти. Занадто велика різниця в тиску з обох боків барабанної перетинки може спричинити появу тріщин та її розрив. Тому потрібно практикувати ковтання й продування з стиснутими ніздрями. Бажано також здійснювати занурення під керівництвом інструктора і в спеціалізованому спорядженні, щоб звести до мінімуму можливі проблеми.
  • Під час стрибків з парашутом. Тут поширені баротравми. Їх можна уникнути за допомогою своєчасного «скидання» перепаду тиску, що виникає. У людини безсумнівно баротравма, якщо у вухах з’явився і наростає шум, вони почали боліти або навіть погіршився слух. В окремих випадках парашутист-новачок може відчувати запаморочення і нудоту, тобто всі неприємні ознаки, аж до втрати свідомості.
  • На відпочинку. Добре, коли людина обирає для відпочинку спокійне, тихе місце. Проте любителі активного відпочинку та вечірок вважають інакше й нерідко випробовують на міцність не тільки ноги, але й свій слух. Щоб у таких випадках не втратити свій слух і здатність вловлювати ритми, рекомендується іноді бувати в тиші – у себе в кімнаті, на природі або за спокійним заняттям. Тоді є ймовірність, що до старості він залишиться на тому ж рівні. Також часті гучні звуки впливають на нервову і серцево-судинну системи людини, такі ж тонкі й чутливі.
  • В побуті. У приміщеннях для шумозаглушення використовують килими, гардини, тканинні фіранки, а також драпірування на стінах. Найкращими поглиначами звуку визнані: пористі та м’які матеріали (оксамитові й парчеві тканини, накидки з вовни та велюру), а також килимові полотна. Проходячи через них, звукова хвиля втрачає до 25% своєї енергії. Їх використання дозволяє створити в кімнаті комфортний рівень звуку і необхідну тишу.

Окремо варто відзначити сучасні склопакети у 2-3-4 шару, які крім тепла і сухості підтримують в будинку оптимальний рівень тиші. Особливо це актуально для будинків, чиї вікна виходять на дороги та траси.

І це не все…

Здоровий слух базується не тільки на оптимальному балансі тиску з обох боків барабанної перетинки. Також важливо вчасно лікуватися від ГРЗ і вірусних захворювань, берегти вуха від перемерзання й перевантаження шумами, регулярно здійснювати гігієну і час від часу відвідувати ЛОР-лікаря з метою профілактики.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *