- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
Захриплість – функціональне порушення, при якому голос стає хриплим, приглушеним і менш дзвінким. Людині при цьому складно говорити – горло швидко втомлюється, відчувається дискомфорт. Не варто ігнорувати захриплість, адже вона говорить про серйозні проблеми зі здоров’ям, здатних викликати важкі ускладнення.
Навігація по сторінці:
- Чим небезпечна захриплість?
- Симптоми і види захриплості
- Гостра і хронічна
- З симптоматикою і без
- Причини захриплості голосу
- Запальні захворювання
- Інші причини
- Що робити, якщо голос захрип?
- Чого не варто робити при захриплості?
- Захриплість у дітей
- Особливості лікування
- Можливі ускладнення
- Профілактика
Чим небезпечна захриплість?
Якщо вчасно не подумати, як прибрати захриплість, вона може обернутися повною втратою голосу. Коли це станеться, відновлювати голосові функції доведеться довго і складно, і немає гарантій, що вдасться. До того ж хвороби, що викликають захриплість горла, сильно шкодять організму.
Симптоми і види захриплості
Захриплість може бути гострою і хронічною. Також вона протікає самостійно і з місцевою симптоматикою.
Гостра і хронічна
При гострій захриплості голос сідає раптово і різко змінюється. Це може бути викликано запальними процесами. В такому випадку захриплість і кашель проявляються одночасно. Якщо вчасно почати лікування, голосову функцію вдається швидко відновити.
Хронічний тип захриплості більш небезпечний. Спочатку людина не особливо страждає від сів голосу, адже зміни незначні. Але поступово хрипи стають все сильніше, голосові характеристики змінюються. Зазвичай це вказує на серйозні проблеми, наприклад, рак гортані.
З симптоматикою і без
Якщо проблема проявляється без супутніх симптомів, людина просто помічає зміну голосового тембру і висоти. Але нерідко до цього приєднуються додаткові симптоми – наприклад, захриплість та біль у горлі, утруднене ковтання, кашель.
Причини захриплості голосу
Коли трапляється захриплість, причини зазвичай пов’язані із запальними захворюваннями ЛОР-органів. Також її можуть спровокувати інші патології.
Запальні захворювання горла
- Голос може захріпнути через наступні захворювання:
- Тонзиліт – набряклі тканини мигдалин змінюють характеристики голосу
- Фарингіт – горло стає роздратованим, через що з’являються хрипи
- Ларингіт – набряклі голосові зв’язки не можуть нормально вібрувати, і голос стає низьким, хрипким
- ГРВІ та застуда – захриплість після застуди є досить поширеним симптомом
- Запалення нижніх дихальних шляхів (трахеїт, бронхіт) – виділяється мокрота, від якої виникає хрипота, людині потрібно прокашлятися, щоб прибрати її і відновити голос
Інші причини
Гормональні зміни – досить часті причини хрипоти. Гортань – гормонозалежний орган, який чуйно реагує на скачки фону. Тому голос змінюється у вагітних, дітей в підлітковому періоді, жінок під час клімаксу. Також це трапляється при патологіях щитовидної залози, цукровому діабеті.
Крім цього захриплість може бути пов’язана з:
- Травмами і опіками гортані
- Підвищеною втомлюваністю голосових зв’язок
- Новоутвореннями в гортані – поліпами, вузликами і раковими пухлинами
- Алергічними реакціями – горло сильно набрякає і не може нормально пропускати звук
- Курінням і вдиханням токсичних речовин
- Стресом – психоемоційний перенапруження може привести до хрипоті і навіть втрати голосу
Що робити, якщо голос захрип?
Помітили захриплість вранці або в інший час доби? Краще рішення – звернутися до ЛОРа. Грамотна діагностика допоможе встановити причину проблеми і усунути її.
Чого не варто робити при захриплості?
Іноді люди, які не знають, як лікувати захриплість, починають знімати її народними засобами або першими попалися ліками. Це призводить до того, о проблема лише поглиблюється.
Захриплість у дітей
Найчастіше проявляється захриплість у дитини в підлітковому віці. Це нормальна частина процесу гормональної перебудови організму. Але до лікаря все ж варто – щоб він підтвердить, що все йде без патологій.
Захриплість у дітей молодшого віку часто вказує на запальні хвороби. Треба якомога швидше звернутися до педіатра або дитячого ЛОРа. Допоможе зняти захриплість у дитини.
Особливості лікування
У нашому ЛОР-центрі успішно лікують захриплість у дорослих і дітей. Ми допомагаємо повернути голосові функції пацієнтам при запаленнях дихальних шляхів і втомі зв’язок. Наші лікарі підбирають індивідуально ліки, що знімають набряк і пом’якшувальні тканини. Тому якщо вас турбує захриплість, лікування тут допоможе швидко від неї позбутися.
Можливі ускладнення
Захриплість небезпечна тим, що може викликати задуху. Через набряклості тканин просвіт дихальних шляхів звужується, і повітря не може пройти. Також ускладнення викликають хвороби, при яких проявляється цей симптом. Наприклад, якщо він пов’язаний з раковими пухлинами, то це загрожує смертю.
Профілактика
Уникнути захриплості допоможе профілактика:
- Дбайливе ставлення до голосу
- Своєчасне лікування запальних захворювань
- Відмова від куріння
- Регулярні візити в ЛОРа
Запишіться на прийом – і ми допоможемо зняти захриплість!
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+380977208711
Залиште коментар