Ксения Витальевна Омельченко

Запальний процес може локалізуватися в будь-якому з вушних відділів. Коли він утворюється в слуховому проході, діагностують зовнішній отит. Найчастіше він виникає через бактеріальної інфекції, також може мати алергічне або грибкове походження. Головна причина – порушення гігієни вух, пошкодження на шкірі, що виникли при прочищенні вушними паличками або гострими предметами.
Як і будь-яке вушне захворювання, зовнішній отит потребує професійного лікування. Якщо не надати йому значення, з часом запалення буде прогресувати, торкнеться внутрішньої структури вуха. І тоді зростає ризик незворотних ушкоджень вуха, розвитку приглухуватості, при якій доводеться купити слуховий апарат.

Форми і прояви зовнішнього отиту

Зустрічається дві форми даного захворювання:

  • Обмежена – в вушному проході запалюється волосяний фолікул, і в цьому місці утворюється фурункул
  • Дифузна – вогнище запалення поширюється на весь слуховий прохід

При обмеженій формі симптоматика спочатку проявляється слабо і зростає в міру збільшення фурункула. Людина відчуває свербіння і біль у вусі, що посилюються коли вона розмовляє, жує, повертає голову. При цьому зниження слуху зазвичай не спостерігається – тільки при великих розмірах вогнища, блокуючого вушний канал. Зазвичай біль стихає, коли фурункул проколюється, гній виходить назовні.
Дифузна форма дає більш виражену симптоматику. Погіршується слух, в вусі відчувається закладеність та сильний біль, шкіра слухового проходу набрякає, часто на ній видно почервоніння. У міру прогресування захворювання посилюється больовий синдром, підвищується температура тіла, збільшуються лімфовузли біля вух. При грибковому характері інфекції пацієнт може відчувати свербіж.
Дифузний зовнішній отит небезпечний тим, що може поширитися на середнє і потім внутрішнє вухо. В цьому випадку запалюється барабанна перетинка, з’являються прозорі виділення з слухового каналу. Якщо хвороба зашкодить структури внутрішнього вуха, це може призвести до відмирання волоскових клітин, і тоді розвинеться необоротна приглухуватість, при якій слуховий апарат купляти доведеться обов’язково. Ось чому важливо зупинити запалення на ранній стадії.

Як вилікувати зовнішній отит?

Заходи терапії залежать від форми захворювання. При обмеженому отиті призначають хірургічний розтин гнійника під місцевою анестезією. Лікар робить надріз і висмоктує гній. Полегшення при цьому настає миттєво, а для профілактики запалень в подальшому призначають антибактеріальні препарати та антисептичні мазі.
Дифузну форму лікують консервативною терапією, підхід в даному випадку комплексний і включає призначення декількох груп препаратів:

  • Антибіотики для усунення інфекції
  • Антигістамінні для зняття набряклості (Кларитин, Цетрин)
  • Протизапальні препарати для зниження больового синдрому (Ібупрофен, Німесулід та інші)
  • Антибактеріальні краплі в вухо
  • Турунди з антибактеріальними мазями
  • Вітаміни для зміцнення імунітету
  • Всі ці заходи повинні призначатися тільки лікарем, займатися самолікуванням небезпечно! Важливо:
  • Не можна робити прогрівання синьою лампою та іншими методами
  • Не можна ставити всередину компреси з борним спиртом

Незалежно від форми, лікувати отит в домашніх умовах – найнебезпечніша авантюра. Це може призвести до посилювання запального процесу, і він перейде в середнє і внутрішнє вухо. Основне ускладнення при цьому – втрата слуху, відновити який не завжди можливо. У цьому випадку призначаються слухові апарати, купити які пацієнт може за результатами діагностики.

отит у детей и взрослых фото

Як уникнути зовнішнього отиту?

Головна міра профілактики – правильна гігієна вух. Якщо ви використовуєте ватяні палички, то не вставляйте їх занадто глибоко. В цілому ж, вуха краще промивати або протирати злегка вологими ватними дисками. Якщо утворилася сірчана пробка, не варто намагатися виколупати її гострими предметами – це може пошкодити шкіру слухового проходу і спровокувати отит. Краще взагалі не намагатися прибрати її самостійно, а відразу звернутися до лор-лікаря.
Якщо в вухо потрапило чужорідне тіло, не рекомендується намагатися дістати його своїми силами. Це теж підвищує ризик бути травмуваним. Треба якомога швидше потрапити до отоларинголога на прийом. Також краще берегти вушні канали від попадання води, тому при купанні у відкритих водоймах бажано використовувати спеціальні беруші.
Якщо ви підозрюєте у себе отит, запишіться на прийом до лора. У центрі «Беттертон» працюють досвідчені отоларингологи, готові надати професійну допомогу. Якщо при обстеженні виявиться, що причина зниження слуху не в отиті, сурдологи центру допоможуть підібрати слуховий апарат, купити до нього аксесуари, підтримають в адаптації.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+380977208711

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар