- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Одностороння втрата слуху – серйозна проблема, якій потрібно приділити увагу. Розповідаємо про причини і симптоми глухоти на одне вухо, способи виправлення.
Втрата слуху у людини найчастіше буває нерівномірною. Одне вухо може чути нормально, в той час як друге частково або повністю втрачає слух. У деяких людей ця особливість буває вродженою, а у інших розвивається протягом життя – раптово або поступово. Давайте розберемося, з чим це пов’язано, і що робити в таких випадках.
Чому може погіршуватися слух на одне вухо
Причини втрати слуху на одне вухо залежать від її типу, яка може бути кондуктива або нейросенсорна.
Причини кондуктивної глухоти
Кондуктивна приглухуватість розвивається, коли звукопровідний апарат не може передавати сигнали. Це зазвичай пов’язано з проблемами зовнішнього або середнього вуха.
Коли у людини виникає кондуктивна втрата слуху, причини зазвичай такі:
- сірчана пробка – викликає закладеність у слуховому каналі, не даючи звуку проходити далі;
- отит та інші ЛОР-захворювання – катаральні явища у вусі, носі або горлі можуть спровокувати набряклість, яка заважає передачі звуків;
- травми – механічні пошкодження барабанної перетинки та інших структур вуха викликають зниження слуху.
Причини нейросенсорної глухоти
Нейросенсорна втрата слуху одностороння зустрічається досить рідко. Найчастіше вона вражає обидва вуха, але в різному ступені. Цю патологію можуть провокувати:
- запальні та травматичні ураження внутрішнього вуха – при цьому гинуть волоскові клітини, які є слуховими рецепторами;
- довгий вплив шуму – негативно впливає на слух;
- перенесені інфекційні захворювання – викликають важкі ускладнення, у тому числі і втрату слуху;
- наслідки контузії або акустичної травми – гублять слухові рецептори.
Симптоми втрати слуху на одне вухо
Якщо втрата слуху на одне вухо раптова і значна, людина помічає, що стала чути гірше. Найчастіше це проявляється на тлі супутніх симптомів – закладеності, свербіння, болю і шуму у вухах. Також можуть бути напади запаморочення та інші вестибулярні розлади. Іноді відчувається підвищення температури, слабкість.
Діагностика
Щоб оцінити стан слухової системи, отоларинголог проводить діагностику, яка включає:
- тональну порогову аудіометрію – показує, наскільки зміщені пороги сприйняття звуків на різних частотах;
- імпедансометрію (тімпанометрію) – за допомогою цього методу виявляється кондуктивна приглухуватість;
- отоакустичну емісію – показує, в якому стані знаходяться волоскові клітини внутрішнього вуха;
- КСПВ і ASSR – реєструє реакцію мозку на викликані слухові потенціали.
Що робити, якщо одне вухо не чує?
Єдина вірна відповідь – звернутися до лікаря. Тільки він може допомогти виявити причину проблеми і виправити її. Втрата слуху в одному вусі вимагає відповідальної позиції і своєчасного лікування.
Лікування односторонньої втрати слуху
При односторонній втраті слуху, пов’язаної із запальними процесами або травмами, лікар призначає курс препаратів, які підбирає для пацієнта індивідуально. Також ефект дають промивання вуха, продування слухових труб та інші лікувальні процедури. Своєчасне лікування допоможе відновити втрачений слух.
Людина, у якої нейросенсорна глухота на одне вухо потребує використання слухових апаратів. Їх підбирають із урахуванням ступеня приглухуватості та індивідуальних потреб користувача.
Профілактика втрати слуху
Щоб слух не падав, лікарі рекомендують вчасно лікувати ЛОР-хвороби, регулярно спостерігатися у отоларинголога, берегти вуха від продування, попадання води і сторонніх предметів. Також варто захищати їх від надто гучних звуків, використовуючи спеціальні беруші.
Можливі ускладнення після односторонньої приглухуватості
Втрата слуху має властивість прогресувати і може дійти до повної глухоти. Це негативно відбивається на якості життя людини. Йому стає складно спілкуватися з людьми, розпізнавати важливі сигнали, орієнтуватися в просторі. Природа не дарма наділила нас стерео-звуком. Тому важливо скорегувати приглухуватість на ранній стадії, щоб і далі насолоджуватися двостороннім слухом.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
Доброго вечора, а що може бути що в мого батька при застуді може повністю пропасти слух на одне вухо? і як таке виправити?
ReplyДоброго дня! Такі випадки часто зустрічаються у практиці, адже лор-органи тісно пов’язані між собою та запальні процеси або інші симптоми (часом дуже неочікувані) виникають паралельно.
ReplyАле знову ж таки не варто чекати та займатися самолікуванням, щоб не пропустити важливі дзвіночки від вашого організму.
Запис до наших лікарі за посиланням – https://lorvrach.com.ua/konsultacziya-lora-dlya-vzroslyh/
Краще обстежити лор-органи Вашого батька, виявити причину та вилікувати її на ранній стадії.
Доброго дня. Скажіть, будь ласка, зробили тест новонародженій дитині. Одне вушко норм, а інше показало, що не чує. Що це може бути і що робити?
ReplyУ цьому випадку потрібно звернутися до дитячого лор лікаря сурдолог, який проведе необхідну діагностику та допоможе відповісти на найголовніші питання стосовно слуху Вашого маля. Заповнити форму для запису можливо за посіланням – https://lorvrach.com.ua/ua/konsultacziya-lora-dlya-doroslyh/
Reply