- Щоденні звички, що шкодять здоров’ю вух, носа та горла - 10.09.2024
- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
Гострий риносинусит – це запалення верхніх дихальних шляхів, що зачіпає одночасно порожнину й пазухи носу. Протікає з яскраво вираженою місцевою та загальною симптоматикою. Тривалість протікання хвороби – до 4 тижнів.
Навігація по сторінці:
Причини розвитку риносинуситу
Гострий риносинусит (скорочено ОРС) розвивається внаслідок інфекційного зараження. Цьому можуть сприяти різні фактори.
Інфекційне зараження
Етіологія даного захворювання пов’язана з тим, що на слизові оболонки носу потрапляє патогенне середовище та починає активно розвиватися. Основні причини – бактеріальна інфекція, риновіруси, грибкові організми.
Супутні фактори
Патогенез риносинусита стимулюють:
- Ослаблений імунітет
- Переохолодження організму
- Аномалії будови носа – наприклад, викривлена перегородка
- Алергічні реакції
- Збільшені аденоїди
- Часті й недоліковані простудні захворювання
Симптоми
Коли в людини гострий риносинусит, симптоми можуть бути місцевими та загальними.
Місцеві
При гострій формі хвороби в людини закладає ніс, ускладнюється дихання. Нюх зникає, голос стає гугнявим. З ніздрів може виділятися слиз, провокуючи сильний нежить. Виділення також можуть бути гнійними. При цьому навколо носу та в області чола відчувається важкість, біль.
Загальні
- Підвищується тілесна температура
- З очей течуть сльози
- Відчувається слабкість та нездужання
- Болить голова
Види гострих риносинуситів
Риносинусит гострий може протікати в катаральній чи гнійної формі. Також він може бути одно- та двостороннім.
Катаральний та гнійний
Здебільшого це перша фаза хвороби, коли помітна яскраво виражена катаральна симптоматика: рясна нежить, закладеність у носі. На цьому етапі хвороба лікується досить легко, якщо вчасно звернутися до лікаря.
Якщо не лікувати запальний процес на катаральної стадії, розвивається гострий гнійний риносинусит. Він стартує з утворення гнійного процесу в порожнині й пазухах носу. Там починає збиратися гнійний ексудат, який становить серйозну загрозу. Він провокує нагноєння й руйнування важливих структур носу та сусідніх органів. Надалі це загрожує важкими ускладненнями.
Одно- та двосторонній
При односторонній формі хвороби людина може дихати однією ніздрею, тому переносить симптоматику легше. Гострий двосторонній риносинусит протікає важче – ніс закладає повністю, дихати неможливо. Вилікувати його складніше, але якщо вчасно звернутися до хорошого лікаря – все можливо!
Діагностика
Діагноз гострий риносинусит ставиться на підставі риноскопії. Це огляд пазух та порожнини носу за допомогою спеціального інструменту. Він дозволяє оцінити стан тканин та слизових оболонок, виявити запалення, виявити скупчення слизу й гною. Крім цього діагностика включає:
- Бак-посіви носу – щоб визначити вид інфекційного збудника
- Лабораторні аналізи – дозволяють оцінити загальний стан організму
- КТ й МРТ пазух носу – допомагають уточнити діагноз
Гострий риносинусит у дітей
Особливу небезпеку становить гострий риносинусит у дитини. Дитяча носоглотка ще не встигла сформуватися до кінця. Якщо запустити запалення, може порушитися процес зростання й розвитку верхніх дихальних шляхів. При цьому гострий риносинусит у дітей зустрічається набагато частіше, ніж в дорослих. Це пов’язано з тим, що їх носові ходи вузькі, й там застоюється слиз та патогенна середу. До того ж дитячий організм більш чутливий до інфекцій.
Лікування гострого риносинуситу
Лікарі нашого ЛОР-центру точно знають, як лікувати гострий риносинусит. Вони підберуть відповідні препарати для медикаментозної терапії: антибіотики, антигістамінні, місцеві спреї. При цьому будуть враховуватися індивідуальні особливості організму пацієнта – щоб це було максимально правильне та ефективне лікування.
Крім призначення ліків, у нашому центрі можна пройти різні лікувальні процедури: промивання носу «зозуля», введення турунд та інші. А при запущеному риносинуситі ми пропонуємо кріотерапію – сучасний метод лікування холодом. Струмінь охолодженого рідкого азоту, спрямований у ніс, прибирає слиз, гній та патогенне середовище.
Популярне питання наших пацієнтів з діагнозом гострий риносинусит – скільки лікується ця хвороба? Усе індивідуально: в когось на це йде 1 тиждень, комусь потрібно більше часу – 2-3 тижні.
Профілактика
Гострий риносинусит можна запобігти, якщо берегтися від переохолоджень та захищати дихальні шляхи від інфекції. Також допоможуть загартовування, здоровий спосіб життя й регулярні профілактичні походи до ЛОРа.
Ускладнення після риносинуситів
Якщо у вас гострий риносинусит, лікування допоможе уникнути серйозних ускладнень. До них відносять:
- Запалення кісткових тканин обличчя
- Парез лицьового нерву
- Поширення інфекції на нижні дихальні шляхи
- Менінгіт – запалення мозкової оболонки
Також гострий риносинусит у будь-який момент може перейти в хронічний, і тоді вилікувати його буде значно складніше.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+380977208711
Залиште коментар