- Лікар-фоніатр та фоніатрія - 01.08.2024
- Антрит (отоантрит): симптоми, лікування та профілактика - 01.03.2024
- Сухий кашель: лікування та профілактика - 10.01.2023
Хронічний риносинусит – це довгограючий запальний процес порожнини носу та навколоносових пазух. Це досить поширений стан серед тих, хто нехтує лікуванням респіраторних хвороб. Захворювання відрізняється слабо вираженою симптоматикою та тривалим протіканням – від 4 тижнів до кількох місяців.
Навігація по сторінці:
- Причини розвитку хронічного риносинуситу
- Запущені запалення
- Інші причини і супутні фактори
- Симптоми хронічного риносинуситу
- Нежить
- Закладеність носа
- Види хронічного риносинуситу
- Вазомоторний
- Алергічний
- Поліпозний
- Діагностика
- Хронічний риносинусит у дітей
- Лікування хронічного риносинуситу
- Профілактика
- Можливі ускладнення
Причини розвитку хронічного риносинуситу
Найчастіше захворювання проявляється на тлі запущеного гострого інфекційного запалення носових пазух та порожнини, але можливі й інші причини.
Запущені запалення
Головною причиною розвитку даної патології є нелікований гострий риносинусит. Після 4 тижнів протікання хвороба переходить у хронічну фазу, й вилікувати її стає в рази складніше. Те ж саме спостерігається при частих простудних захворюваннях, ринітах, синуситах, ангінах та інших хворобах носоглотки.
Інші причини й супутні фактори
Хронічний риносинусит може розвинутися на тлі:
- Вродженої аномалії будови носа
- Алергічної реакції
- Збільшених аденоїдів
Також його провокують різні імунодефіцитні стани.
Симптоми хронічного риносинуситу
Хронічний риносинусит протікає з уповільненим запаленням носу: його порожнини та пазух. Загальна симптоматика при цій патології не особливо виражена. Найчастіше проявляються місцеві симптоми, найхарактерніші з яких: нежить та закладеність носу. Також іноді може боліти голова, область лоба й навколо носу.
Нежить
При хронічному риносинуситі в людини спостерігаються слизові виділення з носу. Вони не течуть так рясно, як при гострій формі. Консистенція в них теж відрізняється – більш густа, в’язка. Колір може бути як прозорим, так і жовтим або зеленим.
Закладеність носу
Хронічне запалення призводить до того, що у носових пазухах застоюється слиз. Він заважає нормальному проходженню повітря по дихальних шляхах. Тому дихання хворого злегка ускладнене.
Види хронічного риносинуситу
Хронічний риносинусит буває вазомоторним, алергічним та поліпозним.
Вазомоторний
Захворювання, при якому порушується тонус судин порожнини й пазух носу. Хронічний вазомоторний риносинусит проявляє симптоматику не постійно, а нападами. Найчастіше це відбувається, коли людина різко змінює положення тіла або виходить з приміщення на холод.
Алергічний
Хронічний алергічний риносинусит проявляється як реакція на різні алергени – пилок, пил, хімічні речовини, шерсть. Як тільки алергічний збудник потрапляє на слизову оболонку носа, виникає характерна симптоматика хвороби.
Поліпозний
Хронічний поліпозний риносинусит – це захворювання, характерною рисою якого є утворення та зростання поліпів у порожнині й пазухах носа. Вони формуються з клітин слизової оболонки під впливом постійного запального процесу.
Діагностика
Щоб поставити діагноз, пацієнту проводять риноскопію. Це ендоскопічне обстеження дає можливість ввести гнучкий зонд у порожнину й пазухи носу та уважно вивчити їх. Діагностика дає корисну інформацію про стан тканин та слизової оболонки. Додатково лікар призначає лабораторні аналізи, а при необхідності – КТ з МРТ.
Хронічний риносинусит у дітей
Діти не вміють сякатися й не можуть оцінити свій стан при хворобі. Тому є високий ризик, що вона перейде у хронічну форму. Це дуже небезпечний стан для дитини. Через нього може порушитися нормальний розвиток верхніх дихальних органів.
Лікування хронічного риносинуситу
При наявності в пацієнта даної патології наші лікарі підбирають йому індивідуальну схему терапії. Вона завжди адаптована під особливості організму та специфіку діагнозу хворого.
Коли в людини хронічний вазомоторний риносинусит, лікування здебільшого медикаментозне. Патологічне середовище, яке провокує запалення, вбивають за допомогою антибіотиків. Щоб зняти набряк та прискорити відновлення тканин, призначають антигістамінні, препарати місцевої дії та різні процедури. Застояний слиз прибирають шляхом промивань. При діагнозі хронічний алергічний риносинусит лікування базується на підборі протиалергенних препаратів.
Якщо в людини діагностовано хронічний поліпозний риносинусит, лікування проходить шляхом кріотерапії. До носу направляється струмінь охолодженого рідкого азоту. Завдяки цьому:
- Гине патогенна мікрофлора
- Прибираються залишки застояного слизу
- Видаляються поліпи й ділянки гіпертрофованих тканин
- Пацієнт отримує повністю вилікуваний риносинусит за кілька сеансів.
Профілактика
Щоб не захворіти, потрібно вчасно лікувати гострий риносинусит та інші запальні хвороби ЛОР-органів. Також варто уникати переохолоджень, зміцнювати імунітет та вести здоровий спосіб життя.
Можливі ускладнення
Хронічний риносинусит призводить до утворення поліпів та гіпертрофії тканин слизової оболонки носа. Це заважає нормальному носовому диханню та завдає чимало дискомфорту. Також постійне джерело запалення у носоглотці призводить до інфікування сусідніх органів.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:
+380977208711
Залиште коментар