Кристина Альбертовна Оганян

У слуховій системі людини барабанна перетинка грає дуже важливу роль. Вона відгороджує зовнішнє вухо від середнього, передає звукові коливання, захищає внутрішні структури від пилу і комах. Тому коли трапляється перфорація барабанної перетинки, потрібно постаратися докласти всіх зусиль, щоб вона правильно зажила.

Що таке перфорація барабанної перетинки?

Перфорація барабанної перетинки – це розрив її тканин під впливом різних негативних факторів. У цьому стані порушується її природна цілісність, через що втрачається функціональність. Простіше кажучи, мембрана не може вібрувати під дією звукових хвиль, передаючи коливання далі. Тому людина втрачає слух.
Існує наступна класифікація перфорацій:

За етимологією:

  • запальна
  • травматична

По розташуванню:

  • крайова
  • центральна

За ступенем ураження:

  • субтотальна
  • тотальна

Причини виникнення

Коли відбувається перфорація барабанної перетинки, причини можуть варіюватися:

  • Механічні дії внаслідок травм
  • Гнійні процеси при різних захворюваннях
  • Акустичні та шумові впливи

Кожна з них має свою специфіку поразки мембрани. І знаючи фактори, здатні її пошкодити, можна успішно їх уникати.

Травми

Барабанну перегородку можуть пошкодити механічні та баротравми. Досить поширена ситуація – людина пірнала з аквалангом, не дотримуючись запобіжних заходів при зануренні. В результаті при зміні глибини стався перепад тиску, який пошкодив мембрану, далі в вухо потрапила вода, розвинулося запалення. Такі ситуації вимагають негайного звернення до лікаря.
Пошкодити вушну перетинку можна і самому, якщо неправильно проводити гігієну вуха. Це нерідко трапляється у людей, які використовують для чищення ватні палички і різні гострі предмети. При цьому ризик травмувати мембрану дуже високий.

Середній отит

Дуже важливо лікувати хвороби вуха, пройшовши обстеження у лікаря при перших же симптомах. Якщо ж запустити запальний процес, розвивається гнійний отит з перфорацією барабанної перетинки. Небезпека полягає в тому, що гній не тільки викликає нагноєння перегородки, але і може проникнути далі – у внутрішнє вухо, мозкову оболонку.

Акустичні травми

Виникають при гучних звуках або вібраційних впливах на вуха. Поширена причина, по якій виникає перфорація барабанної перетинки – літак. Вона відбувається, якщо людина не подбала про захист вух, і під час зльоту або зниження виник сильний перепад тиску.

Шумове пошкодження

Провокується гучними шумами, які видає зброя, піротехніка, промислове обладнання. Тому людям, які мають з ними справу, варто використовувати індивідуальні засоби захисту вух.

Симптоми

Розрив вушної перегородки супроводжується:

  • сильним болем
  • тиннітусом (шумом у вухах)
  • зниженням слуху
  • гнійними, слизовими і кров’яними виділеннями з слухових проходів
  • запамороченнями

У деяких випадках перфорація може проходити безболісно – зокрема, при нагноєнні внаслідок запальних процесів в середньому вусі.

Діагностика

Важливо розуміти, що діагностика і лікування перфорації барабанної перетинки можливі тільки за участю кваліфікованого лікаря. Найбільш популярним і інформативним методом обстеження є ендоскопія. Вона проводиться за допомогою приладу, який називається отоскоп. Його вводять у вушний канал і оглядають. Для зручності дослідження прилад оснащений світловою оптикою.
В ході ендоскопічного обстеження виявляються пошкодження цілісності перегородки, синці на ній, а також патологічні відкладення (слиз, гній, кров’яні згустки). Додатково може бути призначений бак-посів з вуха (при запальному характері ушкодження), а також аудіометрія і тімпанометрія.
Туалет уха и полости носа

Лікування

Вибір методу лікування залежить від причини поразки мембрани. Якщо в результаті травми, перепаду тиску або акустичного впливу трапилася перфорація барабанної перетинки, лікування підбирається з урахуванням ступеня ураження. При невеликих дефектах показано спостереження у лікаря – перетинка зростається сама. Для прискорення процесу призначають вушні краплі при перфорації барабанної перетинки. При серйозних пошкодженнях роблять операцію.
Якщо причиною стало запальне захворювання вуха, лікування перфорації барабанної перетинки включає прийом антибіотиків та інших ліків, промивання, а також фізіотерапевтичні процедури. Головне – зняти запалення, прибрати гній і створити сприятливі умови для природного загоєння тканин.
Якщо вас торкнулася ця проблема, ефективне лікування можна отримати в нашому ЛОР-центрі для дітей та дорослих. Тут використовуються сучасні ендоскопічні прилади для діагностики. А завдяки високому професіоналізму лікарів, для кожного пацієнта підбирається індивідуальна схема терапії.

Ускладнення

Якщо не приділити уваги такій проблемі, як перфорація барабанної перетинки, наслідки можуть бути досить серйозними. Вона може зростися неправильно, зі спайками, і тоді слух буде частково втрачено. Чим небезпечна перфорація крім цього? Через неї порушується функціональність слухових кісточок, що може теж стати причиною придбаної приглухуватості.

Профілактика

Щоб не зіткнутися з цією проблемою, потрібно берегти вуха від шумів, гучних звуків і перепадів тиску. Для цього рекомендується використовувати спеціальні беруші: для польотів, роботи на галасливих підприємствах, дайвінгу, стрільби. Також варто акуратно чистити вушні проходи, не використовувати для цього гострих предметів.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей за номером телефону:

+38097 720 87 11

Записатися на прийом до лікаря:



    Залиште коментар