Кристина Альбертовна Оганян

Приблизно 80% дорослих людей у ​​світі живуть із викривленою носовою перегородкою. Дізнайтеся, чим це небезпечно, як виявляється, і як можна виправити патологію.

Викривлення носової перегородки – це аномалія будови структур носа, при якій відбувається зміщення перегородки або її відхилення в одну зі сторін. Викривлена ​​перегородка носа є найбільш поширеною патологією в отоларингології. Її діагностують приблизно у 80% пацієнтів.

Носова перегородка складається з кісткової і хрящової тканини і ділить порожнину носа на 2 частини. За рахунок цього вона рівномірно розподіляє потік вдихуваного повітря між правою і лівою ніздрею, а також бере участь у його зволоженні, зігріванні й очищенні. Коли перегородка викривлена, розвивається асиметрія форми носа, може порушуватися дихання, розвиватися запальні процеси та інші патології. Тому ЛОР-лікарі рекомендують виправляти аномалію хірургічним шляхом.

Причини викривлення носової перегородки

Патологія може бути вродженою чи набутою. У першому випадку головним провокуючим фактором є спадковість – аномалія просто передається з покоління в покоління. У разі набутої патології причини викривлення носової перегородки зазвичай такі:

 • механічні травми носа – при ударі кістки зміщуються і потім зростаються неправильно;
 • неправильний ріст кісток черепа – в підлітковому віці вони можуть рости нерівномірно, в результаті перегородці стає тісно в порожнині носа, і вона згинається;
 • новоутворення в порожнині носа – поліпи і гіпертрофія слизової оболонки тиснуть на перегородку, деформуючи її.

Як зрозуміти, що у вас викривлена ​​перегородка в носі

Коли у людини викривлення носової перегородки, симптоми такі:

 • помітна асиметрія носа;
 • частий нежить – пов’язаний з нерівномірним потоком повітря, скупченням слизу і ускладненням дихання;
 • носові кровотечі;
 • хропіння ночами;
 • головний біль;
 • підвищена стомлюваність, неуважність – викликана нестачею кисню в крові.

Також нерідко патологія проявляється порушенням або навіть повною відсутністю нюху. Це відбувається через те, що повітря надходить у порожнину носа нерівномірно і не може пройти через нюхові рецептори.

Види викривлення носової перегородки

За типом деформованої тканини викривлення може бути кістяним або хрящовим. За формою воно може бути:

 • С-образним;
 • S-образним;
 • у вигляді гребеня або шпильки;
 • комбінованим.

Також патологія може відрізнятися за ступенем деформації перегородки. Викривлення може бути з порушенням носового дихання або без нього. Від цього залежить, потрібно його коригувати чи ні.

Викривлення носової перегородки у дітей

У ранньому віці викривлення носової перегородки у дітей практично не зустрічається. Винятки становлять випадки вроджених деформацій. В основному ж аномалія розвивається в період активного росту або вже в дорослому віці.

Чим небезпечне викривлення носової перегородки

 При діагнозі викривлення носової перегородки, наслідки зазвичай пов’язані з хронічними запальними процесами в носі. Порушення дихання робить порожнину носа і його пазухи більш сприйнятливими до інфекції. Через це можуть розвинутися хронічні ЛОР-захворювання: гайморит, вазомоторний риніт, отит й інші.
Також можуть бути і більш серйозні наслідки. Наприклад, через те, що людина часто дихає ротом, підвищується ризик розвитку бронхіту, пневмонії та інших захворювань нижніх дихальних шляхів. А через постійне кисневого голодування може розвинутися синдром хронічної втоми, гіпертонія, стенокардія та інші серйозні патології.

Лечение храпа (криотерапия) фото

Лікування викривлення носової перегородки

При підозрі на цю аномалію потрібно звернутися до ЛОР-лікаря. Він проаналізує скарги і проведе риноскопію – огляд за допомогою оптичного приладу і системи дзеркал. Він покаже, чи є деформація, і який її ступінь складності. В цілому ж, при цьому діагнозі єдиною ефективною методикою є хірургічна операція – септопластика. Вона відновлює правильну форму носа і дозволяє налагодити носове дихання.

Профілактика

У разі вроджених деформацій будови носа або аномалій росту викривлення перегородки складно уникнути. Але з іншими причинами можна і потрібно боротися: берегти ніс від травм, вчасно лікувати запальні процеси і регулярно спостерігатися в отоларинголога. Це допоможе виявити поліпи і гіпертрофії на ранніх стадіях і попередити розвиток деформації.
Якщо у вас виникло відчуття дискомфорту в носі – зверніться в наш ЛОР-центр для дітей та дорослих. Наші досвідчені лікарі консультують пацієнтів із питань викривлення носової перегородки і дають правильні рекомендації, як це виправити.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар