Анна Іванівна Когут

Оталгія – це болючі відчуття у вусі, які часто вказують на гострі або хронічні захворювання. Вона може охопити зовнішню частину вуха, середню, або внутрішню і бути постійною або періодичною, ниючою або гострою і відрізнятися інтенсивністю. Найчастіше оталгія є симптомом запальних процесів чи травм різних відділів вуха, також може вказувати на пухлинні та неврологічні патології.

Якщо вас турбує оталгія, як лікувати – з’ясують лікарі нашого ЛОР-центру для дітей та дорослих. Вони проведуть діагностику, з’ясовувати причину болю і знайдуть спосіб швидкого рятування від неї.

Причини та види оталгії

Коли виникає оталгія, причини часто пов’язані з:

 • Запальними процесами у вусі – це може бути гострий середній отит, або гострий зовнішній отит, який нерідко розвивається на тлі застуди та викликає вушний біль, закладеність та виділення зі слухових каналів.
 • Євстахіїт – коли розвивається обструкція (непрохідність) євстахієвої труби, людина може відчувати хворобливі відчуття. Це пов’язано з тим, що порушилася циркуляція повітря між барабанною порожниною та носоглоткою.
 • Травмами – механічними, і акустичними (від впливу гучних звуків). Також причиною болю може бути баротравма – через зміну тиску зовні та всередині вуха барабанна перетинка розтягується та ушкоджується.
 • Пухлинними процесами – коли новоутворення розростається, то тисне на сусідні тканини та викликає больовий синдром.
 • Неврологічними патологіями – при невралгії вушного вузла людини може турбувати оталгія праворуч чи ліворуч (зазвичай, одностороння). Біль при цьому віддає в шию, потилицю та нижню щелепу, проявляється нападами тривалістю 10-60 хвилин. При невралгії язикоглоткового нерва людина може відчувати біль у щелепі біля вуха, яку може сприйняти як вушну.
 • Прийомом ототоксичних ліків – деякі препарати викликають вушний біль і при тривалому вживанні можуть спровокувати погіршення слуху, особливо у людей середнього та похилого віку.

За характером оталгія може бути гострою і тупою і проявлятися постійно, або як напади. По локалізації вона буває односторонньою (наприклад, оталгія зліва) та двосторонньою (в обох вухах одразу).

Оталгія – симптоми та наслідки

Головним проявом є біль у вусі, який може бути ниючий, пульсуючий, стріляючий, ріжучий. Крім цього, пацієнт зазвичай скаржиться на супутні ознаки захворювань, які провокують оталгію:

 • закладеність та шум у вухах;
 • зниження слуху;
 • підвищення температури;
 • виділення із вух;
 • запаморочення;
 • тривожність, дратівливість та проблеми зі сном.

Небезпека оталгії в тому, що хвороби, які її викликають, можуть призвести до серйозних ускладнень – наприклад, втрати слуху. Також при запальних процесах є ризик, що інфекція пошириться у внутрішнє вухо, а потім на кісткову тканину, мозкову оболонку тощо.

Оталгія у дітей

Хороший слух відіграє важливу роль у розвитку дитини – від неї залежить формування мови, навчання, комунікативні навички. Тому біль у вусі у дитини – тривожний симптом, з яким потрібно терміново звертатися до лікаря. Він проведе обстеження, з’ясує причину проблеми та підкаже, як її усунути.

консультация ЛОР врача в центре слухаДіагностика та лікування оталгії

Якщо у вас чи близької людини гострий біль у вусі, перша допомога – це закапати в слухові канали вушні краплі з місцевим анестетиком, закапати ніс судинозвужувальними колами та прийняти знеболюючий препарат. Потім потрібно записатися на прийом до ЛОРу на найближчий час.

Сьогодні в отоларингології для встановлення діагнозу використовуються:

 • отоскопія – дозволяє оглянути структури вуха з багаторазовим збільшенням, побачити запальні процеси, виділення, травми, сторонні тіла;
 • мазок із вуха – дає можливість провести тест на мікрофлору та бактеріологічне дослідження, щоб виявити інфекцію;
 • аудіометрія – показує, чи є зниження слуху, і яких частотах;
 • лабораторні аналізи – дають інформацію про загальний стан організму.

Пацієнтам, яких турбує оталгія, лікування підбирають із урахуванням основного захворювання. При запальних патологіях вуха терапія включає прийом антибіотиків, протизапальних засобів, промивання слухових каналів антисептиком. У деяких випадках пацієнту буває потрібне хірургічне лікування. Більш детальну інформацію можна дізнатись на прийомі у отоларинголога.

Якщо у пацієнта невротична оталгія, лікування потребує консультації у невропатолога. Також у деяких випадках може бути потрібна допомога інших фахівців.

Лікарі нашого ЛОР-центру постійно допомагають зняти біль у вусі у дорослих та дітей. Вони використовують стандарти доказової медицини та сучасні методи лікування. Запишіться на прийом, щоб отримати кваліфіковану допомогу.

Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:

+38 (097) 720-87-11

Записатися на прийом до лікаря:  Залиште коментар