- Особливості військових берушів - 01.05.2024
- Носовий камінь або риноліт - 10.07.2023
- Оталгія чи вушний біль - 28.02.2023
Оталгія – це болючі відчуття у вусі, які часто вказують на гострі або хронічні захворювання. Вона може охопити зовнішню частину вуха, середню, або внутрішню і бути постійною або періодичною, ниючою або гострою і відрізнятися інтенсивністю. Найчастіше оталгія є симптомом запальних процесів чи травм різних відділів вуха, також може вказувати на пухлинні та неврологічні патології.
Якщо вас турбує оталгія, як лікувати – з’ясують лікарі нашого ЛОР-центру для дітей та дорослих. Вони проведуть діагностику, з’ясовувати причину болю і знайдуть спосіб швидкого рятування від неї.
Причини та види оталгії
Коли виникає оталгія, причини часто пов’язані з:
- Запальними процесами у вусі – це може бути гострий середній отит, або гострий зовнішній отит, який нерідко розвивається на тлі застуди та викликає вушний біль, закладеність та виділення зі слухових каналів.
- Євстахіїт – коли розвивається обструкція (непрохідність) євстахієвої труби, людина може відчувати хворобливі відчуття. Це пов’язано з тим, що порушилася циркуляція повітря між барабанною порожниною та носоглоткою.
- Травмами – механічними, і акустичними (від впливу гучних звуків). Також причиною болю може бути баротравма – через зміну тиску зовні та всередині вуха барабанна перетинка розтягується та ушкоджується.
- Пухлинними процесами – коли новоутворення розростається, то тисне на сусідні тканини та викликає больовий синдром.
- Неврологічними патологіями – при невралгії вушного вузла людини може турбувати оталгія праворуч чи ліворуч (зазвичай, одностороння). Біль при цьому віддає в шию, потилицю та нижню щелепу, проявляється нападами тривалістю 10-60 хвилин. При невралгії язикоглоткового нерва людина може відчувати біль у щелепі біля вуха, яку може сприйняти як вушну.
- Прийомом ототоксичних ліків – деякі препарати викликають вушний біль і при тривалому вживанні можуть спровокувати погіршення слуху, особливо у людей середнього та похилого віку.
За характером оталгія може бути гострою і тупою і проявлятися постійно, або як напади. По локалізації вона буває односторонньою (наприклад, оталгія зліва) та двосторонньою (в обох вухах одразу).
Оталгія – симптоми та наслідки
Головним проявом є біль у вусі, який може бути ниючий, пульсуючий, стріляючий, ріжучий. Крім цього, пацієнт зазвичай скаржиться на супутні ознаки захворювань, які провокують оталгію:
- закладеність та шум у вухах;
- зниження слуху;
- підвищення температури;
- виділення із вух;
- запаморочення;
- тривожність, дратівливість та проблеми зі сном.
Небезпека оталгії в тому, що хвороби, які її викликають, можуть призвести до серйозних ускладнень – наприклад, втрати слуху. Також при запальних процесах є ризик, що інфекція пошириться у внутрішнє вухо, а потім на кісткову тканину, мозкову оболонку тощо.
Оталгія у дітей
Хороший слух відіграє важливу роль у розвитку дитини – від неї залежить формування мови, навчання, комунікативні навички. Тому біль у вусі у дитини – тривожний симптом, з яким потрібно терміново звертатися до лікаря. Він проведе обстеження, з’ясує причину проблеми та підкаже, як її усунути.
Діагностика та лікування оталгії
Якщо у вас чи близької людини гострий біль у вусі, перша допомога – це закапати в слухові канали вушні краплі з місцевим анестетиком, закапати ніс судинозвужувальними колами та прийняти знеболюючий препарат. Потім потрібно записатися на прийом до ЛОРу на найближчий час.
Сьогодні в отоларингології для встановлення діагнозу використовуються:
- отоскопія – дозволяє оглянути структури вуха з багаторазовим збільшенням, побачити запальні процеси, виділення, травми, сторонні тіла;
- мазок із вуха – дає можливість провести тест на мікрофлору та бактеріологічне дослідження, щоб виявити інфекцію;
- аудіометрія – показує, чи є зниження слуху, і яких частотах;
- лабораторні аналізи – дають інформацію про загальний стан організму.
Пацієнтам, яких турбує оталгія, лікування підбирають із урахуванням основного захворювання. При запальних патологіях вуха терапія включає прийом антибіотиків, протизапальних засобів, промивання слухових каналів антисептиком. У деяких випадках пацієнту буває потрібне хірургічне лікування. Більш детальну інформацію можна дізнатись на прийомі у отоларинголога.
Якщо у пацієнта невротична оталгія, лікування потребує консультації у невропатолога. Також у деяких випадках може бути потрібна допомога інших фахівців.
Лікарі нашого ЛОР-центру постійно допомагають зняти біль у вусі у дорослих та дітей. Вони використовують стандарти доказової медицини та сучасні методи лікування. Запишіться на прийом, щоб отримати кваліфіковану допомогу.
Детальну інформацію можна отримати в колл-центрі нашого ЛОР-центру для дорослих і дітей по телефону:
вітаю а якщо в мене час від часу трошки болить у вухах після купання, десь на протязі 10-20 хв це нормально? чи варто все ж звертатись до ЛОР фахівця? дякую
ReplyЯкщо вас це турбує, то краще звернутися і знати, чи все добре! Рекомендуємо пройти діагностику слуху для повного розуміння стану ваших вух. Запис до нас за посиланням https://lorvrach.com.ua/ua/konsultacziya-lora-dlya-doroslyh/
Reply